17+ tipů kam jít na výlet v Českých Budějovicích
Jižní Čechy jsou neskutečně krásné a nabízejí spoustu sportovního i kulturního vyžití. To samé platí i o Českých Budějovicích, které jsou považovány za jihočeskou metropoli. Chcete-li spojit příjemné s užitečným a poznat tamní přírodu a zároveň se něco zajímavého dozvědět o historii Českých Budějovic a památkách v okolí, vyberte si právě toto místo pro trávení víkendové i třeba týdenní dovolené.
Historie Českých Budějovic
České Budějovice jsou největším městem v tomto kraji. Nachází se na soutoku Vltavy a Malše a žije v něm zhruba devadesát pět tisíc obyvatel. V roce 1980 bylo jeho centrum prohlášeno za památkovou rezervaci.Vyrážíte-li za poznáváním historie, svou návštěvu byste měli započít v tamní katedrále. Barokní katedrála svatého Mikuláše se nachází kousek od Černé věže, zvonice katedrály, a známého náměstí Přemysla Otakara II. Základní kámen tohoto svatostánku byl položen roku 1265, jen krátce po založení samotného města. Až o téměř dvě století později byla ale katedrála dokončena. U kostela se rovněž nacházel městský hřbitov, který sloužil k pohřbívání mrtvých až do roku 1784. Jak sám název katedrály napovídá, byla zasvěcena svatému Mikuláši, patronovi námořníků, poutníků, obchodníků, právníků i studentů a dětí.
V Českých Budějovicích se nachází také Vodárenská věž České Budějovice, která byla vystavěna kousek od starého Lučního mlýna u Vltavy. Původní barokní Vodárenská věž získala v roce 1882 novogotický styl a byla zvýšena o čtyřicet čtyři metrů. Další rekonstrukce proběhla roku 1897. Součástí původní vodárenské věže byla i patrová budova s čerpacím zařízením. Říční voda se vytlačovala do nádrže, která byla umístěna až v samotném vrcholu věže, odtud pak odtékala do města a taktéž do Samsonovy kašny. Na počátku osmdesátých let byl ale její provoz jakožto součást městského vodovodu ukončen.
Náměstí Přemysla Otakara II.
Budete-li mít cestu do tohoto jihočeského města, nesmíte minout náměstí Přemysla Otakara II., jedno z největších čtvercových náměstí v České republice. Svůj název získalo díky zakladateli města, králi Přemyslu Otakarovi II. Jeho podobu svěřil do rukou architekta rytíře Hirzy, který se svého úkolu zhostil nadmíru dobře. Oválný půdorys historického centra s pravoúhlou sítí ulic napovídá tomu, že bylo centrum vystavěno na zelené louce podle přesně daného plánu. Na náměstí se také v dávných dobách nacházelo popraviště, to dnes symbolizuje už jen takzvaný bludný kámen, který byl součástí původní dlažby. Najdete ho kousek od barokní Samsonovy kašny, největší svého druhu u nás, po cestě k hotelu Zvon. Jedna z mnoha pověstí říká, že kdo bludný kámen nevědomky překročí po desáté hodině večer, už nikdy nenajde cestu domů. Domy kolem náměstí patřily výhradně zámožným občanům a šlechticům. Dominantou náměstí je bezpochyby Samsonova kašna, kterou zhotovil kameník Zachariáš Horn a sochař Josef Dietrich na počátku osmnáctého století. Ta také sloužila k zásobování města vodou a to i v zimních měsících. Díky tomu, že byla kašna v zimě přikrytá, voda nikdy nezamrzla, ani když byly teploty hluboko pod bodem mrazu.Na okraji historického centra města naleznete další významnou památku a tou je Rabenštejnská věž ze čtrnáctého století. Má hranolový půdorys a čtyři patra. Dříve se na tomto místě tyčily hned dvě věže, ale jedna z nich musela uvolnit místo komerčním prostorám. Od samého založení sloužila jako útočiště obráncům města. Stráž z ní mohla odstřelovat prostor před hlavní hradbou. Později našla využití jako místo, kde se konaly nařízené prohlídky prostitutek. V současnosti se zde nachází výstava historických zbraní.
Do muzea nebo planetária?
Máte rádi muzea a galerie? Navštivte Jihočeské muzeum České Budějovice, které bylo založeno roku 1877. První sbírkové předměty darovali muzeu občané města a krajané, proto hned od samého založení mohli lidé spatřit hned několik uměleckých sbírek. V současné době se orientuje především na přírodní a společenské vědy.Snad každý z nás se chtěl stát v dětství astronautem nebo kosmonautem, tento svůj dávný sen si můžete přijít oživit do hvězdárny a planetária. Hvězdárna a planetárium České Budějovice bylo otevřeno v roce 1937 jakožto druhá nejstarší lidová hvězdárna v Čechách. Najdete ji jen pár set metrů od náměstí Přemysla Otakara II.
