7+ tipů kam jít na výlet v Třeboni
Lázeňské město Třeboň leží v jihočeském kraji 22 km od Českých Budějovic a jeho rozlohu 98,31 km² obývá zhruba 8 150 obyvatel. Kromě krajiny sem lidé jezdí také za kulturou, technickým dědictvím a tradicí rybníkářství. Mezi každoroční akce, které se zde pořádají patří Třeboňský divadelní festival, Historické slavnosti Jakuba Krčína, Pivní slavnosti, Běh kolem Světa nebo Výlov Rožmberka.
Zámek Třeboň
Tento renesanční zámek Třeboň, který stojí na jihozápadní straně historického centra města Třeboň, je jedním z největších zámeckých komplexů v České republice. V roce 1562 postil dřívější hrad požár, a tak se z hradu díky Vilému z Rožmberka a Petru Vokovi stal dnešní zámek v renesančním stylu. Od roku 1958 je národní kulturní památkou, tudíž ho spravuje Národní památkový ústav. V severovýchodní věži zámku se nachází kaple sv. Serváce se štukovou raně barokní výzdobou. Prohlídkové okruhy, které můžete navštívit jsou:Rožmberské renesanční interiéry, které připomínají dobu posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka. Soukromá Schwarzenberská apartmá představující 11 místností posledních majitelů tohoto panství. Konírna, psí kuchyně a kasematy (podzemní chodby), kde chovali psi a koně. Schwarzenberská hrobka, která patří mezi nejvýznamnější památek jižních Čech. Dříve byli Schwanzenbergové pohřbíváni v kostelíku sv. Jiljí na hřbitově, když se ale zesnulí již do hrobky nevešli, Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu a jeho manželka Eleonora postavili Schwarzenberskou hrobku.
K zámku samozřejmě patří i přes 400 let starý zámecký park, který za tu dobu prošel mnohými změnami – od 2.poloviny 20. století je například vytvořen jako městský park. Poslední rekonstrukce probíhala od září 2019 do května 2020. V parku naleznete spoustu významných dřevin, jako je například dvojkmenný platan a habr, ale také zde rostou původní parkové porosty, a to duby, javory, lípy, břízy a klasické habry.
CHKO Třeboňsko
CHKO Třeboňsko se stalo chráněnou krajinnou oblastí roku 1979. I když byla krajina od 12. století pozměněna člověkem, přesto má významnou ochranářskou hodnotu. Třeboňsko má velké množství rybníků (Rožmberk, Svět, Velká Holná, Nový Kanclíř), proto je považováno za centrum českého rybníkářství. Kromě toho je také ptačí oblastí, můžete zde zahlédnout Hohola severního, Volavku černou, Orla mořského a ze sov Výra velkého, Sýce rousného nebo Kulíška nejmenšího. Oblast chrání i ohrožené obratlovce jako jsou vydry říční. Cenná jsou rozsáhlá přechodová rašeliniště se zachovalými rostlinnými společenstvy (blatkové bory) nebo původní meandrující toky řek jako je třeba Lužnice.Schwarzenberská hrobka
Pojďme se ještě podrobněji zaměřit na Schwarzenberskou hrobku, o které jsme se něco málo dozvěděli v rámci zámku Třeboň. Nachází se uprostřed anglického krajinářského parku na opačném břehu rybníka Svět, než se nachází samotné historické jádro města. Stavba v novogotickém slohu byla založena roku 1874, má tvar pravidelného osmiúhelníku, oboustranné schodiště a kolem ní se rozkládá již zmíněný anglický park. Je možné si prohlédnout hrobku i kapli s výkladem, nicméně Schwarzenberská kaple samostatně je k dispozici i bez výkladu. V hrobce se stále nachází 26 pozůstalých z rodu Schwarzenbergů (Josef II. a jeho žena Paulina Charlotta, rozená z Arenbergu, Adam František se svou ženou Eleonorou Amálií, rozenou z Lobkowicz a jejich syn Josef I. Adam). V kapli hrobky se konají koncerty a ostatní kulturní akce, v období dušiček se zde koná zádušní mše za rod Schwarzenbergů, které se chodí účastnit i kníže Karel Schwarzenberg.
Zábavní park Slověnický mlýn
Pokud jste rodinou s dětmi, určitě byste měli zavítat do zábavního parku Slověnický mlýn. Čeká tu na vás jak lanový park pro vaše ratolesti, tak i lanový park pro vás, dále vodní atrakce jako aquazorbing, airsoft, canyoning, lukostřelba, paintball, nafukovací trampolína a spousta dalších aktivit pro všechny věkové kategorie. Děti si jistě oblíbí mini ZOO či oblíbenou stezku vodníka Pentličky se zábavnými úkoly i Bosonoží stezku. V případě vyhládnutí nechybí ani občerstvení. Vítané jsou kromě veřejnosti také školy a firmy. Provozní doba je omezena na letní prázdniny s výjimkou firem, škol a větších skupin, které si návštěvu mohou objednat po celý rok.Třeboň v marcipánu
Historie oblasti Třeboňska byla zpracována do marcipánových modelů, na které se můžete jít podívat do muzea Třeboň v marcipánu. Na těchto 12 příbězích se podíleli cukráři z celé republiky, díky kterým nahlédnete do minulosti. Kromě muzea si ale můžete zakoupit také něco na zub v čokolaterii nebo si vyzkoušet vytvořit svůj vlastní výrobek z marcipánu v dílničce. Vyrábění si jistě užijí i dospělí.
