Nedaleko Vráže se nachází Orlická přehrada, která je součástí Vltavské kaskády. Přehrada získala název podle zámku, který nad ní ční. Orlická přehrada je ze všech přehrad na Vltavě tou největší, nejvyšší a nejmohutnější. Je dokonce větší než Lipno, co se týká objemu zadržené vody. Přehrada byla vybudována mezi lety 1954-1961. Orlík je oblíbeným a vyhledávaným rekreačním centrem, které nabízí pestré možnosti koupání, vykonávání vodních sportů i dalšího sportovního vyžití.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Pro nenáročné lyžaře ve Vráži se nejbližší lyžařská možnost nachází hned na území Písku. Areál je vybaven speciálním umělým povrchem, který umožňuje lyžování i za nepříznivých podmínek, tedy v době, kdy není sníh. Nejvhodnější dobou pro lyžování j období od září do prosince. Svah je ideální pro děti, rodiny a začátečníky.
5 kilometrů od hranic s Německem se nachází Lyžařské středisko Špičák. Středisko se rozkládá ve výšce 865 až 1202 metrů. Je to to nejlepší co na české straně Šumavy můžete v oblasti lyžování poznat. K dispozici tu máte na 8 kilometrů sjezdovek, kde si na své přijdou jak začátečníci, tak i profesionální lyžaři. Využívat tu můžete celkem 9 sjezdovek (6 modrých, 2 červené a 1 černá). Další 3 sjezdovky náleží lyžařské škole a speciální penguinland pro nejmenší příznivce lyžování. Snoboardisté tu pak mohou využit i místní snowbpark. 88% tratí je uměle zasněžováno a osvětlena je sjezdovka Spodní Šance, kde je možné i večerní lyžování. O lyžaře se tu stará 5 vleků a 1 čtyřsedačková lanová dráha a je tu rovněž i jeden pojízdný koberec. Součástí areálu je i půjčovna sportovního vybavení a ski servis. Máte zde i možnost stravování.
KAM S DĚTMI?
Na skalnatém vršku nad Orlickou přehradou se tyčí raně gotický hrad spolu s anglickým parkem se Schwarzenbergskou hrobkou. Předchůdce dnešního Orlíka byl vystavěn ve 13. století. Hrad měl chránit cestu od Milevska na Mirovce na levém břehu Vltavy. Hrad držela převážně česká šlechta. V roce 1948 byl zámek znárodněn, ale v rámci restitucí se Orlík opět vrátil zpět k Schwarzenberkům. Zámek je bohatě vybaven a prohlídka je vskutku velkým zážitkem. Blízko Orlíku se nachází kotviště pro parník, na kterém můžete přejet k hradu Zvíkovu.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Okolo zámku ve Vráži je pěkný zámecký park, který doslova vybízí k procházkám. Zámecký park je kouzelný v každém ročním období. V parku jsou mimo jiné i tenisové kurty a kuželník.
KAM ZA TURISTIKOU?
Nějakých 12 kilometrů od Vráže se nachází celoročně volně přístupný hrad Zvíkov. Pod hradem je přístaviště, z hradu jsou pak pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu. Na hradě si můžete prohlídnout Královský palác s Hlízovou věží. V přízemí je expozice věnovaná archeologickým nálezům. Prohlídka končí v hradní kapli se zvonem se zajímavou historií.
Pouhých 9 kilometrů od Vráže stojí rozhledna a zároveň i vysílač na vrchu Velký Kamýk. Vrch se nachází nad obcí Velké Nepodařice. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 31 metrů na kterou vede 162 schodů. Vidět odtud můžete Písek, Písecké hory, Brdy, Šumavu a Temelín. Vede sem červená turistická trasa.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V nejstarší části obce, tedy ve Staré Vráži se nachází lázeňský areál, v jehož centru je novogotický zámek. Nejstarší budova zde pochází ze 17. století. Centrem dnešních lázní je zámek. Vedle toho tu je i Jubilejní a Léčebný pavilon. Jako léčebný zdroj se tu užívá peloid z PLZ Jezero. Ložisko se přitom nachází nedaleko lázní. Léčí se zde nemoc hlavně pohybového ústrojí a nemoci nervového ústrojí. Užít si tu můžete zábaly, masáže, koupele, termoterapii i parní lázeň. Lázně zde byly otevřeny až v roce 1936.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zdejší novogotický zámek z roku 1869 vznikl podle návrhu architekta Bedřicha Flohra. Využíval se jako lovecký zámeček a letní sídlo. Brzy po dostavěná tu vak vznikl požár, který zničil skoro celý zámek. Lobkowitzové se rozhodli pro obnovu a zámek opět stál již do dvou let po neštěstí. V roce 1926 jej prodávají Pomocnému spolku pro péči a zdraví soukromých úředníků a zřízenců v Praze. Zámek byl bez vnitřního vybavení a zanedbaný. Za pět let ho získala zadarmo Nemocenská pojišťovna soukromých úředníků a zřízenců se sídlem v Praze, s tou podmínkou, že zařídí interiéry a budou jej na sv náklady provozovat. Pojišťovna zámek v roce 1932 odkoupila a nechala jej přestavět na lázeňskou budovu.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Kaplička Panny Marie stojí v místě bývalé studny v zámecké zahradě. Je spojena se smutným příběhem, v němž figuruje zámecký pán a krásná služtička. Byla to marná oboustranná láska. Služtička sice měla s pánem dítko, ale ten se musel nakonec oženit s jinou. Neměl na ně postupně čas a ona ve zdejší studni ukončila svůj život spolu se svým dítětem. Její obraz prý i s dítětem visel v zámeckých komnatách.