Pro čisté životní prostředí, úhlednou krajinu, historické památky a dobrou turistickou infrastrukturu se Třeboňsko stává vyhledávaným místem. Přispívá k tomu i rozvoj lázeňství. Nechat se ponořit do rašelinné bahenní koupele po celodenní túře nebo náročném cyklistickém výletu je ideální relaxace. Dopřát si ji můžete v lázeňském domě Aurora nebo Bertiných lázních.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Samotná Třeboň se nachází na břehu velkého rybníka Svět. Ten však využijete spíše na projížďku parníkem. Za koupáním ale nemusíte daleko: 10 km vzdálený rybník Hejtman v Chlumu u Třeboně, obci s barokním poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie, je ideální volbou: má slunné pláže i zalesněné břehy, nabízí i občerstvení v mnoha stáncích. Dojedete sem i na kole.
O kousek dál je ještě větší Staňkovský rybník, kde je i několik campů, ale tím pádem také víc návštěvníků. Při špatném počasí lze využít krytý bazén v Třeboni.
KAM ZA LYŽOVÁNÍM?
Třeboňsko je kraj mírný, lyžařské areály se sjezdovkami tu nenajdete. Pokud ale rádi běžkujete a jste ochotni si stopu vyšlapat sami, lze tu běžkovat. Musíte však mít štěstí na dostatek sněhu. Nejbližší lyžařské areály se nacházejí na Šumavě a to je přeci jen trochu z ruky. Co však vyměnit lyžování za lázeňský pobyt. Třeboň k tomu přímo vybízí.
KAM S DĚTMI?
Při návštěvě Třeboně určitě nevynecháte zdejší zámek. V jeho areálu se nachází Dům přírody Třeboňska, interaktivní expozice seznamující s okolní přírodou a rybnikářským systémem. Spousta vycpaných zvířat umně naaranžovaných do přírodních scenérií upoutá každé dítě. Nenechte si ujít ani večerní procházku Třeboní s výkladem. Provedou vás průvodci odění do dobového oblečení a v Domě Jakuba Krčína vás uvítá samotný slavný stavitel rybníků.
KAM SE JÍT PROJÍT?
Je z čeho vybírat, stačí jen opustit hotelový pokoj. Nechcete-li daleko, k večerní procházce vybízí zámecká zahrada nebo městský park vedoucí kolem Bertiných lázní, již za hradbami města. Nostalgie na vás padne při procházce okolo rybníka Svět, kudy vede naučná stezka.
KAM ZA TURISTIKOU?
Třeboňsko je vděčným místem pro nenáročnou pěší turistiku. Přímo z města vede několik turistických stezek zvlněnou lesní krajinou okolo mnoha rybníků. Největším lákadlem je rybník Rožmberk se sádkami a stromovou alejí na hrázi. Třeboňsko je rovněž rájem cyklistů. S kolem se přeci jen dostanete dál a dovedou vás tam bezvadně značené cyklostezky. Kam? Třeba do Stráže nad Nežárkou, Lomnice nad Lužnicí, Chlumu u Třeboně nebo až za rakouské hranice do Gmündu. Cestou budete míjet množství výletních restaurací s třeboňskými rybími specialitami. Ty na Třeboňsku nelze vynechat. Nedaleké řeky Lužnice a Nežárka jsou populární mezi vodáky.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Na okraji Třeboně se nachází dobře vybavený minigolf. Doporučujeme návštěvu historického pivovaru, kde se pořádají lovecké slavnosti. Na nádvoří zámeckého parku se konávají divadelní představení.
KAM ZA HISTORIÍ?
Samotná Třeboň i celé okolí je historie sama. Máte-li prochozenou Třeboň, prohlédnutý zámek i Schwarzenberskou hrobku, můžete vyrazit do Jindřichova Hradce, další rožmberské renesanční perly s rozsáhlým zámkem a jedinečnými jesličkami. Milovníci opery se cestou mohou zastavit ve Stráži nad Nežárkou. Je to malé městečko nad řekou se zámkem, který obývala a kde zemřela operní diva Ema Destinová. Je jí věnovaná celá zámecká expozice.
Milovníci sakrálních památek se vydají opačným směrem, do Římova. Obejdou si známý soubor barokních kapliček Křížové cesty. Z Třeboně není autem daleko ani do Českých Budějovic či Nových Hradů nebo na zámek Jemčina. Výčet památek v okolí by byl nekonečný. Přijeďte a přesvědčte se sami.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O JAKÝCH BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Existence rybníka Rožmberk jistě není tajemstvím. Víte však, že se na podzim můžete zúčastnit jeho výlovu? Je to velký rybářský svátek, který se pomalu stává oblíbenou turistickou atrakcí. Kapra na štědrovečerní stůl můžete mít přímo odtud.