Hornické muzeum Rudolfov
V historii se v jižních Čechách těžilo stříbro v oblasti dnešního Rudolfova. Dnes zde stojí Hornické muzeum Rudolfov, kde se nachází expozice hornictví a těžby stříbra, Rudolf II. a jeho město, Stručné dějiny a život města od napoleonských válek po dnešek. Prohlédnete si v nich repliky středověkých hornických nástrojů a svítidel, báňské mapy nebo vzorky nerostů a dozvíte se něco o málo známých báňských podnicích v našem kraji, geologii jižních Čech, surovinových ložiskách, které se zde nacházejí a o Rudolfovském vrcholném období těžby stříbra. V muzeu naleznete i knihovnu, badatelnu a víceúčelový sál pro krátkodobé výstavy, přednášky a kulturní akce.
Zoo Dvorec
Přijďte se podívat na 120 druhů zvířat, které zoo Dvorec chová. Najít mezi nimi můžete kobry rodu Naja, které se zde vyskytují jako jediné v Evropě. Dále se zde žije Lev pustinný, tygři, papoušci ara nebo medvídkovité šelmy. Klasické výběhy ozvláštňuje ještě výběh s domácími zvířaty, ve kterém máte povoleno se pohybovat. Nabízí se možnost adopce zvířat, využití dětského hřiště či občerstvení v hospůdce U Krokodýla. Svou rozlohou 6 ha patří k nejmenším zoo v České republice.Naučná stezka Cesta kolem Světa Třeboň
Naučná stezka Cesta kolem světa v Třeboni? Svět je rybník, kolem něhož je vytvořen 12 kilometrový okruh naučné stezky, který si můžete projít. Díky 16 informačním tabulím se seznámíte s historií rybníkářství, přírodou, druhy rostlin i živočichů a ekologií. Na dvou vyznačených místech je možné rozdělat oheň a něco si opéct. Odpočinout si při cestě můžete na lavičkách, odkud jsou krásné výhledy do okolí. Speciálním místem na stezce je rašeliniště Vimperky, kde se nachází velké množství rostlin, například Žebratka bahenní, Ďáblík bahenní, Mochna bahenní či Kapradiník bažinný. První sobotu v září se zde koná hojně navštěvovaný závod Běh kolem Světa.
Památník Jana Žižky z Trocnova
Památník Jana Žižky z Trocnova se sochou se rozkládá v areálu, jehož součástí jsou lesy, louky, Jihočeské muzeum, Žižkův pomník z roku 1960 a Mikšův a Žižkův dvorec, odkud údajně pocházel samotný Jan Žižka. Celá prohlídka vyjde na 2 až 3 hodiny. Pokud se rozhodnete navštívit muzeum, je zde expozice věnovaná Janu Žižkovi a období, ve kterém působil. Areál je od roku 1978 chráněn jako národní kulturní památka. Památník navrhl profesor Josef Malejovský, český sochař, řezbář a pedagog.
Rybník Rožmberk
Rybník Rožmberk, největší rybník (rozloha 489 ha) nejen v Čechách, ale i na celém světě, se nachází 6 km od centra Třeboně. Kvůli jeho velikosti se mu také říká Jihočeské moře. Rybníkem protéká řeka Lužnice. Pod hrází (díky které dokáže rybník čelit povodni) se nachází malá vodní elektrárna se dvěma Francisovými turbínami o výkonu 240 KW. Rožmberk je spojen s každoroční událostí – slavnostní výlov rybníka, jímž se zahajují podzimní výlovy. Pořádá se zpravidla druhý víkend v říjnu a je nejnavštěvovanějším výlovem v Česku.Rybník Svět
Kromě naučné stezky je rybník Svět také centrem rekreace a vodních sportů, turistiky nebo cykloturistiky. Vybudoval ho jeden z nejslavnějších českých rybníkářů Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan v 70. letech 16. století s původní větší rozlohou. Na začátku 17. století byl rozdělen na dnešní dva rybníky Svět a Opatovický. Památkou na zakladatele je jeho socha na hrázi. Můžete se zde i vykoupat – na břehu se nacházejí dvě pláže, které jsou v provozu od června do září. Mětská pláž nabízí stánky s občerstvením a tobogan. K dispozici je i zapůjčení šlapadel a pramice. Pláž Ostende se pyšní volejbalovým hřištěm, stoly na ping-pong, ruskými kuželkami, kolotoči, trampolínou a dětským hřištěm. Nechybí ani plážová restaurace. Protože je vše v okolí Třeboně zaměřeno na rybolov, možná vás napadá otázka, zda si nemůžete v rybníku rekreačně zarybařit. Odpověď je bohužel ne, ale je možné získat povolení na několika místech nedaleko, stačí jen hledat.
