Přímo na náměstí Třeboně se v komplexu tří historických budov nachází moderní wellness centrum Zlatá hvězda. Svým vybavením doplňuje tradiční lázeňské komplexy ve městě. Dalším lázeňským komplexem v Třeboni jsou Lázně Aurora s bazénovým komplexem se slanou vodou. Součástí je také i tobogán, divoká řeka, chrliče, whirpooly, hydromasážní lavice apod. Nejde však o jediné místo, kde si můžete užít vodních radovánek a relaxace. Všude okolo je spousta přírodních koupališť a rybníků, jako třeba Hejtman, Staňkovský, Svět, Tušť, Dvořiště nebo Velký Řečický. Najdete tu i pískovny Vlkov, přírodní koupaliště v Borovanech a jinde.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejatraktivnějším místem pro lyžování se nachází poměrně nedaleko na Kleti. Ski areál na Kleti nabízí tu nejprudší sjezdovku, která je určena těm náročnějším lyžařům. Jen tu prozatím není žádná úprava. O víkendech tu funguje lanovka.
KAM S DĚTMI?
Zámecký komplex v Třeboni patří k těm největším v České republice. I toto je dílo Rožmberků, kteří v místě gotického hradu vytvořili honosné renesanční sídlo. Součástí komplexu je i velice pěkný zámecký park. Pro veřejnost je zámek zpřístupněn již od roku 1945. Zdejší park je hotovým rájem, který láká k relaxaci i procházkám. Pravidelně se zde konají různé kulturní akce.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Lázně mají v Třeboni víc než stoletou historii. Lázně se zaměřují především na pohybový apartmán. Bertiny lázně se nachází v blízkosti městské památkové rezervace Zlaté stoky. K léčbě užívá zdejší slatinu.
KAM ZA TURISTIKOU?
Tato naučná stezka je určena cyklistům a začíná na hrázi rybníka Svět v Třeboni. Cesta vede okolo největšího českého rybníku Rožmberk. Celý okruh má 22 kilometrů a 19-22 zastávek. Nejhezčím místem je hráz rybníka, jež náleží k impozantním technickým památkám. Oblast je proslulá staletými duby. V zimě zde můžete spatřit orly mořské.
Možná jste to nevěděli, ale rašeniliště Červené blato patří k těm nejzajímavějším v České republice. Jde o přírodní rezervaci jehož vrstva rašeliny v některých místech dosahuje hloubky až osmi metrů. Historie rašelinišť je dlouhá více než 12 000 let. Chráněnou rezervací prochází pětikilometrová naučná stezka.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Zdejší pivovar byl založen již v roce 1379 a patří tak k těm nejstarším na světě. Většina budov však pochází z 19. století. Do konce druhé světové války byl pivovar majetkem Schwarzenbergů, po znárodnění se stal součástí národního podniku Jihočeské pivovary. Od roku 2000 patří společnosti Bohemia Regent. Dochovaly se nejen historické budovy, ale i tradiční český postup výroby, jež se užívá za pomocí klasických surovin a moderní technologie. Pivovar pořádá pravidelné prohlídky těmi nejdůležitějšími provozy. Prohlídka je doplněna o zajímavý komentář, nahlédnete do historických sklepů a ochutnejte toto skvělé pivo. Prohlídky jsou denní i noční.
KAM ZA HISTORIÍ?
Nejvýznamnější památkou ve městě je stará radnice, kterou vytvořila v 16. století. Stavba se vyznačuje třemi polokruhovými arkádami na mohutných pilířích, k níž byla přistavěna masivní 31 metrů vysoká čtyřboká věž s ochozem, hodinami a cibulovitou střechou s lucernou. Od výstavby věže se radnice stala dominantou města. Věž je veřejnosti přístupná. Máte z ní celé město jako na dlani.
Další významnou a velice nevšední třeboňskou památkou je Schwarzenberská hrobka, jež patří k těm nejpozoruhodnějším architektonickým památkám na jihu Čech. Najdete ji v parku na jihovýchodní straně rybníka Svět. Hrobku postavil v roce 1877 Jan Adolf II. Schwarzenberg s manželkou Eleonorou podle projektu F. D. Deworetzkého. V hrobce se skrývá cenný mramorový sarkofág z roku 1789.
Zcela výjimečnou památkou je Rybniční soustava třeboňských rybníků, jež možno označit za přírodní památku, technickou památku i architektonické dílo. Soustavu tvoří rybníky propojené stokami u řeky Lužnice mezi Třeboní a Veselí nad Lužnicí. Do systému náleží rybníky Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, největší český rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět. Nejstarší rybníky na Třeboňsku vznikaly už ve 14. a 15. století. Rybník Rožmberk byl vybudovat v druhé polovině 16. století Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan. Nachází se pouze 2 kilometry severně od Třeboně. Okolo hráze rostou 100-400 let staré duby. Rybník slouží k chovu ryb a k rekreaci. Nedílnou součástí je i Rožmberská bašta, což je patrová stavba, v níž bydlel správce rybníka a jde vůbec o jedinou renesanční stavbu tohoto typu v Česku. Dalším zajímavým místem je výpust zvaná Samice, která kdysi sloužila při výlovu rybníka. Dnes se tu nachází kamenný pomníček s nápisem “Zde byl ubit pytlák pro tři kapry”. Okolo rybníka vede cyklistická stezka Rožmberk z Třeboně do Staré Hlíny, která má celkem osm zastavení.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Vodárenská věž postavená podle Kotěrovy věže stojící na Zelené lišce, byla postavena v roce 1909 při zřizování městského vodovodu. Památku najdete ve východní třeboňské čtvrti Na kopečku směrem na Chlum u Třeboně, necelý kilometr od náměstí. Jde o zajímavou architektonickou památku, dominantu dané oblasti.