Centrem vodních radovánek v Ústí nad Labem je Termální koupaliště Brná, které si prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Dle provozního koupaliště nabízí tu největší vodní plochu V Česku. Návštěvníci zde najdou dva padesátimetrové bazény, jeden 63 metrový a dva dětské bazény. K dispozici tu jsou i různé vodní atrakce, brouzdaliště, tobogán, prolézačky a houpačky. Areál je vybaven rovněž i hřištěm pro plážový volejbal.
Městské lázně zde byly postaveny již v roce 1908. V té době šlo o velkoryse řešený bazén s klenbovým stropem zdobeným rozetou a arkádami. Vodu lázně čerpají z 357,3 hlubokého vrtu. Jde o mineralizovanou termální vodu o teplotě 31,7 stupňů Celsia. Budova je po čerstvé rekonstrukci a do dnešních dnů slouží svému původnímu účelu. Během letních měsíců je však uzavřen. V lázních, vedle bazénu, jsou také vanové lázně, uhličité lázně, sprchové kouty a slatinná kabina.
Novým rekreačním střediskem (nejen pro místní z Ústí nad Labem) je jezero Milada, které najdete jen pár kilometrů za městem. Lokalita vznikla v rámci rekultivace. Nyní je čtvrté největší v České republice. Vedle koupání si zde na své přijdou i cyklisté a rybáři. Jde rovněž i ideální výchozí bod pro výlety do Krušných hor, Tiských stěn, Českého středohoří anebo Českého Švýcarska.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařský areál Telnice najdete v Krušných horách a patří k těm větším. V místě najdete celkem 9 sjezdovek, z toho 4 modré, 3 červené a pro náročné lyžaře tu je pak i jedna černá sjezdovka. Přepravu zde zajišťuje lanová dráha, čtyři vleky a dva lanové vleky pro děti. Zdejší sjezdovky jsou pečlivě udržovány a zasněžovány. Areál disponuje půjčovnou lyžařského vybavení, ski servisem a školou. Jelikož je areál osvětlen, můžete si zde vychutnat i večerní lyžování. Ski areál je připraven i na snowboardisty.
Ski areál Krupka je mnohem menší lyžařské středisko než jaké najdete v Telnici, ale i to nabízí kvalitní lyžování po celou zimu. Středisko tvoří 3 sjezdovky o celkové délce jeden kilometr. Dopravu zde zajišťují 3 vleky. V areálu najdete také lyžařskou školu, občerstvení a parkování.
KAM S DĚTMI?
ZOO v Ústí nad Labem najdete na svahu Mariánské hory. Prohlédnout si zde můžete na 1000 zvířat různých druhů. Největší zdejší chloubou jsou zřejmě orangutani, a to především herecká hvězda Ňuňák, který si zahrál ve filmu Dva lidi v ZOO. Nutno říct, že všichni 3 orangutanijsou velmi zábavní. Zdejší výběh pro tuleně získal prestižní architektonické ocenění. K nejoblíbenějším zdejším zvířatům však patří také sloni, žirafy, nosorožci, tapíři a lemuři. Již brzy zde přibudou i tučňáci.
Muzeum zde bylo založeno v roce 1876. Uvnitř muzea jsou uchovány sbírky archeologické, historické, umělecké a přírodovědné. Dozvíte se v něm spoustu zajímavostí z historie města. Areál si prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Víte, že jde vůbec o první objekt s ústředním topením v České republice?
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Procházka městem se přímo vybízí. Centrem města aktuálně vedou 3 vycházkové trasy, jejichž výchozí bod je východní okraj Mírového náměstí. To najdete jen kousek od vlakového nádraží, jež prochází jeho centrem. Vycházkové trasy vás provedou tím nejhezčím a nejzajímavějším, co vám Ústí nad Labem může nabídnout.
KAM ZA TURISTIKOU?
Z Větruše se po zelené turistické značce vydejte přes labské stráně k 12 metrovém vodopádu, jenž je jeden z nejvyšších v Českém středohoří. Místo je zajímavé pro skálu Vrkoč. Dále odtud pokračujte Vaňovem i lesem do Dolních Zález. Vystoupejte okolo Mlynářova kříže k Dubickému kostelíku, od něhož je dech beroucí výhled do údolí Labe. V dálce pak můžete spatřit horu Říp. Zelená značka pak prochází Dubičkami přes louky na vyhlídkové místo Pod Kameny. Při sestupu minete obec Suchou a svahem Volské hory nakonec dojdete do Stadic, místa, kde podle pověsti oral Přemysl Oráč.
