Přímo v Horní Plané naleznete jednu z pláží Lipenské přehrady. Říká se o ní, že je nejkrásnější a také i nejčistší. Lipno je největším umělým jezerem v České republice. Přehrada je dlouhá 44 kilometrů a v nejširším bodě je nejširší 10 kilometrů. Většina Lipenské přehrady leží na Šumavě. Je to ráj vodních sportů a rybaření. Přehradou korzuje lodní doprava. Jedno ze stanovišť najdete v Horní Plané. V okolí se nachází spousta pěších a cyklistických tras.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Lipno patří k těm nejkomplexnějším rodinným lyžařským areálům v České republice. Sjezdovky jsou zde perfektně upravené a zasněžené po celé své délce, která se pohybuje okolo 11 kilometrů. Jsou vhodné především pro začátečníky a středně pokročilé. Celkem tu je 12 sjezdovek, na nichž si můžete užít spoustu zábavy. Vedle sjezdovek tu najdete jeden z největších snowparků v republice, skicrossové dráhy a také 40 kilometrů upravených běžeckých stop. Na zamrzlém jezeře je v provozu unikátní bruslařská dráha. O přepravu se zde starají tři čtyřsedačkové lanovky. Zdejší areál patří k těm nejlepším v republice a jsou vybaveny také výukovými hřišti s pojízdnými koberci. V místě je parkoviště, občerstvení, ski-bary, ski servisem i restaurací. V místě se nachází rovněž bobová dráha, aquaworld, bowling, wellness a sportovní hala.
KAM S DĚTMI?
Schwarzenberký plavební kanál je unikátní památkou i významným turistickým místem, která láká turisty z celé republiky i ze zahraničí. Vybudována zde byla před 220 lety. Dílo bylo postaveno pro splavování polenového dřeva. Vede sem naučná stezka Schwarzenberský plavební kanál, která začíná od parkoviště na Jeleních vrších. Trasa vede podél celého kanálu až do Raškova nad Novou Pecí. Jde o 9 kilometrovou trasu, na níž projdete okolo Rosenauerovi kapličky, Plešného jezera, akvaduktu u Rossbachu a dalšími krásnými místy Šumavy. Stezka je přístupná pro pěší, cyklisty a v zimě i pro běžkaře. Vydat se zde mohou i vozíčkáři.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Asi půl kilometru od Horní Plané stojí malá dřevěná rozhledna (vysoká 9 metrů s vyhlídkovou plošinou v 5 metrech). Na její vrchol vede pouze 21 schodů. I přes tuto skutečnost je odtud pěkný rozhled do všech stran. Z rozhledny lze vidět Lipno, Vítkův kámen, hřeben Šumavy s vrcholy Smrčina, Hraničník a Studničná. Viditelný je i vrchol Plechý.
Park tu založili na konci 19. století k uctění památky místního rodáka Adalberta Stiftera. Lesopark skýtá nádherné pohledy do krajiny, do údolí Lipenské přehrady, na Plechý i Smrčinu. Parkem rovněž prochází naučná stezka, která vás zavede k pomníku Adalberta Stiftra a ke kapli Panny Marie Bolestné.
KAM ZA TURISTIKOU?
Jedním z turistických výletů je Stiftrova stezka, která vede po zelené turistické značce. Trasa je dlouhá 4-5 kilometrů a začíná u muzea Adalberta Stiftra a pokračuje přes náměstí v Horní Plané, jehož stáří se odhaduje na 600 let. Domy zde však byly velmi poničené socialismem. Dále pokračuje přes Lesopark na Dobré vodě, kde je i pěkná vyhlídka na Šumavu, Lipno, kapli Panny Marie Sedmibolestné a bronzovou sochu A. Stiftera. Alpskou vyhlídku najdete u vodárny z první republiky. Z tohoto místa je možno za dobrého počasí vidět Alpy. Cesta pak pokračuje okolo Stiftrova smrku a buku až dojde do Jenišova.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Plavby po Lipnu umožňují poznat přehradu z trochu jiné perspektivy. Loď “Vltava” pořádá plavby v severní části jezera z Horní Plané do Černé v Pošumaví a zpět. Dále tu je i zastávková plavba, která spojuje oba konce přehrady. Jezdí zde několikrát denně. Na cestě má 3 zastávky. Celá jízda trvá hodinu a 50 minut.
KAM ZA HISTORIÍ?
Na svahu kopce Dobrá voda, který se tyčí nad Horní Planou, se nachází uprostřed lesů poutní kaple Panny Marie Bolestné. Kaple tu byla postavena v 18. století. Barokní kostelík byl před 20 lety renovován. Hned vedle kaple najdete studnu zázračné vody, která prý hojí všechna zranění.
Dominantou města je kostel svaté Markéty, který byl později přestavěn v pseudogotickém stylu. Na kůru jsou unikátní malby z 16. století. V kostele jsou umístěny unikátní varhany krnovské firmy J. Klosse. Zajímavá je kostelní věž, která měla v minulosti obranný charakter. Původní kostel pochází z druhé poloviny 13. století. Na konci 17. století a ještě v polovině 18. století byl kostel rozšiřován a dále barokně upravován. Interiér je vybaven cenným barokním mobiliářem ze 17. a 18. století. Kostel zdobí renesanční malby z 16. století.
Místo veřejnosti připomíná život, osobnost a dílo zdejšího nejslavnějšího rodáka. Spisovatel se proslavil tím, že psal o zdejším okolí, tedy o Šumavě.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Byl to místní umělec, který psal německy a jeho knihy byly takřka bez děje. Místní jej však měli rádi, protože psal o okolí. Rádi ho měli pak také ti, kteří odtud byli po válce odsunuti. Adalbert Stifter byl jinak také pedagog a výtvarník. Bronzová socha pochází z roku 1906.