Zábava nejen pro děti
Potřebujete zabavit děti? Vezměte je na celý den do světa rodinné zábavy. Hopsárium v Českých Budějovicích patří mezi největší rodinné fitness hřiště v jižních Čechách. Vyhrají si zde děti i dospělí, pro návštěvníky jsou připraveny velké trampolíny, dopravní hřiště, loď, prolézací věž, klokaní doupě a mnoho dalšího.
Hluboká nad Vltavou
Nejen v Českých Budějovicích, ale i v jejich okolí se nachází spoustu zajímavostí, které stojí za to navštívit. Například takový zámek Hluboká nad Vltavou je téměř povinnost navštívit. Zámek byl ve třináctém století původně vystavěn jako strážný hrad. Vystřídalo se na něm hned několik šlechtických rodů, například Pernštejnové nebo rod pánů z Hradce. V roce 1563 se také původní gotický hrad proměnil na současný renesanční zámek. Poté se na něm zabydlel rod Malovců z Malovic. Nakonec o něj ale jakožto protestanti přišli a zámek přešel do správy Ferdinanda II. Habsburka. Ten ho pak předal španělskému generálovi Donu Baltazarovi jako náhradu za válečné pohledávky. Od synovce španělského generála zámek nakonec odkoupil rod Schwarzenbergů.Za kulturou do galerie
A když už na zámku budete, naplánujte si alespoň hodinu nebo dvě v tamní galerii. Alšova jihočeská galerie je jedinou svého druhu v jihočeském kraji a zároveň pátou největší v Česku. V její sbírce najdete na dvacet tisíc kusů obrazů, soch, kreseb, grafik, keramiky i porcelánu. Alšova jihočeská galerie se rovněž pyšní unikátní a rozsáhlou sbírkou gotického umění z jižních Čech a Šumavy. Svou činnost galerie zahájila roku 1953 a plnila funkci krajské galerie v Českých Budějovicích, po třech letech provozu byla ale přestěhována do nově zrekonstruovaných prostorů novogotické zámecké jízdárny na zámku Hluboká. Pořádáním putovních výstav, rozsáhlých přehlídek a výstavních akcí se nesmazatelně zapsala do historie českého umění a i dnes plní velmi důležitou úlohu.
Dva kilometry od Hluboké nad Vltavou se nachází další zámeček. Lovecký zámek Ohrada byl postaven v letech 1708 až 1713 v barokním slohu. Měl sloužit k pořádání honů a loveckých slavností. Roku 1842 tu také vzniklo první lovecké muzeum. Kolem zámku najdete krásný park a rybník Bezdrev, Munický rybník, součást rybniční soustavy, již dříve tvořilo hned šest rybníků, a také Zoo Hluboká, dřívě zvaná Zoologická zahrada Ohrada. Zoologická zahrada Hluboká pořádá nejenom komentované prohlídky, ale také krmení šelem.Kousek od Hluboké najdete i koupaliště, které se těší velké turistické oblibě především v letních měsících. Moderní městské koupaliště Hluboká nad Vltavou nabízí velký bazén s tobogánem pro děti i dospělé, masážní lůžka i malý bazén pro ty nejmenší. V areálu se nachází i občerstvení a sociální zařízení se sprchami. Až ke koupališti lze zajet autem, k dispozici je návštěvníkům přilehlé parkoviště. Děti určitě vezměte také do FotbalParku Hluboká nad Vltavou, který tvoří osmnáct stanovišti s přírodními překážkami.
Na kole i pěšky
Přírodní krásy můžete objevovat také v blízkosti unikátního ptačího ráje nedaleko Českých Budějovic. Vrbenské rybníky přímo vybízejí k procházkám a projížďkám na kole. S trochou štěstí zde narazíte na jarní hnízdění racků chechtavých, kachny divoké, husy, poláky, volavky nebo hohola severního. Na své si tu přijdou i milovníci rostlinné říše nebo ptactva.
Místní stříbrné doly patřily k těm nejvýznamnějším
Zajímavé je také Hornické muzeum Rudolfov, které sídlí ve zrekonstruovaném domě někdejšího báňského úřadu. Muzeum je rozděleno do tří částí – na expozici hornictví a těžby stříbra, část věnující se Rudolfovi II. a třetí výstavní prostor je věnován stručným dějinám města od napoleonských válek. První zmínka o těžbě stříbra u Českých Budějovic pochází z roku 1385. Ne nadarmo se proto o zdejších dolech říká, že patřily k těm nejvýznamnějším široko daleko. Součástí muzea je také knihovna a badatelna, která nabízí možnost prezenčního studia odborné literatury.Nezapomenutelný zážitek
Toužíte poznat České Budějovice, potažmo celé jižní Čechy z trochu větší výšky? Doporučujeme absolvovat let balonem České Budějovice. Čeká vás nezapomenutelný zážitek. V ceně letu máte dopravu zdarma z místa srazu na místo odletu, slavnostní křest, který čítá přípitek sektem, případně další občerstvení, pamětní listy a také dopravu zpět na místo srazu.
