Další možností koupání, a to hlavně v zimě, můžete využít v České Třebové, kde je krytý bazén. Plavecký areál disponuje kondičním a rekreačním bazénem o 25 metrech, dětským bazénem s chrliči a vzduchováním, 80 metrovým toboganem, vířivou vanou a parními komorami. V létě se můžete jít vyhřát na letní terasu, V místě neschází ani občerstvení.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Buková hora je lyžařským i rekreačním střediskem, který najdete na rozhraní Orlických hor i Jeseníků v Bukovorské hornatině. Lokalita nabízí 7 sjezdovek (5 lehkých a 2 středně těžké). O přepravu se zde stará 8 vleků. Sjezdovky jsou pečlivě zasněžovány a pravidelně upravovány rolbou. Díky kvalitnímu osvětlení je zde možné i noční lyžování. Součástí areálu je i moderní snowpark s vlastním vlekem a snowtubingem, lyžařská školka s vlastním vlekem. Lyžování je tu reálné i v jarních měsících. Pro běžkaře tu je několik desítek kilometrů běžeckých tratí. Jde přesně o 75 kilometrů upravených tratí. Areál nabízí snowboardovou a lyžařskou školu, školku, půjčovnu lyžařského vybavení, restauraci, rychlé občerstvení,prodej sportovních potřeb a ubytování
KAM S DĚTMI?
Vodní nádrž se od Čenkovic nachází zhruba 32 kilometrů vzdušnou čarou. Jde o přečerpávací vodní elektrárnu, která zde byla vybudována v letech 1978-1996. Horní nádrž se nachází v nadmořské výšce 1350 metrů a výkon zdejší elektrárny patří k těm největším v celé Střední Evropě. Nahoru můžete vyjet sedačkovou lanovkou. Okolo hráze se pak můžete projít pěšky i na kolech, běžkách, kolech i koloběžkách. Využít můžete i jedinečné možnosti osobní prohlídky zdejší elektrárny.
Muzeum československého opevnění se věnuje době 1935-38. Bouda je jednou z pěti dokončených dělostřeleckých tvrzí budovaných od roku 1935. Navíc jde vůbec o tu nejzachovanější stavbu na celém území České republiky. Je veřejnosti zpřístupněna. Tvrz najdete na stejnojmenném kopci nad obcemi Těchonín, Lichkov a Dolními Boříkovicemi, jen 6 kilometrů severovýchodně od Jablonného nad Orlicí. Dojdete sem po červené na Suchý vrch.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Něco málo přes dva kilometry od Čenkovic se východně od Jablonného nad Orlicí nachází výrazná dominanta Bukovohorské hornatiny i celých Orlických hor - Buková hora. Jde o významnou křižovatku turistických tras. Na její vrchol se dostanete po modré, žluté i zelené značce. Na svahu je lyžařský vlek. Svahy jsou protkány běžkařskými tratěmi. Schrollův park
KAM ZA TURISTIKOU?
Suchý vrch je nejvyšším vrcholem Bukovohorské hornatiny Z vrcholu je pak nádherný výhled. Vidět odtud můžete Východní Čechy, Králický Sněžník a za jasného počasí i Hrubý Jeseník spolu s Pradědem. Na vrcholu je i turistická Kramářova chata s rozhlednou. Nejlépe se sem dostanete po červené turistické značce z Králíků.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pod Bukovou horou před několika lety vznikla tři umělá jezírka. Jde o Horní jezero, Pavlovo jezírko a nejlépe dostupné jezírko u Filipova pramene. To poslední jezírko najdete nad centrálním parkovištěm pod spodní stanicí vleku BORER. Na budování jezírek se stále pracuje. Nakonec by jich v Čenkovicích mělo být 8. Filipův pramen pramení na úpatí Bukové hory, přímo u Hanesovy vyhlídky. Má 3 další přítoky. Vše je vybudováno z přírodních materiálů. Tvůrci se inspirovali venkovními lázněmi Vicenze Priessnitze. Voda z čenkovických pramenů a vrtů je bohatá na radon a má blahodárný vliv na tělo a různé choroby. Léčit si tu můžete své oteklé nohy i bolavé klouby. Pozitivní účinky jsou sledovány i u kožních chorob. Zdejší voda je velmi osvěžující, má ledovcovou chuť. I uprostřed léta jsou velmi chladné, avšak v zimě nezamrzají.
KAM ZA HISTORIÍ?
Dominantou obce je barokní kostel z 18. století, v jehož sousedství stojí i stejně stará fara. Kostel nahradil původní dřevěný kostelík. Jde o jednolodní kostel s presbytářem, boční sakristií a věží nad západním průčelím. Zařízení kostela je rokokové. Nad hlavním oltářem je umístěn obraz svatého Vavřince od J. Dallingera. Dalšími památkami je i socha Jana Nepomuckého a kříž stojící u kostela. V obci pak ještě najdete několik dochovaných staveb, které jsou představitelé zdejší lidové architektury.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Jen kousek od Čenkovic, v Červené Vodě - Mlýnický Dvůr, se nachází malý renesanční zámek z 16. století. Nic velkého nečekejte, na první pohled byste si nejspíše ničeho nevšimli. Jde totiž o ruinu. Zámek postupně sloužil nejen jako panské sídlo, ale jako sídlo úředníků a potom, co byla v obci zrušena sklárna, začalo se v ní normálně bydlet. Zajímavostí jistě je, že se v ní narodili regionální malíři Dominik Umlauf i jeho synové Ignác a Jan. Zámku se však blýská na lepší časy, protože je hlášeno, že je čerstvě v rekonstrukci. Zatím si však ještě na nějakou pěknou fotku musíme počkat.