Ty největší krásy Hlinska

Autor fotografie: Josef Kreuz Wikimedia
Hlinsko s takřka 10 000 obyvateli hledejte na mapě u Chrudimi, tedy v Českomoravské vrchovině, tak nějak na půl cesty mezi Poličkou a Havlíčkovým Brodem. Město spolu s jeho okolím se rozkládá na rozhraní dvou chráněných oblastí (Žďárské vrchy a Železné hory). Jde tedy rovněž i o významné turistické centrum. K nejvyhledávanějším částem města patří Betlém, jenž je známou součástí Souboru lidových staveb Vysočina. Během roku se zde konají různé výstavy i koncerty. Hlinskem rovněž prochází několik turistických i cyklistických tras vedoucích k zajímavým přírodním i kulturním památkám. V zimě tu pak můžete navštívit místní lyžařský areál.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Plavecký krytý bazén Hlinsko
Nejnavštěvovanějším zařízením celého komplexu sportovišť města je krytý bazén. Areál bazénu poskytuje kromě koupání také i saunu, whirpool, squash, solárium a fitness. V létě pak můžete využít venkovní pláž.
Lom v Srní
Nedalekým venkovním areálem je pak Lom Srní, který vedle plavání nabízí i potápěčský výcvik. Jde o žulový lom o velikosti 80x125 metrů. Jde o jeden z nejlépe zarybněných lomů u nás. V pravé části jsou zatopené stromy a na mělčinách vodní rostliny. Místo je tedy určeno i k rybolovu, avšak sportovní rybolov a spearfishing je tu zakázán. Vlevo je pak pláž. Majitelé mají v plánu místo stále zvelebovat a budovat, aby zde vzniklo skvělé sportovní a relaxační centrum.
Koupaliště Skuteč

Autor fotografie: Vzdalujicisekroky wikimedia
Koupaliště moderního charakteru pro letní období najdete až ve Skutči. K dispozici tu máte plavecký bazén o velikosti 50x30 metrů s 5 skákacími bloky a dráhami. Dále tu je dětský deseti metrový kruhový bazén a brouzdaliště o velikosti 7x30 metrů. Mimo bazénů je v areálu koupaliště také i dětské hřiště s houpačkami, kolotoči a pískovištěm. V místě se rovněž nachází tobogan a skluzavka. Hrát tu můžete street basketbal i kuželky.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Hlinsko

Autor fotografie: Josef Kreuz Wikimedia
Ski areál Hlinsko najdete v krásné přírodě. Jde o ideální lyžařský areál pro rodiny s dětmi a pak také i pro začínající lyžaře, avšak na své si tu přijdou i pokročilí lyžaři. Přepravu zde zajišťují 3 vleky. V případě nepřízně počasí se zde užívá zasněžovací zařízení. Tratě jsou pravidelně upravovány rolbou. Sjezdovka je osvětlená a nabízí noční lyžování. Areál dále disponuje lyžařskou školou i půjčovnou lyžařského vybavení. V provozu tu je i dětská školička.
KAM S DĚTMI?
Pohádkové Peklo Čertovina
Jen kousek od Hlinska najdete zcela unikátní podnik vyladěný v pekelném stylu. V podzemí je schováno celkem 5 pater pekla. Peklo jde až do hloubky 12 metrů. Peklem vás provedou samotní čerti. V místě si můžete vybrat z několika programů. Je tu čertí škola i trapírna. V místě je i Pekelný šenk a vidět tu můžete i Lucifera.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Rozhledna Vojtěchov u Hlinska

Autor fotografie: Josef Kreuz Wikimedia
Nedaleko Hlinska je i pěkná moderní rozhledna. Je jedním z nejvyhledávanějších cílů v okolí města. Skýtá krásný výhled na Pardubice, Chrudim, Orlické hory i Králický Sněžník. Za dobré viditelnosti odtud můžete vidět až Krkonoše.
KAM ZA TURISTIKOU?
Žďárské vrchy

Autor fotografie: Josef Kreuz Wikimedia
CHKO Žďárské vrchy jsou na dosah. Vedou tudy 4 naučné stezky. Lokalita je považována za zelené srdce Česka. Jde o poklidnou oázu s nedotčenou přírodou, pramennou oblast celé řady českých a moravských řek i rybničních soustav. Největším vrcholem je Devět skal. Návštěvu této lokality byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Železné hory

