Koupaliště moderního charakteru pro letní období najdete až ve Skutči. K dispozici tu máte plavecký bazén o velikosti 50x30 metrů s 5 skákacími bloky a dráhami. Dále tu je dětský deseti metrový kruhový bazén a brouzdaliště o velikosti 7x30 metrů. Mimo bazénů je v areálu koupaliště také i dětské hřiště s houpačkami, kolotoči a pískovištěm. V místě se rovněž nachází tobogan a skluzavka. Hrát tu můžete street basketbal i kuželky.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Hlinsko najdete v krásné přírodě. Jde o ideální lyžařský areál pro rodiny s dětmi a pak také i pro začínající lyžaře, avšak na své si tu přijdou i pokročilí lyžaři. Přepravu zde zajišťují 3 vleky. V případě nepřízně počasí se zde užívá zasněžovací zařízení. Tratě jsou pravidelně upravovány rolbou. Sjezdovka je osvětlená a nabízí noční lyžování. Areál dále disponuje lyžařskou školou i půjčovnou lyžařského vybavení. V provozu tu je i dětská školička.
KAM S DĚTMI?
Jen kousek od Hlinska najdete zcela unikátní podnik vyladěný v pekelném stylu. V podzemí je schováno celkem 5 pater pekla. Peklo jde až do hloubky 12 metrů. Peklem vás provedou samotní čerti. V místě si můžete vybrat z několika programů. Je tu čertí škola i trapírna. V místě je i Pekelný šenk a vidět tu můžete i Lucifera.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Nedaleko Hlinska je i pěkná moderní rozhledna. Je jedním z nejvyhledávanějších cílů v okolí města. Skýtá krásný výhled na Pardubice, Chrudim, Orlické hory i Králický Sněžník. Za dobré viditelnosti odtud můžete vidět až Krkonoše.
KAM ZA TURISTIKOU?
CHKO Žďárské vrchy jsou na dosah. Vedou tudy 4 naučné stezky. Lokalita je považována za zelené srdce Česka. Jde o poklidnou oázu s nedotčenou přírodou, pramennou oblast celé řady českých a moravských řek i rybničních soustav. Největším vrcholem je Devět skal. Návštěvu této lokality byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Železné hory jsou vzorovou učebnicí geologie. Najdete tu historii dlouhou 600 milionů let. Je to ráj pro pěší turistiku a cykloturistiku. Lokalita je hustě pokryta hustou sítí turistických a cyklistických tras. Oblastí prochází řada koňských jezdeckých stezek a také i běžkařských tras. V místě najdete kupříkladu i Toulovcovy maštale, Střemošická stráň o pískovec ve Škrovádu.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina je Betlém v Hlinsku. Jde vůbec o jediné muzeum v přírodě v Pardubicích. Je to soubor lidových staveb na Vysočině, jediného muzea v Pardubickém kraji. Budovy byly postaveny v 18. století. Oblast byla opravena a vyhlášena památkovou rezervací. Vidět tu můžete domácnosti a dílny tkalce, výrobce hraček, továrního dělníka a ševcovskou dílnu. Během roku se zde konají různé akce, slavnosti a další aktivity.
I toto místo náleží do Souboru lidových staveb Vysočina. Skanzen tvoří zhruba 30 objektů z 19. století do poloviny 20. století. Dokumentuje život zdejších rolníků až do poloviny 20. století. K vidění tu je špýchar, haltýř, vodní mlýn, bělidlo, včelín, zvonička i chlívky. V místě je i maringotka starých loutkářů.
Pivovar Rychtář nabízí všem nadšencům a milovníkům piva možnost nahlédnutí na jeho výrobu. Pivo se zde vyrábí sice teprve od roku 1913, ale i tak jde o zajímavé místo, které stojí za bližší poznání. Návštěvu samozřejmě můžete spojit i s ochutnávkou.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zdejší muzeum vzniklo v roce 1874, díky čemuž patří k těm nejstarším v Čechách. Prohlédnout si tu můžete národopisnou a řemeslnou expozici. K nejstarším řemeslům na Hlinecku patří hrnčířství. V okolí se nacházela bohatá ložiska kvalitního jílu. Samotný cech zde vznikl v roce 1488. K největším chloubám zde patří výrobky skelných hutí. Expozice je doplněna o výrobky železných hutí, sirkáren, řezbářství. Národopisná expozice pak ukazuje na život venkovského lidu.
Radnice byla postavena na mírném návrší v roce 1598. Do dnešní podoby byla upravena v roce 1850. V místě je i obřadní síň.
Nejstarší stavbou ve městě je zdejší tvrz, která je úzce spjata s výstavbou města. První písemné zmínky o stavbě pochází z roku 1413. Chvíli v minulosti sloužila jako královská celnice. Nalezeno tu bylo 400 grošů z období Václava III.
Jde o významnou stavbu v Hlinsku. Vybudována byla v roce 1904 podle návrhu architekta Ladislava Skřivánka. Sgrafita pochází od akademického malíře Ladislava Nováka znázorňují výjevy z české a hlinecké historie.
Současný kostel byl vystavěn v místě původního gotického kostela, z něhož zůstala zachována pouze část věže. Kostel vznikl v 18. století a pak byl přebudován do barokní podoby. Největší jeho chloubou je křtitelnice z roku 1628.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Nedaleko vlakového nádraží stojí vila od Ladislava Skřivánka. Ten ji stavěl pro Jiřího Matulu, tehdejšího majitele místních žulových lomů. Jde o zcela unikátní dílo postavené v třicátých letech minulého století, které je bohatě zdobeno sgrafity a žulovými prvky. Vila je dnes v soukromém vlastnictví.