Přehrada Slapy se nachází do 20 kilometrů od Dobříše. Je to pátá největší přehrada v České republice. Vedle koupáni si zde můžete užít jachtaření, vodního lyžování, windsurfingu a výletů lodní dopravou. Lokalita je známou rekreační destinací. Nedaleko přehrady se nachází spousta pěších a cyklistických tratí, které vás provedou krásnou krajinou plnou památek a krásných výhledů.
Před 100 lety byla zdejší oblast vyhlášenou letní destinací. Plovárny města Dobříše byly původně umístěny především na jižní straně rybníka. Na plovárně fungoval špičkový servis. I když jsou ve městě vedle rybníku Papež, ještě další dva rybníky. Rybník Koryto však sloužil pro odtok splaškové kanalizace. Voda odtud pokračovala do Huťského rybníka a pak dále do Strže. Čistým a vhodným pro koupání je tu byl pouze Papež. Ten byl dokonce natolik čistý, že jeho vodu užíval i místní pivovar. V průběhu času zde v minulosti vznikly celkem 3 plovárny. V roce 1950 však byly zakázány a místním nezbývalo nic jiného než si popojet. V sedmdesátých letech minulého století však došlo k rekultivaci rybníka a obnovy plovárny. Vznikla zde nová písečná pláž, namontovaly se zde skluzavky a další atrakce a vyrostlo zde i zázemí, tedy restaurace, převlékárna, sociální zařízení a půjčovna loděk. Bohužel zdejší obliba už nikdy nebyla tak veliká, jako tomu bylo před válkou. V současné době se zde tedy koupe, ale spíše je místo užíváno k rybaření. Lokalita totiž nesplňuje hygienické podmínky. Místní aktuálně řeší realizaci výstavby veřejného koupaliště a jak se zdá, vše je na dobré cestě. Tak místním držme palce.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Chotouň se nachází nedaleko Prahy. Lokalita nabízí lyžařům i snowboardistům 4 vleky typu POMA s teleskopickými unašeči, jeden dětský vlek a nově i pohyblivý lyžařský pás pro ty nejmenší. Zdejší mírné sjezdové tratě jsou vhodné hlavně pro začínající a středně pokročilé lyžaře. Dobré sněhové podmínky zajišťuje výkonný zasněžovací systém. Sjezdovka je denně upravována rolbou. Trať je samozřejmě také osvětlena a tak si tu můžete užít lyžování až do deváté hodiny večerní. Odpočinout si můžete u zdejšího stánku s občerstvením. Pokud chcete, můžete také využít služeb zdejší lyžařské školy. V místě se dále nachází ski servis a půjčovna lyží.
KAM S DĚTMI?
Zdejší kouzelný zámek, vystavěný v empírovém stylu, patří rodu Colloredo-Mannsfeldům. Vedle možnosti ubytování je po celý rok otevřena také jeho prohlídková zóna. Prohlédnout si zde můžete 11 pokojů zařízených v rokokovém a klasicistním stylu. Zámek tu byl postaven v půli 18. století a rodina zde pobývala až do roku 1942, kdy jim zámek vzala německá říše. Po válce jej pak zkonfiskoval Československý stát, který zde vybudoval Domov spisovatelů. V roce 1998 se zámek i s parkem vrátil do rukou původním majitelům. Návštěvníci tu dnes mají možnost vybrat si ze 3 prohlídkových okruhů. Součástí zámeckého areálu je obora jelence běloocasého. Krásná je i zdejší francouzská zahrada a anglický park. Zahrada je rozvržena do tří teras. Celá zahrada je bohatě zdobena sochami. Zajímavým prvkem je i budova oranžerie. Za ní najdete Čertův most a ve skalách je pak také umělá jeskyně.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Příjemnou procházkou je ta, která vede po zdejší naučné stezce. Ta vás provede městem i jeho blízkým okolím. V závěru procházky se dostanete do interaktivního parku v Prokopově zahradě. Celá trasa je dlouhá 5 kilometrů, má 21 zastavení a zvládnou ji i děti. Pokud byste si procházku chtěli prodloužit anebo máte-li kola, můžete se vydat na Lesní stezku, která je dlouhá 27,5 kilometru a není zaměřena ani tak na město, jako na okolní přírodu.
