Tento přírodní biotop je uměle vytvořeným koupalištěm, jehož stěny i dno je potaženo zelenkavou fólií, která zvýrazňuje přírodní zbarvení vody. Voda je jednorázově napuštěna ze studny a dle potřeby je dopouštěna. O čistotu nádrže se starají speciální rostliny, které se nachází v oddělených jezírkách, kam se “špinavá” voda dostane s pomocí čerpadel. Tam projde čistícím procesem a malým potůčkem se dostává zpět do koupací nádrže. Díky této biologické funkce není nutno do vody přidávat žádné chemické a dezinfekční přípravky. I proto je vhodný pro alergiky. Přijďte se o její čistotě přesvědčit na vlastní kůži. Přírodní koupaliště je navíc obohaceno o řadu zábavních a relaxačních prvků, k nimž patří kupříkladu skluzavky, masážní trysky, perličková vodní křesla, šplhací síť, mechanické vlnobití, vodní hříbek, stříkací delfín a skokanský můstek. Neschází tu ani dětské brouzdaliště, sociální zázemí, bufet a půjčovna sportovního nářadí. Teplou vodu zajišťují sluneční kolektory.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
V obci Paseka-Karlov se nachází jeden upravený svah s nově upraveným vlekem typu POMA. Sjezdovka je dlouhá zhruba 350 metrů. Svah se pyšní umělým osvětlením, jež umožňuje noční lyžování. Odpočinout nebo ohřát se můžete v chatce přímo u svahu. V místě se nachází i rychlé občerstvení. Vedlejší mírný svah je určen začátečníkům a dětem. Jejich plynulý přesun zajišťuje lanový šlepr. Pro všechny zájemce je tu k dispozici lyžařská škola pro děti i dospělé. Dalšími blízkými lyžařskými středisky jsou Domašov nad Bystřicí, Hrubá voda a Hlubočky. Ty posledně zmíněné dávají nadšencům lyžování k dispozici 5 sjezdovek (jde o modrou 500 metrů dlouhou, červenou také 500 metrů dlouhou a dětskou 180 metrů dlouhou). V místě jsou tratě pro sáně a boby o délce 60 metrů. Po celý rok je tu v provozu 1536 metrů dlouhá bobová dráha. Plynulou přepravu na všech sjezdovkách zajišťují 4 vleky (z toho jeden pás). Areál Hlubočky to je prostě moderní lyžařské středisko, které uspokojí celou rodinu i nadšence snowboardingu. V místě neschází parkování, lyžařská a snowboardová škola, půjčovna lyžařského vybavení.
KAM S DĚTMI?
Malá farmička, která má vlastní kravín, mlékárnu i výrobnu mléčných výrobků. je navíc pro návštěvníky zpřístupněná po celý rok. V rámci návštěvy si tu můžete prohlédnout celý areál, pohladit zvířátka a dozvíte se zde spoustu informací o chovaných zvířatech. V místě se nachází i prodejna s širokým sortimentem mléčných výrobků. Pro děti tu je herní koutek, k ochutnání vlastní zmrzlina. Děti si tu mohou opéct špekáček nebo se projet na lodičce.
Muzeum se specializuje na řemesla našich předků. V druhém patře je expozice, která se věnuje gramofonům a silákovi Gustavu Frištenskému. Dále se zde konají i krátkodobé výstavy a jiné kulturní akce.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Jaké by to bylo navštívení města Litovle, kdybyste si ho pořádně neprošli. Svou procházku započněte v centru města na náměstí Přemysla Otakara. Právě zde totiž natrefíte na unikátní radnici s ještě unikátnější věží, která je veřejnosti přístupná. Na náměstí je i morový sloup, dílo Václava Rendera, autora olomouckého sousoší Nejsvětější Trojice, jež je na seznamu UNESCO. Na severní straně náměstí se pak nachází nejstarší dům Litovle tzv. Langův dům. Opomenout nesmíme ani působivou technickou památku zvanou schody v Nečízu. Dalším zajímavým domem na náměstí je secesní Záložna, kde původně stával hostinec “U Černého medvěda”. Na východní straně si povšimněte Domu u zlatého jelena. Přímo pod radniční věží je vstup do úzké Šerhovní uličky, jež vede podél jednoho z ramen řeky Moravy. Zahněte odtud doprava a jděte na náměstí Svobody. Tam máte možnost prohlédnout si kapli svatého Jiří a kostel svatého Marka. Dále projděte Revoluční ulicí a po zahnutí vlevo se vydejte Masarykovou ulicí přes Elektrárenský náhon a pokračujte do ulice vítězná k hlavnímu toku řeky Moravy. Tam máte možnost přejít přes třetí nejstarší most u nás.