Autor fotografie: Josef Kreuz wikimedia
Železné hory jsou vzorovou učebnicí geologie. Najdete tu historii dlouhou 600 milionů let. Je to ráj pro pěší turistiku a cykloturistiku. Lokalita je hustě pokryta hustou sítí turistických a cyklistických tras. Oblastí prochází řada koňských jezdeckých stezek a také i běžkařských tras. V místě najdete kupříkladu i Toulovcovy maštale, Střemošická stráň o pískovec ve Škrovádu.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Betlém v Hlinsku

Autor fotografie: Stanislav Dusík Wikimedia
Jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina je Betlém v Hlinsku. Jde vůbec o jediné muzeum v přírodě v Pardubicích. Je to soubor lidových staveb na Vysočině, jediného muzea v Pardubickém kraji. Budovy byly postaveny v 18. století. Oblast byla opravena a vyhlášena památkovou rezervací. Vidět tu můžete domácnosti a dílny tkalce, výrobce hraček, továrního dělníka a ševcovskou dílnu. Během roku se zde konají různé akce, slavnosti a další aktivity.
Skanzen Veselý kopec

Autor fotografie: Josef Kreuz Wikimedia
I toto místo náleží do Souboru lidových staveb Vysočina. Skanzen tvoří zhruba 30 objektů z 19. století do poloviny 20. století. Dokumentuje život zdejších rolníků až do poloviny 20. století. K vidění tu je špýchar, haltýř, vodní mlýn, bělidlo, včelín, zvonička i chlívky. V místě je i maringotka starých loutkářů.
Hlinecký pivovar Rychtář
Pivovar Rychtář nabízí všem nadšencům a milovníkům piva možnost nahlédnutí na jeho výrobu. Pivo se zde vyrábí sice teprve od roku 1913, ale i tak jde o zajímavé místo, které stojí za bližší poznání. Návštěvu samozřejmě můžete spojit i s ochutnávkou.
KAM ZA HISTORIÍ?
Muzeum a galerie Hlinsko

Autor fotografie: Ben Skála Wikimedia
Zdejší muzeum vzniklo v roce 1874, díky čemuž patří k těm nejstarším v Čechách. Prohlédnout si tu můžete národopisnou a řemeslnou expozici. K nejstarším řemeslům na Hlinecku patří hrnčířství. V okolí se nacházela bohatá ložiska kvalitního jílu. Samotný cech zde vznikl v roce 1488. K největším chloubám zde patří výrobky skelných hutí. Expozice je doplněna o výrobky železných hutí, sirkáren, řezbářství. Národopisná expozice pak ukazuje na život venkovského lidu.
Radnice

Autor fotografie: Palickap Wikimedia
Radnice byla postavena na mírném návrší v roce 1598. Do dnešní podoby byla upravena v roce 1850. V místě je i obřadní síň.
Tvrz

Autor fotografie: Josef Kreuz Wikimedia
Nejstarší stavbou ve městě je zdejší tvrz, která je úzce spjata s výstavbou města. První písemné zmínky o stavbě pochází z roku 1413. Chvíli v minulosti sloužila jako královská celnice. Nalezeno tu bylo 400 grošů z období Václava III.
Ježdíkův dům

Autor fotografie: Ben Skála, Benfoto Wikimedia
Jde o významnou stavbu v Hlinsku. Vybudována byla v roce 1904 podle návrhu architekta Ladislava Skřivánka. Sgrafita pochází od akademického malíře Ladislava Nováka znázorňují výjevy z české a hlinecké historie.
Kostel Narození Panny Marie

Autor fotografie: Josef Kreuz Wikimedia
Současný kostel byl vystavěn v místě původního gotického kostela, z něhož zůstala zachována pouze část věže. Kostel vznikl v 18. století a pak byl přebudován do barokní podoby. Největší jeho chloubou je křtitelnice z roku 1628.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Matulova vila
Nedaleko vlakového nádraží stojí vila od Ladislava Skřivánka. Ten ji stavěl pro Jiřího Matulu, tehdejšího majitele místních žulových lomů. Jde o zcela unikátní dílo postavené v třicátých letech minulého století, které je bohatě zdobeno sgrafity a žulovými prvky. Vila je dnes v soukromém vlastnictví.