Veselské pískovny
Chcete zažít pocit toho, že jste na dovolené u moře, aniž byste museli vkročit za hranice? Navštivte Veselské pískovny, pět jezer s průzračnou vodou, které vznikly po těžbě štěrkopísku, kde si odpočinete, užijete zábavu ve vodě a budete se hýbat (plážový volejbal, fotbálek). Okolo pískoven uvidíte lesy a krajinu CHKO Třeboň. Jestli chcete poznat okolí, projděte si naučnou stezku Veselské pískovny dlouhou 7 km. Po cestě narazíte na písečný přesyp – písečné duny z vátého písku, které se také nazývají česká Sahara. Toto místo bylo vytvořeno již v době ledové, proto je zakázáno na něj vstupovat.
Zámek Stráž nad Nežárkou
Zámek Stráž nad Nežárkou je dalším případem původního hradu, který byl přestavěn na zámek a dnes je v soukromých rukou. Celý zámek je věnován operní pěvkyni Emě Destinové, která tu prožila část svého života (1914-1930) a stavbu využívala hlavně pro odpočinek nebo rybaření, které bylo jejím koníčkem. Zámek nebyl dlouhou dobu přístupný veřejnosti, v květnu 2006 byl slavnostně otevřen manželkou tehdejšího prezidenta České republiky Livií Klausovou, hejtmanem jihočeského kraje a současnou majitelkou zámku. V hradním a zámeckém okruhu se dozvíte něco o historii hradu a zámku až po současnost, prohlídnete si zámecký hudební sál, reprezentační modrý sál, expozici Jarmily Novotné, která byla studentkou Emy Destinové. Navštívit lze i místnosti, ve kterých Ema bydlela, dokonce i tajný východ z její ložnice. Zajímavá je také komnata duchů, která skrývá věštírnu, hradní mučírnu, šatlavu, popravčí místnost, průchod tajnou hradní únikovou chodbou k Nežárce a další. Na zámku se konají i koncerty a svatby.Ubytování
Třeboň si zamilujete pro její přírodní krásy, památky a historii. Jak jste si mohli všimnout podle výše zmíněného seznamu, je co navštívit. Co víc, město nabízí Bertiny lázně a lázně Aurora, kde si určitě rádi odpočinete. Rádi byste vyrazili za kulturou? Přijďte se podívat na nějakou hru do divadla J. K. Tyla, které bylo v Třeboni postaveno v roce 1832 a dnes se v něm střídají umělci z celé republiky. Abyste si Třeboň ještě více užili, ubytujte se a vychutnejte si dovolenou, na výběr máte z několika možností pobytů.
Ať už cestujete s dětmi, partnerem nebo sami, oceníte klid a pohodlí, které vám nabízejí penziony Třeboň. V ceně je zahrnuta vlastní koupelna s WC, vybavení kuchyňky, přístup k internetu, párkování a někde i bazén. Pokud si s sebou berete i své mazlíčky, lze najít i takové penziony, u kterých není jejich ubytování problém. Samozřejmostí jsou i snídaně, které bývají součástí ubytování bez poplatku navíc, ovšem ne vždy je to pravidlem.Jestliže toužíte po ubytování s bazénem či wellness, hotely Třeboň budou pro vás to pravé. Například hotel Zlatá Hvězda nabízí navíc i kadeřnictví nebo posilovnu. Součástí balíčku je také polopenze – snídaně a večeře v ceně. Počítejte ale s tím, že si za tento typ ubytování trochu připlatíte, což se ovšem vykompenzuje luxusem, který zde prožijete.
Pro více soukromí určitě rádi využijete možnost ubytování na chatě Třeboň či chalupě Třeboň. Nejlepší volbou jsou rozhodně pro svátky jako Vánoce či Silvestr, což ale také znamená, že o ně mají všichni zájem dlouhou dobu předem. Ubytování v těchto dnech vás také vyjde na značně vyšší částku, než je tomu v klasických dnech, nebojte se ale pátrat a najít tu nejlevnější variantu. Pro páry bude zajímavou volbou ubytování v chatě se saunou, rodiny budou hledat zábavu pro děti. Ceny jednotlivých chat se velice liší, protože si je určuje majitel sám, finance se tudíž nemusí odvíjet od kvality pobytu.
Chcete být na dovolené flexibilní a nemuset se spoléhat na otevírací dobu restaurace? Ubytujte se v apartmánech Třeboň, kde najdete plně vybavenou kuchyň, také například terasu či pergolu, bazén nebo gril. Možnost ubytování v apartmánech nabízejí jak hotely Třeboň, tak soukromí majitelé. Dovolenou v Třeboňsku si tak můžete užít ve velkém komfortu za levno. Apartmány bývají také označovány jako baby-friendly, protože nabízejí pro vaše ratolesti hřiště či dětské koutky. Celkově ale oceníte možnost využití velké plochy k ubytování, ať už děti máte či ne.