Ty největší krásy Mělníka

Autor fotografie: VitVit Wikimedie
Okresní město Mělník najdete pouhých 30 kilometrů na sever od Prahy. Je to kouzelné starobylé královské věnné město, které je známé nejen pro své památky, ale i pro vinnou révu a víno. Dominantou města je především zámek a chrám svatého Petra a Pavla. Lidé z daleka široka se sem však sjíždí také za krásnými vyhlídkami, pohledy do Českého středohoří, soutoku Labe a Vltavy, který je odtud na dohled a hoře Říp. Jen kousek od Mělníku se nachází lázně Mšené i romantické Kokořínsko. Jde tedy o kouzelnou rekreační oblast, kterou si zamilujete již od prvního pohledu.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Bazén Mělník
Letní koupaliště a krytý bazén návštěvníkům skýtá vodní vyžití po celý rok. Letní koupaliště je pyšné na své rozsáhlé plochy zeleně, komplex bazénů s atrakcemi, hřiště s občerstvením. Dva padesáti metrové bazény, jeden z toho plavecký a jeden relaxační s toboganem, divokou řekou, širokou klouzačkou a chrliči. Pro ty nejmenší tu pak je ještě brouzdaliště. V areálu je rovněž i hřiště pro plážový volejbal a nohejbal. Neschází tu samozřejmě ani rychlé občerstvení a teplá kuchyně. Zdejší krytý bazén je v provozu po letní odstávce. Disponuje plaveckým klasickým bazénem a dětským bazénem. V ceně vstupného je i možnost užití posilovny a sauny.
Jezero Baraba
Jezero vzniklo zatopením bývalého pískového lomu u obce Vliněves. Jde tedy o přírodní koupaliště s pískovými břehy. Místo s oblibou vyhledávají rybáři i potápěči. Kvalita vody se tu však nesleduje, a proto je zde koupání na vlastní nebezpečí. Voda tu však zpravidla bývá čistá.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski arena Milovice
Nejbližším místem, kde si můžete zalyžovat je Ski arena Milovice, nejde sice o typické lyžařské středisko, ale dává vám to zase možnost, zalyžovat si v jakémkoliv ročním období. Jde o lyžařský trenažér, který mohou vyzkoušet všechny typy lyžařů, jež by se rádi lyžovat naučili anebo by rádi zlepšili své dovednosti.
Ski areál Šibeniční vrch
Je asi pravda, že když bychom to vzali vzdušnou čarou, bližším lyžařským areálem je ten v Nižboru, faktem však je, že nejde o nic velkého. A proto vám raději představíme Šibeniční vrch, který se nachází na opačné straně, přesněji v obci Mnichovice, nedaleko domova kocoura Mikeše. Ski areál Šibeniční vrch disponuje sjezdovkami Bobeš a Mikeš. Jedna je dlouhá 250 metrů a druhá je určena pro děti a je dlouhá 100 metrů. O přepravu se zde stará vlek typu POMA a volné lano.
KAM S DĚTMI?
Zoopark Zelčín
Zoopark Zelčín je malou zoologickou zahradou nedaleko Mělníka, který najdete na ostrově mezi Vltavou a Vraňsko-Hořínským plavebním kanálem. Místem prochází cyklistická stezka. Možné tu jsou i projížďky na koni.
Zámek Mělník

Autor fotografie: VitVit Wikimedia
Zámek je místo, kde v minulosti žilo na 23 českých královen a princezen, má za sebou ve skutečnosti více než tisíciletou historii. Jde o jeden z několika zámků rodiny Lobkoviců, který v současnosti nabízí i romantické ubytování přímo na zámku. Zdejší zámecké sklepy pochází ze 14. století a rozkládá se ve třech podzemních podlažích. Zámek byl v historii obýván především vdovami českých králů, až Karel IV., z něj vytváří věnný majetek českých královen. Jako poslední zde žila žena Jiřího z Poděbrad. Pak jej vlastnily různé šlechtické rody. Jako poslední to byli právě Lobkovicové. K největším pokladům patří jedinečná sbírka map, koncertní sál i zcela unikátní Kaple zasvěcená svaté Ludmile.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Procházka Mělníkem

Autor fotografie: Horakvlado Wikimedie
V sousedství zámku stojí významný pozdně gotický chrám svatého Petra a Pavla. Za zámkem jsou vyhlídky, z nichž se můžete podívat na soutok Labe, plavební kanál se zdymadlem a za dobrého počasí je odtud vidět Říp i vrcholky Českého středohoří. Po žluté turistické značce se dostanete do Hořínského zámeckého parku. Dojít můžete až k rokokovému zámku v Hoříně, ten však v roce 2002 zničily povodně a dodnes není opraven. Od něj pak přes most dojdete do centra Mělníka na náměstí Míru.
KAM ZA TURISTIKOU?
Kokořínský důl

Autor fotografie: Martin Veselka Wikimedia
Kokořínský důl je jedním z nejkrásnějších údolí v Česku, do něhož ústí mnoho roklí. Vyznačuje se různorodými pískovcovými útvary. Údolí je 14 kilometrů dlouhé a začíná u železniční zastávky Lhotka u Mělníka a končí u křižovatky zvané Ráj. Rezervace je nedaleko hradu Kokořín, jehož silueta tvoří dominantu krajiny. K nejkrásnějším zdejším místům patří Vojtěchov a Hlučov s krásnou lidovou architekturou. Vidět zde můžete zbytky do skály vytesaného mlýna. V místě se nachází i kouzelné Harasovské jezero.
Hora Říp

