Přehrada Seč je tou největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Oblast nabízí nejen koupání, ale i spoustu dalších aktivit spolu s ubytováním. V nedalekém okolí se nachází i spousta historických památek, tedy hradů, zámků, skanzenů a rozhleden. Mimo to je tu také i řada sportovišť. Přehradu vyhledávají i rybáři, surfaři a jachtaři. V blízkém okolí je pak velké množství turistických, cyklistických a běžeckých tras. Nechybí tu dokonce ani koňské stezky. V zimě okolí skýtá možnosti sjezdového lyžování a snowboardování.
Koupaliště Chrudim patří k oblíbeným lokalitám města. Celková vodní plocha koupaliště činí 1605 metrů čtverečních, což představuje plavecký bazén o 25 metrech s 5 dráhami, krytý 25 metrový bazén s 6 dráhami, bazén pro neplavce, rekreační bazén a dětské brouzdaliště. Součástí areálu jsou i rozličné vodní atrakce, k nimž patří 82 metrový celosezónní tobogán, dvě dlouhé a 3 malé skluzavky, vodní a vzduchové masáže, vodní hřiby, divoký kanál, vodní chrliče, vodní clona a ostrůvky.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Areál se nachází zhruba 20 kilometrů od Chrudimi. Je osvětlený, ale zasněžovaný zatím bohužel není. Sjezdovka je dlouhá 300 metrů a převýšení je celkem mírné, protože má jen 42 metrů. To dává předpoklad, že sjezdovka je určena spíše pro nezkušené nebo středně zkušené lyžaře. O dopravu lyžařů se stará POMA a kotvičkový vlek.
I tento areál se nachází u Trhové Kamenice. Pro lyžaře tu má sjezdovku o celkové délce 400 metrů s lanovkou POMA a dětským lanovým vlekem. Převýšení sjezdovky činí 60 metrů. Na rozdíl od areálu v Trhové Kamenici je tento zasněžován, upravován a osvětlen.
KAM S DĚTMI?
Muzeum v Chrudimi je vyhlášené. Spatřit zde můžete české, ale i zahraniční loutky z různého historického období. Muzeum zde představuje loutky kočovných loutkářů, varietní loutky, domácí loutková divadla, Spejbl a Hurvínek, loutky Jiřího Trnky a Josefa Váchala. K vidění tu jsou stínové loutky z Indonésie, Indie, Japonska, Číny, Barmy a Vietnamu.
Rekreační oblast Podhůra najdete mezi Chrudimí, Slatiňany a Rabštenskou Lhotou. Les nabízí spoustu atraktivit, k nimž patří celá řada běžeckých, pěších tras, hipostezek, lanové centrum, lezecká stěna, lanovka i venkovní tělocvičnu.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Jižně od Chrudimi, ve vrchní části zrušeného lomu Podhůra, byla na Čertově skalce obnovena rozhledna Bára. Tu totiž v roce 2008 zničila vichřice. Autorem stavby je Martin Rajniš, který je i autorem nové poštovny na Sněžce. Vyhlídková plošina je 15 metrů nad zemí a z vrcholu je krásný výhled na Železné hory, Orlické hory a Krkonoše..
Chrudim je živé, činorodé město s tichými zákoutími, parky, procházkovými trasami kolem řeky Chrudimky i revitalizovaným mlýnským náhonem. Město je plné starých měšťanských domů. Většina z nich je ze 17. století. Nesou originální pojmenování. Dominantu města tvoří chrám Nanebevzetí Panny Marie. Na Žižkově náměstí, v domě č. 67, jsou umístěny sochy Karla IV. a Břestislava I. Široké schody bývaly původně přístupovou cestou k Horní bráně. Jedné ze 4 bran, které tu původně byly. Náměstí U Vodárny byste rozhodně neměli minout, protože se jedná o jedno z nejhezčích míst města. Z věže Na Puši se rozváděla voda do celého města. Vede odtud modrá turistická stezka s devíti zastaveními. Na náměstí před muzeem stojí dům Josefa Ressla.
