V blízkém okolí Božího Daru najdete na 70 kilometrů upravovaných běžeckých stop, které plynule navazují na ty v Německu. Stopy jsou jedny z nejkvalitnějších v Česku, a to nejen svou kvalitou, ale především svými scenériemi, jimiž jsou obklopeny.
Areál naleznete poblíž Božího Daru a tvoří ho celkem 6 sjezdovek různých obtížností. Na své si tu tak přijdou různě zkušení lyžaři. 4 sjezdovky jsou červené, jedna modrá pro začínající lyžaře a jedna černá pro profesionály. Přepravu tu zajišťuje 5 vleků a jedna sedačková lanovka. Milovníci snowboardingu zde mohou vyzkoušet skoky na sjezdovkách. Neklid nabízí i boardcrosovou trať. V místě je i horská služba. Jelikož jsou sjezdovky osvětlené, lyžovat zde můžete i ve večerních hodinách.
Lyžařský areál Novako se nachází výš než Neklid a je určen především začátečníkům a dětem. Vhodný je však i pro seniory. Středisko najdete v centru Božího Daru a jeho součástí je i moderní vlek, na němž jízdu zvládnou i ti nejmenší. Areál disponuje s půjčovnou lyží, ski servisem, lyžařskou školou a dětským lyžařským hřištěm. Zajímavou atrakcí je i snowtubing. Celý areál je pečlivě udržován a zasněžován.
Hranice jsou součástí areálu Neklid. Jde o moderní malý areál, ideální pro děti, které se učí lyžovat. Užít si zde můžete lyží i snowboardingu. Specialitou je pak boardcrosová trať. K dispozici tu jsou 2 sjezdové tratě jednoduché obtížnosti vhodné pro začátečníky a pro mírně pokročilé. Jejich délka je asi 500 metrů. V areálu je dvoumístný kotvový vlek. Areál je osvětlen, pečlivě udržován a zasněžován. Možné je i večerní lyžování. K dispozici je rovněž i funpark, půjčovna lyží a snowboardů i škola lyžování.
Trať vede po stopách zdejšího rodáka, Lukáše Bauera. Trať je dlouhá 7,5 kilometru a vede z Božího daru Na Vraky a zpět přes hraniční přechod Oberwiesenthal. Červená část vede po Ježíškově cestě a patří k těm nejhezčím.
KAM S DĚTMI?
Ježíškova cesta má dva okruhy s atrakcemi pro děti. Malý okruh je určen těm nejmenším. Je dlouhý 5600 metrů. Velký okruh je dlouhý 12900 a ten tedy už je pro zdatné turisty. Cesta má 13 zastávek, kde na ně čekají zábavné úkoly. V infocentru si můžete vyzvednout Ježíškův pas, který vás opravňuje vstoupit na cestu. Infocentrum má ostatně i plánek trasy. Po absolvování trasy děti v infocentru získají malé dárky.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Chráněná lokalita Božídarské rašeliniště je příjemnou stezkou, která je přístupná pro vozíčkáře i maminky s kočárky. Trasa je dlouhá 3,2 kilometrů a má 12 zastávek. Stezka začíná v Božím Daru a zavede vás do těch nejhezčích míst rašeniliště.
KAM ZA TURISTIKOU?
Krušné hory jsou plné zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Její nejvyšší horou je Klínovec s nadmořskou výškou 1244 metrů, což je jen o něco výš než je položen Boží Dar. Napříč horami vede 242 kilometrů dlouhá Krušnohorská magistrála. K nejznámějším turistickým střediskům patří Klínovec, Boží Dar, Jáchymov a Cínovec. Milovník pěší turistiky by neměl vynechat Božídarské rašeliniště, přírodní park Přebuz Novodomské rašeliniště, které oplývají krásnou krajinou. Ty nejkrásnější výhledy skýtá Komáří Vížka, rozhledna na Blatenském vrchu, Pajndl, Plešivec a rozhledna na Klínovci.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Lyžařský areál na Božím Daru je aktivní i v letních měsících a turistům nabízí adrenalinové i sportovní zážitky. Půjčit si tu můžete koloběžku, terénní káry i horká kola. Dále tu je v provozu Dětský svět s lanovou dráhou, hřištěm, trampolínou, skluzavkou, prolézačkami a skákacím hradem. Vyzkoušet si tu můžete i další atrakce.
KAM ZA HISTORIÍ?
V místě starého dřevěného kostela byl koncem 16. století postaven nový kostel, jemuž byl později dostavěna i věž. V 18. století byl však zbořen a ve farní zahradě byl vystavěn podle luteránského vzoru barokní kostel a ten tu stojí dodnes. Kostel patří k těm nejkrásnějším pozdně barokním stavbám v Čechách. Jedinečný je především svým stropem s tzv. českou plackou, což je dřevěné bednění na němž je upevněn rákos. Na tomto podkladě jsou pak vymalovány překrásné fresky. Po válce se přestal kostel užívat a díky drsnému klimatu rychle chátral. Již v šedesátých letech se mu začala propadat střecha. Obnovy se dočkal až v roce 1990 díky místních nadšencům.
V Božím Daru najdete i pomník zdejšího rodáka, lidového básníka a písničkáře, který se inspiroval krásou zdejší přírody. Pomník je na náměstí vedle radnice.
Kostel svatého Václava byl v Ryžovně postaven na začátku 19. století. Místním se ulevilo, protože už se nemuseli prodírat závějemi až do Božího daru. Až do vysídlení Sudet po druhé světové války zde žilo několik stovek obyvatel. Odsunem obec takřka zanikla. Dnes tu je jen penzion, výrobna sýrů a pár obydlených domů. Chátrající kostel byl v šedesátých letech zbourán a dnes tu tak najdete už jen miniaturu kostela s pietním křížkem, mohylou a pamětní deskou.
Na náměstí, hned před radnicí, vedle pamětního kamene věnovanému spisovateli Nikosi Kazantzakisovi stojí hraniční kámen z dob Marie Terezie.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Pokud můžeme doporučit, vychutnejte si krásu Oberwiesenthalu a přírody v netradičním pojetí. Atrakce není přímo v Božím Daru, ale v jeho německé části, jež na Boží Dar navazuje. Jízda poštovním dostavníkem z roku 1938 je úžasný zážitek spojený s prohlídkou města.