KAM ZA TURISTIKOU?
Studený vrch, zvaný také Baba, je součástí Brdů. Na jeho vrcholu stojí 17,5 metrová kamenná věž s 81 schody, která zde byla postavena v roce 1940. Je odtud pěkný výhled do kraje. Vidět odtud můžete Křivoklátskou vrchovinu s Velízem a Krušnou horou, dále pak Louštín s telekomunikační věží. Za dobré viditelnosti pak je reálné vidět hřebeny Krušných hor. K vidění tu je i České středohoří, Dobříš, Česká Sibiř, Jistebnická vrchovina, Písecké hory a za dobré viditelnosti můžete dokonce spatřit i kousek Šumavy. Na západě je vidět kopec Brno a vpravo hrad Zbiroh.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Jde o letní sídlo slavného spisovatele, jež je zasazené do malebné krajiny lesů a rybníků. Najdete tu expozici zaměřenou na jeho život a dílo nejen Karla Čapka, ale i Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.
Dalším zajímavým místem je nové muzeum, v němž odhalíte tajemství výroby kožených rukavic. Muzeum je umístěno v Kopáčkově domě, přímo na náměstí. Kromě výroby rukavic vás provedou židovskou historií města, vodohospodářstvím a dalšími zajímavými místy.
Na zámku Dobříš je kromě prohlídkových okruhů nově umístěno i Muzeum hraček. Pro děti tu je připravena stará školní třída. Prohlédnout si zde můžete hračky, a to především panenky spolu s jejich doplňky s doby předválečné a poválečné.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kostel Nejsvětější Trojice byl vybudován v místě zbořené loretánské kaple z roku 1797. Kostel stojí naproti zámku. Jeho stavitelem byl František Josef Moravec. Na věži jsou tři zvony s latinskými nápisy. Dva větší byly za první světové války odebrány pro vojenské účely. Ty pak byly nahrazeny, ale dlouho zde nevydržely. Nejinak tomu totiž bylo i během 2. světové války. V roce 2001 kostel dostal nový zvon zvaný Svatý Tomáš.
Tento kostel založil v roce 1589 Oldřich Doudlebský z Doudleb. Tehdejší královský hejtman. Od roku 1688 byl užíván jako rodinná hrobka Mannsfeldů. Od roku 1814 se sem už však nepohřbívalo. Před kostelem je několik barokních soch. Byly zde postaveny na paměť velkého krupobití. I tento kostel stojí nedaleko zámku.
Původní radnice v Dobříši byla dřevěná a pocházela z roku 1666. V průčelí měla podloubí a kolem prvního patra byla dřevěná pavlač. Tahle radnice však byla v roce 1820 zbořená a nahrazena novou zděnou.
V roce 1903 tehdejší budovu koupila židovská obec a přestavěla ji v synagogu. Během 2. světové války byla však zničena a chátrala i po válce. Od roku 1955 tu byl kulturní dům. Dnes se zde konají výstavy, různá představení.
Vargač stojí v místě, kde stával původně hrad, který tu byl zbudován na skalnatém ostrohu nad Huťským rybníkem již okolo roku 1340. Býval ve své době velmi důležitý, protože udržoval královskou moc v Podbrdí. Karel IV. jej nechal přestavit na kamenný hrad. Bohužel byl zničen v průběhu husitských válek a pak byl opět zpustošen během švédského vpádu. Hrad dnes není přístupný veřejnosti.
Hřbitov s 250 cennými barokními náhrobky najdete na severním okraji obce, na kopci zvaném Větrník. Je to nejstarší památka dobříšského židovstva. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1650. Bohužel po druhé světové válce byl hodně poničen. Restaurován byl v letech 1988 až 1989. Prohlídka je reálná na základě telefonické domluvy se správcem.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
V domě číslo 27 vznikla z původní domácí lékárny panského lékaře a chirurga. V roce 1805 tu byla zřízena veřejná lékárna, kterou později nazvali “U anděla strážce”. V 19. století byla přestavěna do dnešní podoby.