Návštěva chrámu chmele a piva začíná ve 42 metrovém vysokém Chmelovém majáku. Nahoru se dostanete výtahem. Na vrcholu věže se nachází vyhlídková plošina s rozhledem na celé Žatecko. Dále pak prohlídka pokračuje do labyrintu z žoků a a Erbovní síně, které jsou v budově starého skladu chmele. Na jeho konci je ukryt poklad chmelařského regionu. Nachází se zde třetí funkční orloj v České republice, tzv. Chmelový orloj. Je jediným svého druhu na světě. Orloj zhotovil umělecký kovář Petr Podzemský. Chrám chmele a piva je Mekkou všech chmelařů a pivařů. Tvoří ji několik objektů. Součástí jsou i voliéry s ptactvem, výběhy pro domácí zvířata, bylinková zahrádka, dětské hřiště, chmelnice, vinice, fontána a mnoho dalšího. Objekty kandidují na zápis na seznam UNESCO..
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Město Žatec nabízí hned několik procházkových tras. Více informací o nejrůznějších trasách se dozvíte ve zdejším Infocentru. Malý okruh vám zabere asi půl hodiny, střední hodinu a velký pak hodinu a půl. Okruhy je možno společně kombinovat. Malý okruh prochází okolo radnice s věží, která je veřejnosti přístupná, sloupu Nejsvětější Trojice, hrobu nejstaršího pivaře, Libočanské branky, Kněžské brány, Žateckého pivovaru i Chrámu Nanebevzetí Panny Marie, bývalého gymnázia, sloupu svatého Floriana, židovské synagogy, nejmenší chmelničky na světě i staré pošty.
KAM ZA TURISTIKOU?
Naučná stezka se jmenuje podle hrdiny, symbolu, chmelařského města. Milují jej hlavně děti, a proto podle něj stezka získala jméno. Stezka popisuje dětem život v lese. Doprovází je dřevěné obrázky zvířat a mimo to se na trase nachází ještě další herní prvky. Celá trasa je dlouhá asi 2,5 kilometru. Jeho součástí je i broukoviště.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Žatecký pivovar patří k těm nejlepším v Česku. Při své práci pokračuje v tradici výroby, při níž užívá ty nejlepší suroviny. Pakliže byste rádi nahlédli do výroby, je to možné. Realizují se zde prohlídky i s ochutnávkou. Jelikož se zde konají maximálně 2 prohlídky denně, je dobré se na ni předem objednat. Prohlídky se konají v pondělí, ve středu a ve čtvrtek. Po domluvě i jindy. Prohlídky začínají v jednu hodinu a délka okruhu je asi jedna hodina.
Chmelařské muzeum v Žatci začalo vznikat již od konce 19. století sbíráním dokumentace. Muzeum je umístěno v prostorách, kde až do roku 1995 byl sklad a balírna chmele. Veřejnosti se muzeum otevřelo v roce 1997. V současnosti jde o největší chmelařské muzeum na světě. V přízemí je prodejna se speciálními pivy z žateckého chmele.
Muzeum je umístěno v budově bývalé nemocnice, která však od roku 1938 slouží k muzejním účelům. Expozice přibližuje pravěk středního Poohří a historie města. Umístěn je tu i největší kabinet chmelových známek v Evropě. Unikátní je i zdejší hodinový stroj, který byl původně v radniční věže. Zajímavá je i pamětní deska archeologa Helmuta Preidela.
KAM ZA HISTORIÍ?
Radnice byla postavena v roce 1362 a fungovala jako tržnice sukna. Od husitských válek pak sloužila celá budova městské samosprávě. V roce 1559 ji v renesančním stylu přestavěl Jiří Všetečka. V radnici se nacházelo vězení, jemuž se říkalo rathauzní. V průběhu třicetileté války zde skladovaly kacířské knihy a pak také i chmel a obilí. Po dalších dvou požárech se radnice dočkala dalších přestaveb. Právě v té době (v 18. století) byla vystavěna 47 metrová věž, kde je dnes veřejnosti přístupná rozhledna. Na pravé straně budovy se nachází i infocentrum.
Jedním z dochovaných vstupů do města je Kněžská brána. Původně tu bylo mohutné předsunuté opevnění s věží. Název jí dal klášter minoritů, který tu už není. Ve 14. století se jí říkalo brána Blahoslavené Panny Marie nebo také Ženská brána.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
V místech kostela sv. Kříže od roku 1967 se nachází další žatecká rarita, nejmenší chmelnička na světě.
Víte, že z Žatce pochází i nejstarší pivař světa? Nalezli jej náhodně při renovaci zdejšího náměstí. Odkryli tehdy hrob, který kromě skeletu obsahoval i nádobu o objemu 0,492 litru a malou hliněnou destičku se sedmi vrypy, což byl nejstarší účet. Nález je tak odlišný od jiných, že byl vědci nazván Homo Lupulus.