Výlet do Vaňova přes Vrkoč to není zrovna nejjednodušší. Není vhodný pro malé děti a kočárky. Nedoporučujeme vám abyste se na tento výlet vydali v době velkých mrazů. Cílem výletu je Vaňovský vodopád a dále pak vrchol Vrkoče či luxusní vila slavného ústeckého výrobce trpaslíků.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pokud můžeme doporučit, dopřejte si nějakou ze zdejších realizovaných plaveb. Labe zde skýtá úchvatnou scenérii. Lodě plují kaňonovým údolím Labe, jež obklopuje České středohoří s typickými kužely kopců dávno vyhaslých sopek s vinicemi. Z Ústí nad Labem tudy v sezóně vozí turisty až do Litoměřic, ale i do Děčína a Hřenska. Na několika místech se zde nachází také přívozy.
KAM ZA HISTORIÍ?
Velkou dominantou města je hrad čnící na černé skále. Jde o tajuplný hrad Střekov, jenž tu nechal vybudovat na počátku 14. století král Jan Lucemburský. Od 16. století se však majitelem hradu stal rod Lobkoviců, který jej vlastní dodnes. Na hradě pobýval a komponoval nějakou dobu i Richard Wagner. Místo však učarovalo i Karlu Mayovi, Karlu Hynkovi Máchovi a Johannu Wolfgangu Goethovi. Hrad vás okouzlí svým magickým výhledem.
Další nepřehlédnutelnou dominantnou Ústí nad Labem je výletní zámeček Větruše. Nachází na skalním ostrohu pod Soudným vrchem. Byl vybudován v místě hradu z 9. století. Ten však vyhořel do základů. O mnoho století později tu v 19. století náhodně odkryli jeho základové zdi a stal se inspirací pro výstavbu malého vyhlídkového loveckého zámečku s restaurací, které se stalo symbolem i centrem města a společenského žití. Jde o místo s nejkrásnějším pohledem na město. Dnes je po rozsáhlé rekonstrukci spojen s obchodním domem Forum v centru Ústí lanovkou.
Kostel stojící uprostřed města se proslavil svou šikmou věží. Jde o čtvrtou nejšikmější věž v Evropě, nejšikmější na sever od Itálie. Věž je vysoká 65 metrů a vychyluje se o 201 centimetrů. Za tento stav může bombardování na konci druhé světové války. Kořeny kostela sahají až do doby románské, kdy to zřejmě bývala ta nejvyšší románská věž v Česku. Ve věži jsou 3 zvony - Zuzana, Willeborte a ještě jeden pozdně gotický.
Přímo pod hradem Střekovem se nachází unikátní technická památka, jež byla zbudována mezi lety 1923-1936. Jeho součástí jsou dvě plavební komory, hydroelektrárna s třemi vertikálními Kaplanovými turbínami a jez s rybím přechodem. Značná část původního vybavení je stále funkční, a to i přes tu skutečnost, že původně místo bylo plánováno jen na 20 let.
Jedinečnou architektonickou památku pro rodinu ústeckého velkoprůmyslníka Carla Georga Wolfruma postavili v novorenesančním stylu podle návrhu Hanse Miksheho. Dnes zde sídlí Český rozhlas.
Vilu tvůrce mýdla s Jelenem najdete v údolí ve Vaňově. Z vily je pěkný výhled na krajinu, jíž dominuje hrad Střekov. K vile patří i rozsáhlý pozemek, který byl parkově upraven. Vila byla postavena v nemoderním neobarokním slohu. Autorem stavby je architekt Paul Brockhardt.
I toto je vila velkoprůmyslníka. Tentokráte Franze Petschka. Najdete ji na ulici W. Churchilla 6 a ve své době šlo o nejhonosnější a nejluxusnější vilu v celém městě. Ostatně, do dnešních dnů se zde dochoval pozoruhodně zachovalý interiér z roku 1928.
Nejnovější most v Ústí nad Labem tvoří dnes jednu z typických dominant města. Dokonce podle renomovaného časopisu Structural Engineering International byl zařazen i mezi 10 nejkrásnějších staveb posledního desetiletí 20. století. Prochází jím i chodník pro pěší a cyklisty. Jeho nejvyšší bod přesahuje 70 metrů. Most je dlouhý 198 metrů.
Bělský most je pro změnu tím nejstarším mostem ve městě. Vybudován tu byl na počátku 18. století. Spojuje břehy Bíliny pod Větruší. Postupem času byl dozdoben několika sochami. Jde o jediný pozůstatek městské čtvrti Ostrov, která byla v dubnu roku 1945 bombami srovnána se zemí.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Parní vodárna Střekov představuje jedinečnou památku, o níž se jen málo ví. Najdete ji jen 150 metrů od nádraží Ústí nad Labem - Střekov. Vodárna byla vybudována v roce 1874. Technická památka si uchovala veškeré původní technologické vybavení. Do lokality se dostanete v rámci jízd Zubrnické museální železnice.