Nejbližší koupání k Velkým Pavlovicím se nachází v Hustopečích. Tento areál nabízí venkovní i vnitřní areál, díky čemuž umožňuje celoroční vodní radovánky. Letní koupaliště disponuje pětadvacetimetrový bazén s velkou dvojskluzavkou, kanálem s protiproudem, soustavou masážních a relaxačních bazénů s vodotryskem, vodním hřibem, masážními tryskami a podvodním osvětlením. Nechybí tu samozřejmě dětský bazén s vodním hřibem a dětskou klouzačkou. V areálu je i sedmdesáti metrový tobogan. Ve vnitřních prostorách je další pětadvaceti metrový plavecký bazén, malý dětský bazén. V místě je dále posilovna, sauna, plavecká škola, masáže a kosmetika. V areálu je dále hřiště pro plážový volejbal, tenisové kurty, sportovní stadion a hala.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Jen kousek od Velkých Pavlovic se nachází malá obec zvaná Němčičky, která je však proslulá tím, že nabízí nadšeným lyžařům dvě sjezdovky uložený nejníže ve Střední Evropě. Sjezdovky totiž najdete v pouhých 180 metrů nad mořem. Lyžovat tu můžete na jedné červené 350 metrů dlouhé sjezdovce a na jedné modré 600 metrů dlouhé sjezdovce. Tato hlavní delší sjezdovka je navíc vybavena umělou hmotou, což zkvalitňuje lyžování. Svah je pravidelně upravován rolbou a zasněžován technickým sněhem. Díky kvalitnímu osvětlení si zde můžete užít zimních radovánek i večer. Areál kromě lyžování nabízí i parkování, občerstvení, půjčovnu lyží, ski servisem a lyžařskou školou. Dětská lyžařská škola je vybavena pojízdným pásem.
KAM S DĚTMI?
Skvělým místem pro relax nejen s dětmi je nedaleký lesík blízko vlakové zastávky. Tento moderní krásný lesopark nabízí lavičky k posezení, písčité plochy osázené herními prvky, tedy průlezkami, hrazdami a houpačkami. Nachází se zde i skatepark. Uprostřed lesoparku je romantické jezírko s dřevěným molem a kaskádovým vodopádem. Místo je rovněž i křižovatkou celé řady pěších i cyklistických tras. Trasy jsou vyznačeny značkami Klubu českých turistů. Celý lesopark lemuje nová cyklostezka s dvěma alternativy tras k rozhledně Slunečná. Obě se pak mohou střetnout s cyklostezkou, která pokračuje až do Bořetic.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Nad jihomoravským městečkem Velké Pavlovice vznikl moderní relaxační areál zvaný Nadzahradmi s rozhlednou Slunečná. Dostanete se sem po cyklostezce Modré Hory. Postavena je nedaleko kapličky patrona všech vinařů a vinohradníků sv. Urbana. Areál je umístěn 225 metrů nad mořem ve vinařské trati Nadzahrady. Dominantou areálu je právě tato rozhledna, která je vysoká 18,6 metrů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 15 metrů. Na její vrchol se dostanete po vystoupání 75 schodů. Dohlédnete odtud až na Němčičky, Bořetice, Kobylí, Vrbici, Hodonín, Velké Bílovice, slovenskou Senici, Podivín, Břeclav, hranice s Rakouskem, Rakvice, Zaječí, Mušovská jezera, hřeben Pálavy, Dívčí hrady a Starovičky. Areál disponuje občerstvením, prodejnou suvenýrů a vinným sklípkem.
KAM ZA TURISTIKOU?
Trasa dlouhá 10,5 kilometrů je určena především pro pěší, ale zvládnou ji i zdatní cyklisté. Stezka je vyznačena značkami s lidským okem v červeném poli. Pokud se vydáte na výlet, měli byste začít v Ekocentru Trkmanka, kde si můžete vyzvednout letáček s mapkou. Trasa prochází městečkem i jeho okolím a má celkem 10 zastavení se 14 informačními panely. Na mnoha místech skýtá úžasné výhledy do kraje. V rámci svých toulek neminete žádnou ze zdejších vzácných historických staveb. Poznáte všechna malebná zákoutí, vinné sklípky, kapličky a křížky. Navíc se dozví i spoustu zajímavého o pěstování vinné révy, výroby vína, pěstování meruněk i něco dalšího.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Expozici najdete v Ekocentru Trkmanka. Věnuje se oblíbenému ovoci na jižní Moravě, které se zde hojně pěstuje a kterým se tu daří. Vyhlášená Velkopavlovická meruňka se zde pěstuje již dobrých 200 let. V roce 1860 zde byla založena nejznámější vinařská škola v Evropě, současný Výzkumný a výukový ústav vinařský a ovocnářský. Expozice je doplněna o různé meruňkové produkty.
