Vranovská přehrada patří k těm nejteplejším v České republice. Kromě toho to je také i největší přehrada na řece Dyji. Svého času šlo o největší údolní přehradu v Česku. Vybudována byla v letech 1930-3. Dnes je Vranov nad Dyjí rovněž významným rekreačním centrem. Dodnes zde také funguje elektrárna s třemi turbínami. I proto se jí říká Moravský Jadran. Kvalita zdejší vody patří k těm nejlepším v České republice. Díky tomu tu jsou skvělé podmínky pro koupání a vodní sporty. Obvykle je tu možné koupat se od začátku června až do poloviny září. Písčité pláže s pozvolným přechodem do vody jsou vhodné i pro méně zkušené plavce. Přehrada má i tobogan, půjčovnu lodiček, šlapadel a sportovních potřeb. Věnovat se zde můžete jachtingu i windsurfingu. Užít si zde můžete i vyhlídkových plaveb. V okolí si na své přijdou i milovníci cyklistiky a turistiky.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližším lyžařským střediskem Vranovu nad Dyjí jsou Němčičky. Nejníže položený lyžařský areál v Česku a také i ve Střední Evropě. Lyžaři zde mohou využít dvě sjezdovky, jednu červenou 350 metrů dlouhou a jednu modrou 600 metrů dlouhou. Ta delší je navíc vybavena i umělou hmotou, která zkvalitňuje lyžování. Obě tratě jsou zaopatřeny vleky. Sjezdovky pravidelně upravuje rolba a o dostatečnou sněhovou pokrývku se stará zdejší technické zasněžování. Díky kvalitnímu osvětlení si zde můžete vychutnat i noční lyžování. V místě se nachází parkování, občerstvení, půjčovna lyží, ski servis a lyžařská škola Dětská lyžařská škola je vybavena pojízdným pásem.
KAM S DĚTMI?
Zámek Vranov nad Dyjí je výraznou dominantou stejnojmenné přehrady i městečka. Najdete ho de facto na hranicích s Rakouskem. Jde o jednu s nejpozoruhodnějších barokních staveb celé střední Evropy. Vznikl přestavbou původního románsko-gotického hradu, který zde vznikl již v roce 1100. Zámek návštěvníkům nabízí hned několik prohlídkových okruhů. Největší chloubou zámku je monumentální sál předků rodu Althannů z konce 17. století. Opomenout nesmíme ani výstavu kameniny a porcelánu, za nějž mohou vděčit polskému rodu Mniszků.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Krásná a idylická krajina městyse Vranova nad Dyjí skýtá spoustu jedinečných vyhlídek a jednou z nich jsou hlavní serpentiny, které nabízí romantický rituál lidem, kteří věří v lásku. Z místa je krásný výhled na Vranovský zámek.
KAM ZA TURISTIKOU?
Felicitinu studánku najdete na turistické stezce Heleny Mniszkové na úpatí Braitavského vrchu pod zámkem Vranov nad Dyjí u vstupu do tzv. Felicitina údolí. Její stěny zdobí reliéfní barevná vegetace z pískovce. Ve středu interiéru zaklenutého kupolí s kazetováním je nádržka, do níž je přiváděna voda z horní stráně. Nad fasádním průčelím jsou umělecky zobrazeny tančící nymfy.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Národní park Podyjí patří k těm nejmenším národním parkům v České republice. Oblast se táhne 40 kilometrů podél údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Nabízí krásné scenérie, vinice, cyklistické i pěší výlety.
KAM ZA HISTORIÍ?
Tento kostel patří ve Vranově nad Dyjí k těm největším a nejvýznamnějším církevním památkám. Postaven byl v první polovině 13. století. Potupně ho rozšiřovali a stavebně upravovali. Švédové jej bohužel vypálili. A tak se dočkal barokní přestavby. Z bohatého vybavení interiéru za zmínku stojí především románsko-gotická křtitelnice, sochy sv. Máří Magdalény a sv. Petra, rokokový oltář s obrazem Jana Nepomuckého.
Kaple svatého Ondřeje pochází z 13. století. Barokní podobu získala v 18. století. Do fasády byla vložena malba Kristovy tváře. V podzemí je zazděná a zasypaná kostnice zaplněná několika vrstvami lebek. V okolí kaple se totiž v minulosti rozkládal hřbitov, na němž se pohřbívalo do konce 19. století.
Kapli najdete za statkem v blízkosti tzv. hraběnčiny louky. Kaple zde vznikla koncem 18. století jako malý chrámek zasvěcený antické bohyni Dianě. Interiér zdobily sochy z bájesloví. Helana z Mniszku kapli nově vybavila a zasvětila Panně Marii.
Těsně u státních hranic stojí lovecký letohrádek na Braitavě zvaný Lusthaus. Letohrádek byl postaven za vlády posledního vranovského Althanna Michaela Josefa. Má tvar nepravidelného šestiúhelníku a vystavěn byl v pozdně barokním a klasicizujícím duchu. Jeho přízemí sloužilo k přípravě jídel, k odkládání zvěřiny a šatstva. Místnost v prvním patře je díky spoustě oken prosvětlená, kdysi sloužil k hostinám. Je odtud pěkná vyhlídka. Dnes je památka ve správě Národního parku Vranova nad Dyjí a slouží k příležitostným reprezentativním účelům.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Malá elektrárna 2 je umístěna vedle stávající budovy strojovny vodní elektrárny. Malou elektrárnu 3 Eon zde postavil na náhonu z řeky Dyje, který původně šel k Panskému mlýnu u jezu Formóza. Nachází se v těsné blízkosti Grundova mlýna z roku 1702, který však před nedávnem vyhořel. Elektrárna je přístupná veřejnosti.