Pokud zatoužíte v horkých dnech po schlazení, může vám k tomu posloužit zdejší moderní koupaliště Bajda, které naleznete nedaleko Podzámecké zahrady. V areálu se nachází také 50 metrový bazén s 8 plaveckými drahami, dětským bazénem, brouzdalištěm a občerstvením. Další možností ke koupání v Kroměříži je krytý plavecký bazén, který nabízí 25 metrový bazén a dále pak solárium, masáže, saunu a fitcentrum. Oblíbeným místem místních je pak štěrkoviště Bagrák, jenž najdete v Hrubém rybníku v biocentru Hráza, tedy na samém začátku 80 kilometrové cyklostezky vedoucí podél Baťova kanálu.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Přímo v Kroměříži žádné lyžařské středisko nenajdete, avšak jeden lyžařský areál je v nedaleké Rusavě. Jde o lyžařské centrum s 25-letou tradicí. Autem se k němu dostanete z Kroměříže za 20 minut. Areál nabízí 3 lyžařské vleky a jeden vlek pro děti. Sjezdovka je určená především rodinám s dětmi, začínající lyžaře a snowboardaře. O kvalitní svahy se stará 6 sněhových děl a rolba. V místě se nachází rovněž i lyžařská škola i půjčovna lyží.
KAM S DĚTMI?
Původně to byla ryze užitková zahrada, která se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, zdařile propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné dřeviny a rostliny umně doplňují potůčky, rybníky, sochy a romantické malé stavby. V Podzámecké zahradě je umístěna i malá obora, mini ZOO a statkářův dvorek. Zdejší zvířátka, ať už volně se pohybující anebo ohrazená, bezesporu patří k těm největším kroměřížským dětským lákadlům. Třešničkou je pak možnost svezení se vláčkem.
Oblíbeným a vyhledávaným místem rodinami s dětmi v Kroměříži je Dětský svět Floria. Děti si zde mohou hrát ve vnitřní i ve venkovní herně. Pro ty větší je tu pak skatepark, pro ty nejmenší zase pískoviště. Mimo toho se tu jsou i tenisové kurty a streetballové či beachvolejbalové hřiště.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Květná zahrada je mladší sestrou Podzámecké zahrady. Vznikla po třicetileté válce, v rámci obnovy města, kdy byla vybudována na tehdy neplodné a bažinaté půdě za hradbami. Pánové F. Luches a P. G. Tencall vytvořili skutečně kouzelnou renesanční zahradu vyvedenou v italském stylu, která se pyšní 244 metry dlouhou galerií soch antických bohů a postav z historie a bájí. V centru zahrady pak stojí Rotunda. Po stranách se nachází dva skleníky. V zahradě se nachází i zcela unikátní bludiště. Pro svou výjimečnost je tato zahrada zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
Pakliže chcete poznat to nejvýznamnější z Kroměříže, vydejte se na Trasu UNESCO Ta vás provede těmi nejvýznamnějšími památkami města. Naučná stezka má celkem 9 zastavení. Vedle informačních tabulí vás městem provede i originální značení zabudované v dlažbě.
KAM ZA TURISTIKOU?
Svatý Hostýn patří k těm nejnavštěvovanějším poutním místům na Moravě a po Velehradě i k těm nejpamátnějším. Vede sem pozoruhodná Křížová cesta od architekta Dušana Jurkoviče. Na vrcholu kopce se nachází mariánská svatyně Basilica minor - chrám Nanebevzetí Panny Marie z roku 1897, který nabízí úchvatný pohled na Hostýnské vrchy a Bystřici pod Hostýnem. V místě se nachází i Svatohostýnské muzeum.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Arcibiskupské zámecké vinné sklepy se nachází v hloubce 6,5 metrů. Shodou okolností se v daných prostorách nachází i nejstarší zdivo města z 13. století. Památka je dnes zpřístupně široké veřejnosti. Dopřát si můžete i ochutnávku. Vinotéka je umístěna v krásných prostorách zámku. Mešní víno Kroměříži dovolil vyrábět již Karel IV. v roce 1345.
KAM ZA HISTORIÍ?
K největším pokladům Kroměříže patří Arcibiskupský zámek, který v minulosti sloužil jako sídlo olomouckých arcibiskupů. Na zámku najdete rozsáhlou a velmi vzácnou obrazárnu a knihovnu. Současná podoba budovy pochází z let 1664-95. Zdejší Sněmovní sál náleží k těm nejkrásnějším rokokovým interiérům v Česku. Nejvýznamnějším dílem na zámku je obraz Apollon a Marsyas od Tiziana Vecelliho. Interiéry zámku jsou označovány za nejhodnotnější zámecké interiéry střední Evropy.
Biskupové z Olomouce měli v Českém království zcela výjimečné postavení. Měli dokonce právo razit své vlastní mince, které razili v Kroměříži, v sídelním městě olomouckých biskupů. Budovu tehdejší mincovny najdete na Sladovnickém předměstí. Mince se zde razily do roku 1756, kdy mincovnu zrušila Marie Terezie. Z domu se pak stal obytný dům, v němž je dnes umístěno muzeum, jež se věnuje mincovnictví a numismatice.
Barokní kostel svatého Jana Křtitele je považován za jeden z nejkrásnějších památek z 18. století, které máte mořnost vidět na Moravě. Původní románský kostel s prvky gotiky byl založený Johanity při špitále. Po čase byl předán piaristickému řádu, který v Kroměříži založil gymnázium, kolej i pěvecký seminář. Ti jej se zde pustili do výstavby nového chrámu podle Cyraniho z Bolleshausu.
Kostel svatého Mořice je jednou z největších gotických staveb v České republice. Sídlí zde kolegiální kapitula. Na severní straně ke kostelu přiléhá Arcibiskupské gymnázium napojené Mlýnskou branou na Arcibiskupský zámek. K trojlodní síni přiléhá kaple Bohatí Panny Marie, která patří k těm nejkrásnějším barokním interiérům v českých zemích.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Je škoda, že o tyto lunety zůstaly poněkud opomenuty. 5 lunet bylo původně vytvořeno pro výzdobu lodžie severního průčelí Národního divadla v Praze, ale nakonec zdobily Colloredovu kolonádu v Podzámecké zahradě. Nicméně ani zde je už neuvidíte, v roce 1999 byly přeneseny do františkánského kláštera, dnes hotelu Octárna. Vystaveny jsou 4, pátá je v depozitáři.