Víte, co zajímavého vám nabídne Kvilda?

Autor fotografie: Dingoa Wikipedia
Kvilda patří k velmi oblíbeným a atraktivním lokacím v České republice, která se nachází v okrese Prachatice, tedy se jedná o oblast na Šumavě. Mimo jiné se jedná o nejvýše položenou obec v České republice. Nachází se totiž v nadmořské výšce 1065 metrů nad mořem. I proto je Kvilda známým střediskem zimních sportů. Obec však není pouze nejvyšší položenou obcí, těch “nej” má trochu víc. Je to také i nejstudenější místo v republice a je tu i nejdelší pramenící řeka v republice. Jméno osady je odvozené od stejnojmenného lesa, v upomínku toho, že se zde těžilo zlato, a to dokonce už ve 14. století.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Koupaliště Žihobce
Nejbližší možnost koupání se nenachází v bezprostřední blízkosti, ale ve vzdálenosti do 20 kilometrů. Jde o areál koupaliště v blízkosti obce Žihobce, kde je vám k dispozici dětský bazén o velikosti 15x12 metrů a 50x25 metrový bazén. Okolí je pečlivě udržované. Další koupaliště se pak nachází v 16 kilometrů vzdáleném Vimperku a v Luhu u Sušice.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Skiareál Kvilda

Autor fotografie: Dingoa Wikimedia
Ptáte se, kde se tu dá lyžovat? Všude. Kvilda je rájem lyžařů. Přímo uprostřed obce se nachází jeden menší lyžařský areál, který je svou polohou a převýšením ideální pro děti a začátečníky. K dispozicí dává 3 vleky pro veřejnost a 2 vleky lyžařské školy. Areál je pečlivě zasněžován. Vzhledem k tomu, že je osvětlen, možné tu je i večerní lyžování. Na Kvildě se nachází snow park, sáňkařský svah a upravené běžecké stopy. V místě se nachází i půjčovna lyží a servis.
KAM S DĚTMI?
OFF PARK
OFFPARK je zábavním centrem, jež najdete v nedaleké Sušici i v Modravě. Návštěvníci si zde mohou vyzkoušet lanový park, který je jak pro děti, tak i pro dospělé. Dále je tu možnost paintbolu, in-line bruslení, let balónem i terénních koloběžek.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Autor fotografie: Dingoa
Velmi zajímavou procházkou je ta na vyhlídku na Černé hoře. Vidět odtud Národní park Šumava, Bavorský les a dokonce i Alpy. Místo navštívit můžete v létě i v zimě, kdy se sem dostanete snadno na běžkách. Na místě najdete i odpočívadlo, kde si můžete sednout a odpočinout.
Vydra

Autor fotografie: Matěj Procházka Pixabay
Naučná stezka Podvydří se věnuje této přírodní rezervaci. Stezka patří k těm nejnavštěvovanějším místům Šumavy. Jde o lokalitu mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou. Jde o pohodlnou cestu, která je značena červeně. Na stezce máte možnost zjistit, jakým způsobem vznikají obří hrnce.
Vyhlídka na Zhůří

Autor fotografie: Harold Wikimedia
Celkem nedaleko Kvildy se nachází krásná vyhlídka na Zhůří. Jedná se o vyhlídku, kterou najdete za údolím Vydry, odkud je možné vidět krásné panorama Šumavy. Dostanete se sem po turistické značce. Až sem půjdete, můžete si v krajině všimnout pozůstatky toho, co tu po sobě zanechala Zlatá stezka.
KAM ZA TURISTIKOU?
Kvilda - Horská Kvilda

Autor fotografie: Peku Wikimedia
Horské středisko Kvilda je významnou křižovatkou lyžařských tras v Národním parku Šumava. Zajímavým výletem je nenáročná rovinatá trasa dlouhá 4,5 kilometru, která vede kolem rašeliniště Jezerní lať. V Horské Kvildě se dle potřeby můžete občerstvit a dále pak pokračovat na Churáňov nebo Zhůří. Zpět se na Kvildu z Horské Kvildy dostanete třeba Filipovu Huť.
Kvilda - Bučina

Autor fotografie: Harold Wikipedie
Bučina bývala osadou na česko-německé hranici, odkud můžete za pěkného počasí vidět Alpy. Trasa z Kvildy na Bučinu je dlouhá 6 kilometrů. Cesta je poměrně nenáročná a vede upravovanou lyžařskou stopou.
Kvilda - prameny Vltavy

Autor fotografie: Rosa-Maria Rinkl Wikipedie
K nejoblíbenějším turistickým cílům na Šumavě patří Prameny Vltavy, které se nachází na úpatí Černé Hory, nedaleko od hranic. Běžkařská trasa je dlouhá 7 kilometrů směrem tam a celý okruh pak má 18 kilometrů. Počítat zde musíte s mírným stoupáním.
Jezerní slať

Autor fotografie: Richenza Wikimedia
Jezerní slať se nachází v místě mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Místo se jmenuje podle malého, dnes již rašeliníky zarostlého, jezera. Jde o přírodní rezervaci o velikosti 109 hektarů. Stojí zde dvoupatrová vyhlídková věž s pěkným pohledem na rašeliniště. Od rozhledny se můžete vydat po asi 400 metrů dlouhém dřevěném chodníku a prohlédnout si rezervaci. Slať odvodňuje Hamerský potok do Vydry a Kvildský potok do Teplé Vltavy. Rašelina zde byla dokonce i těžena. Průměrná hloubka rašeliniště je 2,5 metru a ta nejvyšší je pak 7,5 metru.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Centrum umění Kvilda
Centrum umění Kvilda funguje od roku 2012, kdy byl zdárně zrekonstruován penzion U kostela, k němuž byla přistavěna i ateliérová část. Součástí je i grafická dílna, knihovna, zkušebna a ubytovací prostory. Pořádají se zde sympózia, programy pro umělce, workshopy a ve zdejší Galerii se konají i výstavy a koncerty.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kostel svatého Štěpána

Autor fotografie: ŠJů wikimedia
Nejvýznamnější památkou Kvildy je kostel svatého Štěpána z konce 19. století, který byl postaven v místě staršího dřevěného kostelíka. Zajímavý je tím, že jeho přední stěna je pokryta šindelem.
Společenský sál
Největší chloubou Kvildy je Společenský sál, který byl původně tělocvičnou. Postavil jej tu Německý tělovýchovný spolek v roce 1931. Budova je výjimečná svou konstrukcí stropu, jenž byl postaven za použití střešní kosočtvercové dřevěné vazby prkének bez použití trámů. Díky čemuž se dostal do knihy světových rekordů. Sál má nejenže zcela jedinečný vzhled, ale i vynikající akustiku.
Muzeum Kvildy

Autor fotografie: Marie Čcheizdeová Wikipedie
Muzeum Kvildy najdete v prostorách obecního úřadu. Jde o malé místní muzeum, kde jsou vystaveny dobové předměty a bohatá písemní a obrazová dokumentace, pohledy, fotografie a další dokumenty.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Jeden z nejvyšších vánočních stromů

Autor fotografie: ŠJů Wikimedia
Ještě v roce 2013 se v Kvildě nacházel ten nejvyšší živý vánoční strom. Jde o 26,5 metru vysoký smrk, který najdete hned u kostela svatého Štěpána, k jehož výzdobě se užívá více než 4000 LED světelných diod, které tvoří řetěz dlouhý 400 metrů. Bohužel jej v roce 2013 přerostl smrk v Mladkově.