KAM ZA HISTORIÍ?
Mezi významné technické a lidové památky patří zdejší prastaré vinné sklepy a lisovny, které jsou mnohdy habánské. K těm nejvzácnějším patří sklep č. 154 v ulici V Údolí 154, který patří rodině Lacinovým a je sídlem firmy Vinařství Lacinovi, které tu je od roku 1808. Stavení je patrové. Vchod je ve středu štítové stěny opatřen žudrem a klenutým otvorem s plochým křížem IHS a nápisem In Anno 17 ist der lones Pvtrlae tot. V přízemí je lisovna s dřevěným lisem. V patře je pak sýpka a pod úrovní stavby pak vinný sklep. Sedlová střecha je pokryta pálenou taškou.
Tvrz zde stála již ve 14. století. Tehdy šlo o středisko žďárských cisterciáků. Podle jiných pramenů však byla zdejší tvrz postavena až v 17. století za Žampachů z Potštejna. V roce 1762 Velké Pavlovice získali Habsburkové, kteří tvrz nechali přestavě v barokní zámek. Šlo o správu dvora. Za zámkem byly rozlehlé zahrady a park s několika rybníky. Místo se značně podobalo Lednickému parku. Bohužel se do dnešních dnů z původních rybníků dochoval jen jeden. Po válce byla ve vlastnictví státu, a to až do roku 1993, kdy se stal majetkem Moravské Agry a. s, Velké Pavlovice. Sídlily zde kanceláře, prodejna potravin, textilu a obuvi, bylo tu i několik nájemních bytů. Dnes tu je Enviromentalní vzdělávací centrum Ekocentrum Trkmanka.
Rybníky jsou ve znaku městyse. Jde o to modré pole se šípem. Tradice rybníkářství tu má tedy hodně hlubokou tradici. Rybníky byly úzce spjaty s rybářstvím. Rybníky napájela říčka Trkmanka. Ty byly původně součástí rozsáhlého parku, jemuž vévodila budova zámku, dnešního Ekocentra. Ty však byly v minulém století vysoušeny. Rybníky zde byly vybudovány při výstavbě cukrovaru v roce 1866. Šlo o rybníky Zámecký a Velký. Během první světové války zde přibyl ještě menší rybník zvaný Taliánek. Do dnešních dnů se dochoval pouze jeden rybník, a to Zámecký, který najdete podél ulice Nádražní. Rybník si prošel rozsáhlou revitalizací. Byl pořádně vyčištěn a znova zarybněn. Plocha ožila a zaplnila se vodními rostlinami i celou řadou nových živočichů.
Významnou zdejší památkou technického charakteru je i sýpka z doby existence pavlovického velkostatku. Jde o dvoupatrovou budovu z let 1770-80, která byla vystavěna v barokním slohu. Sýpka pak byla pětiposchoďová a pojme asi 250 vagonů obilí. V přízemí bývala lisovna. Tyto sýpky se stavěly za císaře Josefa II. Shromažďovalo se zde obilí pro případ neúrody. Dnes tu je moderní hotel.
Jen několik kroků od kostela Nanebevzetí Panny Marie. Vchod s branou je typicky barokní, jenž byl vytvořen v roce 1594. Ohradní zdi jsou opatřeny čtyřmi nárožními kaplemi půlruhovitého rotundového půdorysu s nízkou podezdívkou. Brána je po stranách opatřena pilastry s římsovou hlavicí s bohatě profilovanou vyloženou římsou. Na ní je postaven obdélný štítový nástavec s naznačenými volutovými křídly. Uprostřed nástavce je široká nika s půlkruhovým završením. Po stranách se nachází nízké pilastry s římsovou hlavicí. Na profilové římse nad nikou je pak trojúhelný probíraný nástavec se středním krátkým pilastrem. Hřbitov leží uprostřed města. Dá se říct v jeho středu, což je velmi neobvyklé. A taky to představuje problém pro jeho rozšiřování. Nedostatek místa byl částečně vyřešen kolumbáriem.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Koho by to napadlo, že zdejší školní budovy patří k významným historickým památkám Velkých Pavlovic. Budovy jsou zrekonstruovány v moderním duchu. Nejstarší a architektonicky nejzajímavější je budova I. stupně, která byla vystavěna již v roce 1894.