Zámek je místo, kde v minulosti žilo na 23 českých královen a princezen, má za sebou ve skutečnosti více než tisíciletou historii. Jde o jeden z několika zámků rodiny Lobkoviců, který v současnosti nabízí i romantické ubytování přímo na zámku. Zdejší zámecké sklepy pochází ze 14. století a rozkládá se ve třech podzemních podlažích. Zámek byl v historii obýván především vdovami českých králů, až Karel IV., z něj vytváří věnný majetek českých královen. Jako poslední zde žila žena Jiřího z Poděbrad. Pak jej vlastnily různé šlechtické rody. Jako poslední to byli právě Lobkovicové. K největším pokladům patří jedinečná sbírka map, koncertní sál i zcela unikátní Kaple zasvěcená svaté Ludmile.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
V sousedství zámku stojí významný pozdně gotický chrám svatého Petra a Pavla. Za zámkem jsou vyhlídky, z nichž se můžete podívat na soutok Labe, plavební kanál se zdymadlem a za dobrého počasí je odtud vidět Říp i vrcholky Českého středohoří. Po žluté turistické značce se dostanete do Hořínského zámeckého parku. Dojít můžete až k rokokovému zámku v Hoříně, ten však v roce 2002 zničily povodně a dodnes není opraven. Od něj pak přes most dojdete do centra Mělníka na náměstí Míru.
KAM ZA TURISTIKOU?
Kokořínský důl je jedním z nejkrásnějších údolí v Česku, do něhož ústí mnoho roklí. Vyznačuje se různorodými pískovcovými útvary. Údolí je 14 kilometrů dlouhé a začíná u železniční zastávky Lhotka u Mělníka a končí u křižovatky zvané Ráj. Rezervace je nedaleko hradu Kokořín, jehož silueta tvoří dominantu krajiny. K nejkrásnějším zdejším místům patří Vojtěchov a Hlučov s krásnou lidovou architekturou. Vidět zde můžete zbytky do skály vytesaného mlýna. V místě se nachází i kouzelné Harasovské jezero.
Památná hora Říp má pro Čechy velmi velký význam. Jde doslova o jedno z nejvýznamnějších míst v Česku a je to rovněž i jeden ze symbolů naší národní historie. Jde o nevysokou čedičovou kupu o výšce 456 metrů, jež je však z velké dálky viditelná. Na jeho vrcholu stojí asi nejznámější románská památka v Čechách, rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Je to oblíbené poutní místo, na které se každý rok vypravuje řada pochodů a průvodů. Každou první neděli v měsíci se zde ve tři hodiny odpoledne koná mše.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V Mělníku je i přístaviště, které nabízí okružní plavby až k historickým komorám v Hoříně, soutoku Labe a Vltavy anebo také do Zelčína či Obříství. Kromě toho tu jsou i pořádány celodenní plavby do Prahy.
Označit kostnici v kostele svatého Petra a Pavla za zábavu by bezesporu dost tvrdý černý humor, avšak my jej považujeme za nevšední zážitek. V kryptě proboštského kostela se pod kněžištěm nachází kostnice. Spolu s kostnicí v Sedlci patří k těm největším v republice. Uchovány tu jsou uloženy ostatky 10 až 15 000 lidí.
Mělnické podzemí začalo vznikat koncem 13. století. Jeho výstavba byla tedy započala souběžně se stavbou města. Sklepení se nachází zhruba 8-10 metrů pod povrchem. Vchod do něj byl takřka v každém domě a jednotlivé stavby tak byly vzájemně propojeny. Dnes tomu už tak není. Do podzemí je možno vstoupit. Zpřístupněno je na 150 metrů chodeb. V podzemí i na náměstí Míru byla ve 14. století vyhloubena 54 metrová studna, jde o nejširší studnu v Česku.
KAM ZA HISTORIÍ?
Dominantou města ke chrám sv. Petra a Pavla, který patří k těm nejstarším kostelům v Čechách. Založen byl zřejmě za vlády knížete Boleslava II. asi v druhé polovině 10. století. Nejvýraznější částí chrámu je jeho věž s barokní bání, která je vysoká 60 metrů. Dnes je zpřístupněná veřejnosti.
Dnešní radnici najdete v místě původních 4 gotických parcel. Nejpůsobivější částí radnice je renesanční mázhaus v poschodí, který je zaklenutý 6 poli křížové klenby s hřebínky. Poslední významná přestavba proběhla v letech 1939-41, přikoupeny byly i dva sousední domy, s nimiž byla radnice spojena.
Kapucínský klášter je dnes Regionálním muzeem. Místo najdete na východní straně náměstí. Kapucíni sem došli z roudnického konventu v roce 1750. V kostele je pochován Serafin i Terezie Čebišová, která vystavění kláštera umožnila a obdarovala jej i obrazem Panny Marie kojící Jezulátko a pak také i pražským Jezulátkem.V kostele je pochován Serafin i Terezie Čebišová, která vystavění kláštera umožnila a obdarovala jej i obrazem Panny Marie kojící Jezulátko a pak také i pražským Jezulátkem. O 35 let po přestěhování kapucínu do Mělníka bylo rozhodnuto o jeho zrušení, nakonec byl zrušen až v roce 1950. Své útočiště tu nalezla mělnická Základní škola umění zvláště výtvarný obor. Muzeum vzniklo v roce 1888 a patří k těm nejstarším v Čechách.
Významnou technickou památkou bylo vytvoření mělnického lodního překladiště s laterálním kanálem Mělník-Vraňany, aby si zkrátil lodní cestu po Vltavě. Jeho součástí je i zdymadlo Hořín. Místo projektoval František Sander a vzniklo v roce 1897. V roce 1996 byla uvedena do provozu malá vodní elektrárna s Francisovou turbínou o výkonu 30kW.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Židovský hřbitov v Dobrovského ulici, který se nachází na zahradě bývalé synagogy, už byl skoro zapomenut. Většina lidí dnes ani netušila, že za místní pekárnou se skrývá plocha plná chátrajících hrobů a hrobek. Ten, kdo sem chtěl jít, musel jít výhradně přes pozemek pekaře, s nímž se na návštěvě museli dohodnout. Hřbitov pochází z 19. století. Umístěno je zde na 122 hrobů a 21 hrobek. Poslední pohřeb se zde konal v polovině druhé světové války. Pochován tu je kupříkladu bývalý školní inspektor Emanuel Mendl, rabín Adolf Polák anebo primář nemocnice Samuel Treulich. Je tu rovněž i náhrobek právníka Emanuela Kantora, který zemřel v Santiagu de Chile v roce 1987. Pekárna a byt kdysi bývala původní židovskou obřadní síní.