KAM ZA TURISTIKOU?
Skvělou lokalitou pro výlety je Litovelské Pomoraví. Jde o území, které se nachází mezi Olomoucí, Litovlí a Mohelnicí. Oblast tvoří lužní lesy a mokřadní louky tůněmi. Pomoravím vede celá řada značených stezek a cyklostezek.
Park zde vznikl podle návrhu B. Petriho, toho, kdo navrhl i Lednicko - valtický areál. Dnes je v zámku ústav sociální péče a není veřejnosti přístupný, ale v parku se konají koncerty a v okolních lužních lesích jsou různé drobné stavbičky, jako letohrádek Chrám přátelství a obelisk Komín nebo kamenný Čertův most, jeskyně Podkova a zbytky Rytířské síně.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Litovelské pivo je neodmyslitelnou součástí města. Pochlubit se může hlubokou historií i oceněními z celé řady soutěží. V současné době máte možnost nahlédnout pod pokličku výroby tohoto chutného piva. Exkurze se zde konají během pracovních dnů pro skupiny čítající minimálně 15 osob. I proto je vhodné se předem telefonicky rezervovat. V rámci prohlídky pivovaru se dozvíte, jak se vaří klasické české pivo, jak vypadá varna, spilka a ležácké sklepy i spoustu dalšího.
Oblast od Mohelnice po Litovel je splavná po celý rok. Dále pak od Litovle po jez Hynkov po Malé Vodě a od jezu Hynkov po Olomouc. Boční ramena řeky Moravy mají poměrně stálou hladinu vody, dobrou dostupností i menším výskytem naplaveného dřeva. Podél vodácké cesty je informační značení, jež informují o nebezpečných místech
KAM ZA HISTORIÍ?
Radnice stojí na náměstí Přemysla Otakara. Původně šlo o sídlo rychtáře, pak panské sídlo a od 16. století radnice. Budova byla mnohokrát přestavěna. Vyniká především svou 65,4 metrů vysokou věží, jednou z dominant města, která je veřejnosti přístupná. Je to největší věž na řece Moravě. Z ochozu je pěkný výhled do okolí. Řada památek se nachází přímo v radnici. Jde kupříkladu o desku se znakem města a andílky, jež mají přirození anebo také třeba obřadní síň s vymalovanými lunetami.
Morový sloup na náměstí Přemysla Otakara pochází z roku 1724 a byl vystavěn stejným člověkem, jako je sousoší Nejsvětější Trojice v Olomouci, které naleznete na seznamu UNESCO. Sloup zde vznikl v upomínku na dvě morové epidemie, které zde proběhly v 16. století. Dílo zdobí 7 patronů moru.
Kamenné schodiště k vodnímu kanálu jsou působivou technickou památkou. Hladinu ramena řeky je možno spatřit pouze v úzké Šerhovní uličce za radnicí. Dříve Nečíz protékal náměstím volně až od roku 1856 byl v délce 140 metrů zaklenut. Jednou ročně se zde v červnu koná unikátní plavba po Nečízu tedy pod náměstím a radnicí.
Langův dům je nejstarší měšťanský dům a také i jeden z nejhodnotnějších objektů města. Dům stojí na náměstí Přemysla Otakara již od roku 1542. Dům patřil soukeníkovi Langovi. Šlo o právovárečný a šenkovní dům. V průběhu let se dočkal drahé přestavby. Současná podoba je z let 1997-8, kdy byla provedena generální oprava.
Svatojánský most je třetím nejstarším funkčním kamenným mostem u nás. Jde rovněž i o jednu z nejkrásnějších staveb ve městě. Most je dlouhý 60 metrů, stojí na 6 pilířích a uprostřed je osazen sochou sv. Jana Nepomuckého. Most byl postaven v roce 1592.
Dominantou náměstí Svobody je katolický chrám z 14. století. Jde o původní gotický kostel, který se může pochlubit zasvěcením jaké mají chrámy v Benátkách. Kostel si prošel řadou přestaveb. Ke kostelu patří dvě staré lípy. Interiér je však poměrně chudý. Za zmínku stojí oltář s barokními sochami.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Málokdo ví, že v Litovli půlku svého života prožil i zasloužilý prvorepublikový mistr sportu. Jeho vila nese stejné jméno. Frištenský se proslavil v řeckořímském zápasu. Bohužel pak v USA zápasil v cirkusech. Během druhé světové války byl vězněn pro odbojovou činnost. Po roce 1945 už nevystupoval. Svých 150 000 korun rozdal ženám po mrtvých četnících.