Autor fotografie: Vlastovka.info Wikimedia
Památná hora Říp má pro Čechy velmi velký význam. Jde doslova o jedno z nejvýznamnějších míst v Česku a je to rovněž i jeden ze symbolů naší národní historie. Jde o nevysokou čedičovou kupu o výšce 456 metrů, jež je však z velké dálky viditelná. Na jeho vrcholu stojí asi nejznámější románská památka v Čechách, rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Je to oblíbené poutní místo, na které se každý rok vypravuje řada pochodů a průvodů. Každou první neděli v měsíci se zde ve tři hodiny odpoledne koná mše.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Výletní plavby
V Mělníku je i přístaviště, které nabízí okružní plavby až k historickým komorám v Hoříně, soutoku Labe a Vltavy anebo také do Zelčína či Obříství. Kromě toho tu jsou i pořádány celodenní plavby do Prahy.
Kostnice

Autor fotografie: Natálie Kalendová Wikimedia
Označit kostnici v kostele svatého Petra a Pavla za zábavu by bezesporu dost tvrdý černý humor, avšak my jej považujeme za nevšední zážitek. V kryptě proboštského kostela se pod kněžištěm nachází kostnice. Spolu s kostnicí v Sedlci patří k těm největším v republice. Uchovány tu jsou uloženy ostatky 10 až 15 000 lidí.
Mělnické podzemí
Mělnické podzemí začalo vznikat koncem 13. století. Jeho výstavba byla tedy započala souběžně se stavbou města. Sklepení se nachází zhruba 8-10 metrů pod povrchem. Vchod do něj byl takřka v každém domě a jednotlivé stavby tak byly vzájemně propojeny. Dnes tomu už tak není. Do podzemí je možno vstoupit. Zpřístupněno je na 150 metrů chodeb. V podzemí i na náměstí Míru byla ve 14. století vyhloubena 54 metrová studna, jde o nejširší studnu v Česku.
KAM ZA HISTORIÍ?
Chrám sv. Petra a Pavla

Autor fotografie: Milada13 Wikimedia
Dominantou města ke chrám sv. Petra a Pavla, který patří k těm nejstarším kostelům v Čechách. Založen byl zřejmě za vlády knížete Boleslava II. asi v druhé polovině 10. století. Nejvýraznější částí chrámu je jeho věž s barokní bání, která je vysoká 60 metrů. Dnes je zpřístupněná veřejnosti.
Radnice

Autor fotografie: Wikimedia Commons Oskera Miroslav
Dnešní radnici najdete v místě původních 4 gotických parcel. Nejpůsobivější částí radnice je renesanční mázhaus v poschodí, který je zaklenutý 6 poli křížové klenby s hřebínky. Poslední významná přestavba proběhla v letech 1939-41, přikoupeny byly i dva sousední domy, s nimiž byla radnice spojena.
Kapucínký klášter s kostelem 14 svatých pomocníků

Autor fotografie: Dezidor Wikimedia
Kapucínský klášter je dnes Regionálním muzeem. Místo najdete na východní straně náměstí. Kapucíni sem došli z roudnického konventu v roce 1750. V kostele je pochován Serafin i Terezie Čebišová, která vystavění kláštera umožnila a obdarovala jej i obrazem Panny Marie kojící Jezulátko a pak také i pražským Jezulátkem.V kostele je pochován Serafin i Terezie Čebišová, která vystavění kláštera umožnila a obdarovala jej i obrazem Panny Marie kojící Jezulátko a pak také i pražským Jezulátkem. O 35 let po přestěhování kapucínu do Mělníka bylo rozhodnuto o jeho zrušení, nakonec byl zrušen až v roce 1950. Své útočiště tu nalezla mělnická Základní škola umění zvláště výtvarný obor. Muzeum vzniklo v roce 1888 a patří k těm nejstarším v Čechách.
Zdymadlo Hořín na Vltavě

Autor fotografie: Miaow Miaow Wikimedia
Významnou technickou památkou bylo vytvoření mělnického lodního překladiště s laterálním kanálem Mělník-Vraňany, aby si zkrátil lodní cestu po Vltavě. Jeho součástí je i zdymadlo Hořín. Místo projektoval František Sander a vzniklo v roce 1897. V roce 1996 byla uvedena do provozu malá vodní elektrárna s Francisovou turbínou o výkonu 30kW.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Židovský hřbitov
Židovský hřbitov v Dobrovského ulici, který se nachází na zahradě bývalé synagogy, už byl skoro zapomenut. Většina lidí dnes ani netušila, že za místní pekárnou se skrývá plocha plná chátrajících hrobů a hrobek. Ten, kdo sem chtěl jít, musel jít výhradně přes pozemek pekaře, s nímž se na návštěvě museli dohodnout. Hřbitov pochází z 19. století. Umístěno je zde na 122 hrobů a 21 hrobek. Poslední pohřeb se zde konal v polovině druhé světové války. Pochován tu je kupříkladu bývalý školní inspektor Emanuel Mendl, rabín Adolf Polák anebo primář nemocnice Samuel Treulich. Je tu rovněž i náhrobek právníka Emanuela Kantora, který zemřel v Santiagu de Chile v roce 1987. Pekárna a byt kdysi bývala původní židovskou obřadní síní.