KAM ZA TURISTIKOU?
Velká část této oblasti se vyskytuje v Pardubickém kraji. Oblast je rájem pro pěší i cyklisty. Kromě nich si tu však na své přijdou i milovníci koní, protože je zdě i celá řada koňských jezdeckých stezek. V zimě tu můžete využít i běžecké trasy. Nachází se zde i celá řada památek. Jde například o poutní kostel v osadě Podskala, Toulovcovy maštale, bývalé lomy ve Škrovádu a mnoho dalších.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pro milovníky adrenalinu a rychlé jízdy na kolech, tu máme tip na jednu nevšední terénní stezku pro cyklisty, která je úzkou klikatou trasou mezi stromy, jež však není nikterak nebezpečná. Sjízdná je na horských kolech. Jezdí se tu pouze jedním směrem. Stezka měří 1580 metrů a zvládnou ji i méně zdatní jezdci. V oblasti má v budoucnu vzniknout i další náročnější stezky.
Podhůra je oblíbená a vyhledávaná rekreační oblast, která nabízí spoustu atrakcí, mimo jiné i lanový park pro dospělé a pro děti. Lanový park se nachází poblíž rozhledny Bára. Má několik okruhů. Překážky zdoláváte pod dohledem zkušených instruktorů.
Unikátní sbírku barokních soch naleznete v bývalém kapucínském kostele svatého Josefa. Expozici doplňuje krátký film o městu. V místě se konají koncerty.
Regionální muzeum vyniká svou expozicí věnovanou Alfonsovi Muchovi. Vidět zde můžete jeho nábytek i plakáty. Součástí je i obrázek vyšívaný vlasy, expozice věnovaná dějinám regionu i interiéru jídelny Jany Kouly. Muzeum najdete v centru města.
KAM ZA HISTORIÍ?
Mydlářovský dům je nejvýznamnější stavbou občanského domu ve městě, který je charakteristický pro svůj vzhled i svou hvězdárnu, kterou můžete vidět z velké dálky. Dům si pořádně prohlédněte, v ulici má ve dvou patrech lodžii o pěti obloucích s toskánskými sloupy. První patro lodžie zdobí reliéfy ležících postav, které představují různé symboly. V přízemí byl obchod a čepovalo se zde pivo. Pod domem jsou gotické sklepy vytesané do sklály. Dnes zde sídlí Muzeum loutkářských kultur.
Hlavní chrám vznikl snad ještě před založením města. Prebystář kostela totiž sloužil původně jako kaple sousedního zeměpanského hradu. Vidět je ho už z velké dálky. Levá věž je Černá a ta pravá Trubačka. Kostel měnil dost radikálně svůj vzhled, mohly za to jisté nešťastné události. Jeho poslední podoba pochází z roku 1857.
V Chrudimi, v Široké ulici, naleznete dům vynálezce lodního šroubu Josefa Ressela. Na domě je umístěna památní deska.
Kostel najdete 4 kilometry od Chrudimi v centru obce Kočí. Jde o zcela unikátní stavbu. Gotický kostel byl založen královnou Žofií, druhou ženou Václava IV. Zajímavá je jeho vnější součást, dřevěný krytý most, jež překonává bažinatý terén před kostelem. Věž je 29 metrů vysoká. Na věži jsou zvony Bartoloměj a Vavřinec, jimž je přes 500 let.
Bývalý Polívkův mlýn stojí nedaleko Pippichova divadla. Původně to byla soukenická valcha, která byla v 15. století s nově přistavěným mlýnem. Koželužský je až od 18. století. V roce 2003 byl zrenovován a přestavěn pro komerční účely.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Kapli čtrnácti svatých pomocníků, nebo také Červená kaplička se nachází u přírodní rezervace Ptačí ostrovy, v místě, kde se již od středověku nacházel léčivý pramen. Voda uzdravuje pitím i koupelemi. Pramen byl považován za zázračný a tak byla nad studánkou v 17. století vystavěna kaple. Objekt byl obnoven v roce 2011.