Pakliže se chcete projít, máte v Broumově hned několik možností. Městem totiž vede hned několik prohlídkových tras. Zajímavými místy k poznání i k odpočinku jsou i dva parky z 19. století. Schrollův park se nachází za městským úřadem. Pojmenován byl po zdejší tkalcovské rodině, kteří významně ovlivnili zdejší okolí zakládáním textilních firem. Chloubou parku je skleněný altán. Pod městskými hradbami je pak park Alejka. Je to nejstarší veřejný park ve městě. V 19. století bylo vysazeno první stromořadí o kterém hovoří i Alois Jirásek. Jde o skvělé místo k odpočinku.
KAM ZA TURISTIKOU?
Na okraji nedalekých Broumovských stěn stojí romantická dřevěná chata, jež skýtá krásné výhledy na Broumovsko i příhraniční pásmo Javořických hor. Chata se nachází poblíž poutního místa Hvězda, jemuž se původně říkalo Polická hora. Kdysi zde stával kříž s pozlacenou hvězdou a také tu dodnes je i kaple s půdorysem hvězdy. Barokní kaple zde byla postavena v 18. století podle návrhu K. I. Dientzenhofera. Věžička má tvar lucerny a špice je zakončena zlatou hvězdou. Ke vchodu vede kamenný klenutý most a z druhé strany k ní přiléhá vyhlídkový ochoz. V okolí se pohybují ochočená divoká chata. Zajímavé je rovněž i to, že hřebenem střechy vede rozvodí Baltského a Severního moře.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Návštěva kláštera je nezapomenutelným zážitkem. Počátky kláštera sahají až do 13. století. V rozsáhlých sklepeních je uloženo celkem 34 mumií z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Nejstarší mumie přitom pochází ze 17. století. Nejvýznamnější mumií je zakladatelka vamberského krajkářství Magdalena Grambová a dvě mumie dětí. V klášteře je i knihovna se 17 000 svazky, vzácný intarzovaný nábytek a unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. V místě studoval i první český arcibiskup Arnošt z Pardubic, Bohuslav Balbín a Alois Jirásek. Ke klášteru patří i kostel svatého Vojtěcha a kaple svatého Kříže se zlatým štukovým věncem.
Klášterní zahrada tvoří nedílnou součást kláštera. Vznikla zde v 17. století. Obnovou prošla v roce 2015. Založil ji opat Tomáš Sartorius. Zahrada je volně přístupná, a to každý den od 8 do 20 hodin.
I Broumov má svůj pivovar, který vyrábí světlá 8%, 10%, 11%, 12% a 13% piva a dále ještě i polotmavé 17% pivo a tmavé 10% pivo. Pokud chcete, můžete si zde objednat prohlídku pivovaru, v jejímž rámci nahlédnete do výrobních prostor i sladovny a odhalíte tajemství výroby jednoho z nejstarších klášterních piv. Spatřit tu můžete i 38 metrů hlubokou artézskou studnu. Součástí je samozřejmě i ochutnávka piva a prohlídka muzea.
KAM ZA HISTORIÍ?
Město má jádro slezského typu, tedy dvě hlavní ulice, které se sbíhají u Horní a Dolní brány. Vymezují malé a velké náměstí, jež obklopují domy. Stará radnice tu zde slouží již od 13. století jako fojtův dům. Jde ostatně o jednu z nejstarších radnic v českých poddanských městech. Dominantou náměstí je Mariánský sloup z jednoho kusu kamene od Jana Brokofa. Dochovaly se zde i hradby, hradební věž, schodiště k předměstí tzv. Hladomorna a věž vestavěná do farního úřadu. Měšťanské domy se vyznačují otickými sklepy.
Věž mívala důležitou roli v obranném systému středověkého Broumova. Dnes je věž již zcela jiná. V 19. století prošla radikální proměnou ve vyhlídkovou terasu. Přestavba odhalila, že zde kdysi bývala i hladomorna.
Kostelu Panny Marie se rovněž říká “U naší milé paní” nebo také “U Panny Marie pod lipami”. Jde o jednu z nejstarších celodřevěných památek ve Střední Evropě. Kostel pochází z roku 1383. Na jeho výstavbu nebyl použit ani jeden hřebík. Stavba má gotické prvky. Uvnitř se nachází zajímavé dřevěné desky, kronikářské záznamy, v nichž jsou zapsány povodně, mor, požáry, přemnožení kobylek, sražení věžičky vichrem apod. Umístěny tu jsou i renesanční a empírové náhrobky ze zrušených hrobů.
Kostel sousedí se špitálem. Postaven byl již od 14. století. V 17. století byl přestavěn z dřevěného na kamenný.
Pod Malým náměstím stojí další kostel, který zde postavili v 17. století zdejší protestanté. Během třicetileté války, ale shořel. Potom zde vznikla kaple sv. Václava, která taky shořela a tak zde na konci 17. století nechali vystavět nový kamenný kostel.
Kostel na Kostelním náměstí stál již ve 13. století. Významný je především freskou Posledního soudu, která pochází zřejmě z roku 1320 a patří k těm nejstarším památkám.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Nedaleko křižovatky se ve výklenku zděného oplocení hotelu VEBA nachází jednoduchý kamenný sloup s hranolovou hlavicí. Jde o památku ze 17. až 18. století. Jde snad o hraniční mezník, který ukazoval rozmezí města a Fojtovy vsi.Mohlo jít však také i o morový sloup anebo Boží muka. Na bočních stranách hlavice byly umístěny svaté obrázky. Jde o jeden z nejstarších kamenných sloupů v regionu. Sloup je nově zrestaurován.