Hornický skanzen zde začal pozvolna vznikat již v devadesátých letech minulého století. Rozsáhlá expozice je zde zachycena tak, jako kdyby horníci z dolu vyfárali teprve včera. Ve skanzenu jsou k vidění modely důlních děl, svítidel i mineralogické nálezy. Nahlédnout je vám dovoleno i do původního provozu dolu. Součástí expozice je rovněž měřící a záchranářská technika, 3 těžební stroje v původních strojovnách, náražní jámy Robert (lampovna a známková kontrola). Reálná je prohlídka areálu dolu z ptačí perspektivy.
Vlastivědné muzeum je umístěno do bývalé ředitelské vily Pražské železářské společnosti. Expozice se věnuje historii Kladna. Základ výstavy tvoří sbírky ze zbořeného kostela Nanebevzetí Panny Marie. Součástí sbírek jsou památky od archeologie až po výtvarné umění. Nově je zde budováno i arboretum.
V zámeckém parku Kladno umístilo malé medvědárium, v němž žijí dva medvědi Marta a Míša. Tyto medvědy u Moravských Budějovic před časem zanechali zavřené v bednách ukrajinský cirkus. Medvědárium spolu se zámeckým parkem najdete v centru historické části Kladna.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Vodní park Čabárna je vytvořen ve stylu japonské zahrady. Má zhruba rozlohu 3,5 hektaru a kromě odpočinku tu vede i naučná stezka. Na velkém rybníku je možný rybolov na místní povolenku, kterou si zakoupíte u obsluhy v místní pagodě. Těšit se můžete na kapry, karasy, amury, líny i candáty.
Zdejší rozhledna patří k oblíbeným výletním místům místních, kteří sem vyráží především v neděli. Rozhledna je od Kladna vzdálená pouze 2 kilometry. Dostanete se sem autem, na kole anebo také po modré turistické značce. Otevřeno je tu denně od 11 do 23 hodin. Vstup na věž je zdarma. Součástí objektu je i restaurace, bar a hotel. Z vyhlídkové věže je možno pozorovat České středohoří, Krušné hory, hrad Hamburk, Jizerské hory a při dobré viditelnosti dokonce i Krkonoše. Vidět dokonce můžete i na letiště Václava Havla v Praze, na němž můžete sledovat přílety i odlety letadel.
KAM ZA TURISTIKOU?
Na hranicích Vinařic u Kladna se nachází Vinařická hora, což je ve skutečnosti vyhaslá sopka. Jde o poměrně nenápadný kopec, který toho v sobě skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Její tajemství vám vydají zdejší informační tabule. K sopce vedou naučné stezky. Pokud se sem rozhodnete vydat, doporučujeme suché období, protože po dešti a za sněhu jsou některé úseky hůře přístupné.
Drvotova stezka začíná na hrázi u Turyňského rybníka, má 12 zastavení a je dlouhá 12 kilometrů. Trasa vás provede několika významnými přírodními památkami na Kladensku. Jde například o přírodní park Povodí Kačáku, přírodní rezervaci Záplavy nebo třeba přírodní památku Kalspot.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Nikde jinde v zemi není podobný zábavní park, jako ten, co vznikl v areálu letního koupaliště u Sletiště. Trampolínový park nabízí 10 trampolín a multifunkční hřiště, přičemž 7 z nich je zcela unikátních. Na největší polštářové trampolíně může najednou řádit až 27 dětí.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kladenský zámek patří k nejstarším stavbám města. Jde o barokní trojkřídlý zámek, jehož poslední přestavba proběhla v letech 1738-40. V původní podobě se tu dochovala akorát kaple svatého Vavřince v prvním patře. Součástí zámku býval i hospodářský dvůr, z něhož se do dnešních dnů uchovala pouze tzv. budova Josífky, špýchar, stáje, stodola a zámecké zahrady. Dnes je v zámku umístěna Galerie.
Radnici města Kladna najdete na náměstí Starosty Pavla. Radnice byla vystavěna na konci 19. století v novorenesančním slohu podle projektu Jana Vejrycha Budovu zdobí socha rytíře od Antonína Poppa. Obřadní síň je zdobena hornickou a hutnickou alegorií od Adolfa Liebschera.
První zmínka o arciděkanství pochází z roku 1352. Dnešní podoba budovy s mansardovou střechou vznikla přestavbou původní fary a přilehlé školy na počátku 19. století.
V místě kaple původně stál lazaret pro chudé panské služebníky, který tu byl založen v roce 1610. Základní kámen kaple byl položen v roce 1751, přičemž stavba byla dokončena o 100 let později. Jde o zajímavou stavbu postavenou v barokním slohu, jejíž půdorys tvoří kružnice se čtvercem uvnitř.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Dnes jsou prostory užívány jako sídlo Husova sboru církve československé husitské. V interiéru najdete kopii Bílkova Ukřižovaného ze svatovítské katedrály v Praze. Málokdo z cizích však ví, že je to ve skutečnosti bývalá synagoga. Tato novorenesanční stavba byla postavená v roce 1884 pražským stavitelem E. Brandtem v místě původního židovského domu. Západní průčelí je zdobené černými mramorovými deskami s nápisy se Starozákonného Desatera.