Ubytování České Budějovice
České Budějovice jsou metropolí Jihočeského kraje. V samém centru najdete mnoho historických památek i institucí, které potěší zejména milovníky umění. V okolí města se nachází spoustu sportovního i relaxačního vyžití jak pro dospělé, tak i děti. Naplánujte si výlety po okolí a nevynechejte ani Český Krumlov, Hlubokou nad Vltavou nebo Třeboň, lázeňské město s nezaměnitelnou atmosférou.
Na výběr máte hotely České Budějovice, apartmány České Budějovice, penziony České Budějovice, chaty České Budějovice i chalupy České Budějovice. To nejkrásnější ubytování seženete jak v Českých Budějovicích, tak i v okolních obcích, například v obci Hůry, Mirkovicích, Žabovřeskách, Nové vsi či ve Veselí nad Lužnicí. Některá ubytovací zařízení se specializují na rodiny s dětmi, jiné na psí a další domácí mazlíčky nebo například na zamilované páry, kterým poskytují soukromí a zároveň všechny služby, které by si při romantické dovolené mohli přát.Hotel České Budějovice
Luxusní čtyřhvězdičkové hotely i hotely dbající především na rodinnou atmosféru najdete ve městě České Budějovice i kolem něj. Mnohé z nich jsou situovány v samém historickém jádru, odkud to máte jen pár kroků za všemi pamětihodnostmi. Hotely v Českých Budějovicích poskytují parkování pro osobní automobily, připojení k internetu, snídaně a večeře, někdy také obědy. V nově zrekonstruovaných hotelech vám nebude chybět absolutně nic, najdete v nich vše, co si jen můžete přát. Některé hotely připomínají spíše skutečná panská sídla nebo zámečky.
Wellness hotel České Budějovice
Chce si na dovolené užít i pár wellness procedur? Ubytujte se v jednom z několika wellness hotelů přímo v Českých Budějovicích nebo jejich okolí. Wellness hotely v Českých Budějovicích nabízejí různé druhy relaxačních masáží, saunový svět, páry, vířivku nebo bazén. Ubytujete-li se v blízkosti Třeboně nebo přímo ve městě, můžete si také zarezervovat lázeňský pobyt čítající všechny myslitelné lázeňské procedury.
Penzion České Budějovice
Dáváte přednost ubytování přímo u majitele nebo byste raději strávili víkendovou nebo týdenní dovolenou v penzionu, kde je živo a kde najdete dostatek prostoru pro odpočinek i hracích ploch pro děti? Spousta penzionů nabízí domácí kuchyni, jednolůžkové, dvojlůžkové pokoje i třeba čtyřlůžkové pokoje. Ani velká rodina se ovšem nemusí bát toho, že by ubytování nenašla. Penziony v Českých Budějovicích Vám rádi poskytnou přistýlky. Do některých si můžete vzít i své domácí mazlíčky.
Apartmány České Budějovice
Na samotě nebo v obci? To je, oč tu běží. Apartmány v Českých Budějovicích představují ideální variantu bydlení pro ty, kdo chtějí mít na dovolené nebo při prodlouženém víkendu veškerý komfort, ale za rozumné peníze. Často bývají vybaveny kuchyňským koutem, společenskou místností, tedy obývacím pokojem, sociálním zařízením a někdy také balkonem a terasou. Také si s sebou můžete ve většině případů vzít i domácí mazlíčky. K dispozici je hostům rovněž bezdrátový internet a možnost parkování přímo u objektu.Levné ubytování České Budějovice
Sháníte skutečně levné ubytování v Českých Budějovicích? Pro Vás je ideální chata České Budějovice, chalupa České Budějovice nebo penzion v okolí Českých Budějovic, v nichž seženete pokoj už od 100 Kč na jednu noc. Velká část ubytovacích kapacit se nachází v chatových oblastech, kde vás nikdo nebude rušit.
Levná ubytovna České Budějovice
Nevyužijete žádné wellness služby ani nepotřebujete být na dovolené obskakováni hotelovým personálem? Stačí vám jen pohodlná postel a něco teplého do žaludku? Pro Vás je ideální ubytovna České Budějovice. K dispozici je vám bezplatné wi-fi připojení a v okolí najdete i stravovací zařízení. Levné ubytovny v Českých Budějovicích volí především nenároční turisté, kteří se v regionu zdržují jen na jednu noc, nebo ti, kdo si vystačí jen s postelí a teplou sprchou. Téměř všechny ubytovny České Budějovice jsou čisté a útulné.