V nedalekém Dvoře Králové se nachází jedna z nejznámějších českých zoologických zahrad, která se zaměřuje na africkou zvířenu. Zahrada patří nejen k nejuznávanějším u nás, ale i ve světě. Součástí ZOO je i jedinečné safari. Zahrada chová více než 2300 zvířat, nabízí zážitkové programy, je zde možno uspořádat svatbu a prohlídku můžete absolvovat i s průvodcem nebo ošetřovatelem a zahradníkem.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Nejkrásnější česká přehrada byla vystavěna na Labi v letech 1910-1919. Dodnes přehrada slouží k ochraně před povodněmi a k hydroenergetickým účelům. Přehradu najdete na území Bílé Třemešné. Okolo přehrady vede turistická stezka. Když se po ní vydáte, naskytnou se vám krásné pohledy na krajinu. Přehrada je však zajímavá nejen pro své okolí, ale především pro své architektonické ztvárnění. Vytvořena je totiž v romantizujícím, pseudogotickém stylu. Součástí je i elektrárna, která je několikrát do roka zpřístupněna k prohlídce. Jde o vyhledávanou turistickou atrakci.
KAM ZA TURISTIKOU?
Labská stezka patří k nejdelším souvislým cyklostezkám v České republice. V úseku Hradec Králové- Josefov-Kuks prochází krásnou polabskou krajinou okolo historických perel. Délka stezky je 28 kilometrů a vede v těsné blízkosti Labe a v Jaroměři i podél Metuje a Úpy. Trasa je lehká. V Kuksu se můžete přesměrovat a vydat se na cyklostezku číslo 2, jdoucí do Dvora Králové, 4098 na Úpici a Trutnov anebo můžete jet po 4116 do Velichovek a Hořic. Stezka je sjízdná i pro milovníky in-line bruslí.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Zdejší lázně vznikly jako realizace inspirace bělohorskými lázněmi. Baronky Berta Bess Chrostin a Gabriela Spens Boden je založily v roce 1885. Finančně ženy podpořil hrabě z Harrachu. Prvním zdejším lázeňským lékařem byl Dr. Wil. Sperber. Ředitelem se stal nájemce velkostatku Karel Seisser. Veřejnosti se otevřely v roce 1897. I přes různé svízele svou lázeňskou péči poskytují dodnes.
KAM ZA HISTORIÍ?
Potom, co byl zdejší zámek přestavěn a proměněn v městský úřad, je nejvýznamnější památkou v městečku kostel Proměnění Páně. Najdete ho na místním hřbitově nad lázeňským městečkem. Založil jej v roce 1616 Hanibal z Valdštejna. Jde o renesanční stavbu s věží v průčelí a sakristií na jihu u kněžiště. Okna jsou hrotitá, hladce špaletovaná. Hlavní zdejší oltář je rokokový se dvěma brankami po stranách a sochami svatého Josefa a Heleny. Pod sochami jsou kartuše s označením světců. Zdejší varhany pochází z druhé poloviny 18. století.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Velichovský rybník je znám i jako Petirův. Nachází se u něj rozcestník zelené a žluté turistické značky. Rybník neslouží ke koupání.