Jediné svého typu na celém světě, tak takové přesně je Kamencové jezero v Chomutově, které najdete nedaleko centra města. V místě dnešního jezera se dříve těžila síra a kamenec, a proto zde nerostou sinice a zdejší voda je zdraví velmi prospěšná. Největší jeho hloubka se pohybuje okolo 3,5 metru. Kamencové jezero disponuje travnatými plážemi i jednou nudistickou pláží, půjčovnou loděk, šlapadel a paddleboardů. V místě se nachází i ten nejdelší okruh pro vodní lyžaře. Již brzy zde vznikne i největší plovoucí molo v Česku, které jezero rozdělí na několik bazénů. Již dnes tu je přístupné menší molo s dětským bazénkem.
Alternativou pro nevlídné počasí je Aquasvět, který disponuje bazénem nepravidelného tvaru s divokou řekou, masážními tryskami, houpacím bazénem, skluzavkou, masážní sedací lavicí, šplhací sítí, vodní stěnou, masážními lehátky, perlivým gejzírem, vodním zvonem vodním dělem a chrliči. Dále je tu také brouzdaliště s klouzačkou a whirpool. V areálu samozřejmě neschází ani dva tobogány a klasický pětadvacetimetrový bazén s osmi plaveckými dráhami.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Klínovec je tím největším lyžařským střediskem v Krušných horách. Nachází se na nejvyšším vrcholu Krušných hor. Středisko je rozděleno na dva areály (Klínovec sever a Klínovec jih). Ty dohromady nabízí celkem 11 vzorně upravených sjezdovek s umělým osvětlením a zasněžením. Jde o 1 černou, 5 červených a 5 modrých sjezdovek. Celková délka zdejších sjezdovek se pohybuje okolo 18 kilometrů. Pohodlnou dopravu tu zajišťují 4 lanové dráhy, 6 vleků a dva pojízdné koberce v dětských parcích. Večerní lyžování je možné na sjezdovce Pod zámečkem. Lokalita nabízí i kvalitní snowpark s U-rampou a několik desítek kilometrů upravených tratí pro běžkaře. Místu nechybí ani parkovací místa, občerstvení, půjčovna lyžařského vybavení a lyžařská škola. Nově je zde i moderní sedačková lanovka s novou sjezdovou tratí a také svahem pro sáňkaře a bobisty.
KAM S DĚTMI?
Nedaleko Kamencového jezera se nachází ta největší zoologická zahrada v České republice, tedy alespoň co se rozlohy týká. Rozkládá se totiž na úctyhodných 120 hektarech. Jeho součástí je i safari. ZOO se zaměřuje na domácí evropská zvířata a tak jejich největší chloubou jsou kůň Převalský, rys ostrovid a vlk eroasijský. V ZOO je rovněž i skanzen staroslovanských a starogermánských obydlí. Vidět tu můžete hájenku, kapličku, větrný mlýn, rybník i hrázděný statek.
V chomutovském regionálním muzeu je uložen i zcela jedinečný pohyblivý betlém, známý také jako Fialův. Betlém celkem zdařile přibližuje život ve vesnici a ve městě. Je zde sklářská i kamenická dílna, místnost s tkalcovským stavem, pekárna, holičství, pila a hospoda. Neschází tu ani typický chomutovský hrad Hasištejn. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, městská věž a dnes již zaniklý důl Jan Žižka.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Procházka historickým centrem města, vás provede těmi nejvýznamnějšími místy a okamžiky chomutovské historie dlouhé takřka 800 let. V rámci této naučné procházky si prohlédnete zdejší radnici, kostel sv. Kateřiny, kostela Nanebevzetí Panny Marie, Městské věže, sloupu Nejsvětější Trojice, domu číslo 4, 9, 14 a 15. Dále pak projdete okolo Špejcharu, kostela sv. Ignáce, jezuitské koleje, domu Jiřího Popela, pozůstatků městského opevnění, špitálního kostela sv. Ducha, botanické minizahrady a domu U dvou medvídků a U dvou rytířů.
KAM ZA TURISTIKOU?
Bezručovo údolí navazuje na městskou zástavbu města Chomutova. Údolím prochází celá řada turistických a cyklistických stezek, včetně té šesti kilometrové naučné stezky. Jde oblíbenu a vyhledávanou rekreační oblast místních. Přírodní park je nejhlubším, nejdelším a také i nejkrásnějším údolím v celých Krušných horách. Součástí krajiny patří i údolní niva řeky Chomutovky, Novodomské rašeliniště, rezervace Buky nad Kameničkou a Krásná Lípa. V lokalitě se nachází dva Dolské mlýny, vodní díla Křimov a Kamenička a také zbytky hrádku Hausberk. Údolí je propojeno s Horou Sv. Šebestiána, Načetínem a Kálekem. Vede odtud cesta přes Blatno do Jirkova a zase zpět do Chomutova.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pravda, jde sice o nevšední zábavu, ale faktem je, že kde jinde se vám naskytne možnost vidět na vlastní oči tohle velkorypadlo KU 800. Jde o jedinečnou atrakci, která v Tušimicích na Chomutovsku těžila víc než 30 let. Obr je velký jako chomutovská městská věž. Zážitek je pro děti dokreslen příběhem o drakovi a pohádkovými kulisami. Atrakci najdete kousek od Chomutova, přesněji v Březně u Chomutova. Otevřeno je každou sobotu. Prohlídky se konají v 10,13 a 14 hodin. Vstup je zdarma.
