Jedním z nejvíce oblíbených železničních muzeí v České republice je právě to v Jaroměři. Expozice je umístěna ve výtopně parních lokomotiv. Pochlubit se může tou nejstarší parní lokomotivou z roku 1879.
Od roku 1948 je Josefov součástí Jaroměře. Vrcholné dílo francouzských vojenských stavitelů vzniklo v 18. století. Jeho největší atrakcí jsou podzemní chodby. Majestátní jsou však i jeho mohutné hradební valy a obranné příkopy. Návštěvníci tudy prochází s průvodcem, ale část prochází i sami. Díky tomu máte možnost prožívat to, co tu prožívali vojáci. V místě je umístěno hned několik expozic v nadzemní i v podzemní části. Jde kupříkladu o Bastion a Ravelin XIV.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Trasa spojuje Josefov se severní částí bojiště u Hradce Králové. Cesta má 15 zastávek, na nichž se seznámíte s událostmi, které měly co do činění s bitvou u Hradce. Celá trasa je dlouhá 21,2 kilometru.
KAM ZA TURISTIKOU?
Pohodový devíti kilometrový výlet vede po žluté značce do nedalekých Velichovek. Cesta přitom začíná u vlakového nádraží. Pokud nechcete projít celou cestu pěšky nebo chcete jít dál, pomoci si můžete cyklobusy, které tu jezdí o víkendu od května do září. Vystoupit a nastoupit tu můžete kdekoliv na trase. Postupně se tak můžete dostat až do Krkonoš nebo do Polska do stolových hor. Aktuální čas odjezdů se dozvíte na autobusovém nádraží.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Hned vedle pevnosti se nachází unikátní muzeum založené Miroslavem Frostem. Jde vůbec o první vojenskohistorické muzeum u nás. Dozvíte se zde spoustu zajímavostí o pevnosti a podzemí. Rozsah muzea je široký. Vedle období od 1780-1938 se věnuje také československé armádě a dále pak období od roku 1918 až do současnosti. Vidět zde můžete s čím čeští vojáci bojovali v Anglii i v Dukelském průsmyku. Vystaveny zde jsou uniformy i osobní věci vojáků.
Městské muzeum v Josefově najdete v prvním patře bývalé radnice, která zde byla postavena v osmdesátých letech 19. století. Vyvedena je v renesančním stylu. Expozice se věnuje Josefovu i Jaroměři. K nejstarším exponátům patří několik tisíc let stará loď, tzv. monoxyl. Dále zde jsou předměty vztahující k pevnosti, cechovním památkám a umění baroka.
Městské muzeum v Jaroměři bylo založeno v roce 1883. Od roku 1947 sídlí ve Wenkeově domě. Muzeum se věnuje místnímu umění, nábytku J. Gočára.
KAM ZA HISTORIÍ?
Nejvýznamnější památkou města Jaroměře je gotický chrám svatého Mikuláše s bohatě zdobeným hlavním oltářem. Chrám byl postaven ve 14. století. Dnešní podobu však získal počátkem 20. století. Při jeho návštěvě byste neměli nechat bez povšimnutí barokní oltář od M. Kupky a kryptu s mumiemi zdejších měšťanů. Ke kostelu přiléhá zvonice s bránou kudy dříve procházela tzv. polská cesta.
Kostel svatého Jakuba pochází rovněž ze 14. století. V průběhu dějin několikrát vyhořel a také byl i několikrát přestavěn. Postupně byl barokyzován. Kostel je významný především pro své gotické portály.
Stavba kostela Nanebevzetí Páně vznikla v 19. století. Dnes je dominantou Masarykova náměstí. Kostel byl vystavěn na popud císaře Josef II., který dal svolení k jeho výstavbě. Základní kámen obsahuje poklad 20 mincí. Kostel se začal stavět za doprovodu dělostřeleckých salv.
Plačící žena je dílo od M. B. Brauna, která vznikla v roce 1730. Je náhrobkem umělcovy tchyně A. Miseliusové a zachycuje truchlící dceru. Socha je prý jednou z nejhezčích barokních soch. Hřbitov však oplývá i dalšími krásnými sochařskými díly.
Mariánský sloup je dominantou celého náměstí. I on je významným dílem M. B. Brauna. Sloup vznikl počátkem 18. století, vyniká bohatou výzdobou. Bohužel originály jsou dnes uloženy v Bastionu č. 1 v Josefovské pevnosti.
Víte, že tento hřbitov patří vůbec k prvním, které byly založeny mimo město? Pohřbeni tu jsou velitelé pevnosti, měšťané i zajatci. Pochováno tu je na 2000 zajatců a vojáků rakousko-uherské armády, kteří během války zemřeli v pevnosti nebo v tehdejší vojenské nemocnici. Hřbitov založil císař Josef II. Unikátem je i honosná hrobka velkoobchodníka Josefa Kosteleckého, který býval v té době nejbohatším v Josefově. Hrobka připomíná i jeho dceru Josefu, která spáchala sebevraždu z nešťastné lásky. V průběhu první světové války zde byli pohřbeni váleční zajatci z těch nejrůznějších zemí.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Poměrně málokdo ví, že se vedle té spousty muzeí a vojenských i jiných památek v Jaroměři nachází i Muzeum Magie, jež se zabývá historií kouzelných divadel. Věnuje se všemu, co se nějakým způsobem dotýká nadpřirozena, kouzlení a čarování.
Zakladatelem Boučkova divadla byl pan Rudolf Bouček. Loutkové divadlo zde bylo založeno v původním nepoužívaném zahradním domku. Po jeho rekonstrukci se však v roce 1928 stal druhou největší stálou loutkovou scénou v celé České republice a možná i v celé Evropě. Za druhé světové války ho vykradl německý sběratel, který odvezl vše, co šlo. Zmizely loutky, kulisy, světelné zařízení, rekvizity i dekorace. Zachránilo se pouze pár loutek. Dnes divadlo vedou manželé Bauerovi. Součástí je i Pidimuzeum loutkových divadel, které je možno navštívit po předchozí telefonické domluvě.