KAM ZA HISTORIÍ?
V místě dnešní radnice dříve stávala tvrz Načeradců, ti věnovali svůj majetek řádu německých rytířů, kteří zde vybudovali opevněný klášter. Za vlády Veitmilů, byla pak komenda přestavěna v renesanční zámek. Po vykoupení městem na počátku 17. století, prošel zámek proměnou v radnici. Do dnešní podoby byla upravena v roce 1846. Dnes se zde vedle radnice nachází i oblastní muzeum a galerie. V rámci dnů evropského dědictví a mezinárodním dni památek, tu je zpřístupněna zdejší klenotnice se vzácnými freskami z 16. století.
Nejcennější památkou ve městě je kotel sv. Kateřiny, který je mimo jiné také jedním z nejstarších raně gotických kostelů v Evropě. Vznikl v místě staršího panského kostela u kláštera řádu německých rytířů někdy po roce 1252. Do dnešních dnů se zachovala příčná loď a presbytárium z 13. století. Stavba je dokladem příchodu gotiky na české území. Od konce 18. století kostel sloužil jako skladiště a kočárovna. Veřejnosti se znovu otevřel až po 200 letech v roce 2000. Dnes se zde konají koncerty a výstavy a dostat se zde můžete i v rámci návštěvy zdejšího muzea.
Věž náleží zdejšímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie a je dominantou starého Chomutova. Vystavěna byla v 16. století a dnes je zpřístupněna široké veřejnosti. Z jejího vrcholu je krásný výhled na město i Krušné hory. Zvláštností věže je strop u vstupu i nad schodištěm, který tvoří bohatá sklípková klenba z přelomu 15. a 16. století. Podobné zakončení točitého schodiště u nás nezahlédnete. Spatřit je můžete pouze v Německu anebo Polsku.
Areál bývalé jezuitské koleje a gymnázia vyplňuje celý jižní okraj historického centra. Po zrušení řádu byla kolej přestavěna na kasárna. Vojáci zde sídlili od roku 1773 až do roku 1968. Gymnázium zde bylo až do roku 1932. Areál se skládá z kostela sv. Ignáce, Městské galerie Špejchar, arkádového nádvoří, Střediska knihovnických a kulturních služeb a Oblastního muzea.
Jezuitský kostel svatého Ignáce je raně barokní stavba s dvouvěžovým severním průčelím. Kostel byl postaven v druhé půli 17. století italských architektem Carlem Luragem. Po zrušení kasáren se stal součástí kasáren. Od roku 1945 přestal sloužit k svému původnímu účelu a začal pustnout. V podzemí bylo uchováno na 80 mumií mnichů, ty však musely být po narušení systému větrání přeneseny na městský hřbitov. Kostel byl zdařile obnoven v roku 2000. Dnes se zde konají výstavy, koncerty i bohoslužby.
Špejchar v areálu jezuitské koleje byl postaven v roce 1611. Nyní zde sídlí městská galerie. Mimo toho se zde nachází i vchod do galerie Zlatého klenotu.
V budově bývalého gymnázia je dnes Oblastní muzeum s expozicemi věnovanými pravěku, řemeslům, přírodě a muzejní knihovně. V místě se konají příležitostné výstavy. V rámci návštěvy můžete vystoupat i na vrchol Hvězdářské věže, původní strážní věž, z níž můžete sledovat město, vrcholky Krušných i Doupovských hor a také i Českého Středohoří.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Pouhý jeden kilometr za Chomutovem, na poněkud nevýrazném kopci zvaném Na Kočičáku, se nachází poměrně málo známé opevnění z dob první republiky. Uvnitř československého opevnění je malé muzeum. Prostory jsou uvedeny přesně do stavu, kdy byl vystavěn. Součástí je i maskovací nátěr a výzbroj. V rámci své exkurze budete seznámeni s vojenským opevněním, zákopy, kulometnými hnízdy od zkušených průvodců. V místě se nachází i nejdelší zrekonstruovaná protitanková překážka v republice. Od vlakové zastávky Chomutov město se vydejte pod silniční nadjezd a dále pak pokračujte ulicemi Cihlářská a Blatenská na Blatno, kde pak asi 1 kilometr za městem odbočte vpravo u cedule označující areál.