18+ tipů kam jít na výlet v Lednici
Na jižní Moravě v okrese Břeclav se nachází obec Lednice, která se pyšní nejvyhledávanějšími turistickými atrakcemi v Čechách a samozřejmě kouzelnou přírodou. Lednicko-valtický areál je dokonce zapsán na seznam památek UNESCO, je tu tudíž rozhodně co k vidění.
Zámek Lednice
Původně byla Lednice renesančním zámkem, který ale stejně jako všechny zámky prošel rekonstrukcí, a tak ho dnes můžete vidět ve stylu anglické novogotiky. Stejně tak jako je zdobený vnějšek zámku, je i interiér velkolepý – vyřezávané stropy, šestatřicetistupňové dřevěné schodiště v knihovně vyrobené bez použití hřebíku či původní historický nábytek. Oblíbenou částí Lednice je také francouzská zahrada a krajinářský park, kde se nachází například vyhlídková věž Minaret, římský akvadukt, Lovecký zámeček, Janův hrad nebo Maurská vodárna. Zámek Lednice je v rámci Lednicko-valtického areálu chráněn jako národní kulturní památka České republiky a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav.Janův hrad
Janův hrad, neboli Janohrad, je umělou zříceninou hradu (typický romantický sloh), který je součástí Lednicko-valtického areálu. Na rozdíl od dříve stavěných zřícenin byl Janohrad obyvatelný a v době honů sloužil jako myslivna a lovecký zámeček. Stavba má čtyři křídla, z níž tři strany jsou kamenné a čtvrtou stranu nádvoří uzavírá vlastní budova zámečku. Věž na každé straně má jiný půdorys i podobu. K vidění jsou také tři točitá dubová schodiště, která jsou stará téměř 200 let. Janův hrad se nachází blízko zámku Lednice a dostat se k němu lze i lodní dopravou.
Plavba Lednicko-Valtickým areálem
Tento zážitek si můžete vychutnat na dvou trasách – od Lednického zámku k Minaretu a odtud k Janovu hradu. Plavba číslo jedna (Lednický zámek-Minaret) nabízí výhled na zámecký park a lužní les. Druhá trasa odhaluje krásy lužního lesa, meandry Staré Dyje mezi Minaretem a výše zmíněnou zříceninou Janův hrad. Obě plavby Lednicko-Valtickým areálem jsou doplněny zajímavým výkladem. Plavit se můžete nejen jednotlivě, ale i ve skupinách. Je zde možnost také pronajmutí si lodi k plavbě dle vašeho výběru nebo pořádání svatebního obřadu.Státní zámek Valtice
Zámek Valtice je barokním zámkem, který byl do roku 1945 sídlem rodu Lichtenštejnů. Zpřístupněno je 21 místností a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo. Je zde několik prohlídkových okruhů, které poskytují představu o tom, jak si tehdy žili bohatí šlechtici. Prohlídnout si můžete i Dianin chrám Rendez-vous, který sloužil jako místo setkávání panstva při loveckých vyjížďkách. Pro milovníky vína se určitě vyplatí zavítat do nejstaršího sklepa ve Valticích, který se na zámku nachází. Pokud toužíte po ochutnávce vín, navštivte salon vín, který je jedním z okruhů zámku Valtice.
Stolová hora
Stolová hora nacházející se na Pálavě, také nazývaná Tabulová hora, je mohutný vápencový kopec (459 metrů nad mořem) s téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou. Je jedinou původní lokalitou šalvěje etiopské, vzácné květiny na našem území. Šalvěj ale není jedinou výjimečností této oblasti – kobylka sága, střevlík uherský nebo obrovitá žížala allolobophora hrabei, která měří až 50 centrimetrů, jsou živočichové, které naleznete pouze na Stolové hoře. Kromě zajímavých druhů rostlin a zvířat je ale k dispozici výhled na Mikulov a Svatý kopeček. Stolová hora je součástí národní přírodní rezervace Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen.
Zámek Pohansko
Další z kulturních památek je empírový lovecký Zámek Pohansko. Má obdélníkový půdorys, nachází se na břehu jezera a v jeho blízkosti stojí Muzeum lehkého opevnění. V kruhových medailonech se odvíjí příběhy, které je možno spojit s bájemi vztahujícími se převážně k bohyni lovu Artemis, v římské mytologii zvané též Diana. Od roku 2010 je zde otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště, obohacená o nálezy z poslední doby.Archeopark Pavlov
Pokud archeopark Pavlov navštívíte, měli byste mít pocit, že jste v jeskyni. Jedná se o terénní expozici, ve které můžete vidět kosti mamutů, hlavu sošky vyřazenou z měkkého kamene, umělecké předměty, nástroje a rituální hroby. Muzeum bylo vybudováno na svazích Pavlovských vrchů, na místě archeologického naleziště gravettienské kultury z období mladého paleolitu. Archeopark získal ocenění stavba roku 2016.
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov je nepřehlédnutelnou dominantou Mikulova, která stojí na výrazném skalnatém kopci zvaném Zámecký vrch již několik staletí. K zámku patří i věž Kozí hrádek sloužící jako vyhlídka. Expozice se zaměřují na historii a vinařství, proto můžete navštívit prohlídku ,,Víno napříč staletími“ nebo ,,Zámecký sklep s obřím sudem“. Za návštěvu stojí také zámecká zahrada, jejíž terasy jsou položeny v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce.
Dietrichsteinská hrobka Mikulov
Dietrichsteinská hrobka Mikulov původně hrobkou vůbec nebyla, bývala totiž kostelem Svaté Anny, který ale roku 1784 shořel. V hrobce se nachází 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Zakladatel hrobky, kníže František Josef Dietrichstein, je pohřben ve Vídni, v hrobce je uloženo pouze jeho srdce. Z čelní terasy můžete vidět nejen na historické náměstí, ale i na celé okolí Mikulova. Tato památka se také může pochlubit původními varhanami.Děvín Pavlov
Děvín Pavlov je výrazný vrch v pohoří Pavlovské vrchy. Pěší naučná stezka je otevřena celoročně, měří 11 km a délka prohlídky je 4-6 hodin. Prostřednictvím stezky se seznámíte s ochranou přírody, krajinou, s flórou i faunou teplomilných doubrav, skalních stepí, dubohabřin severovýchodních svahů, suťových lesů, skal a skalnatých svahů, drnových a lučních stepí. Dozvíte se něco i o historii hradu Děvičky, stavbě Pavlovských vrchů a druzích invazivních rostlin místní přírody.
Jeskyně Na Turoldu
Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v České republice a nachází se v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Na stropě jeskyně můžete vidět korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře. Společně s jeskyní Liščí díra tvoří 2,5 km dlouhý labyrint chodeb. Největším prostorem jeskyně je Jezerní dóm, v němž se nachází smaragdově zelené jezírko. O letních prázdninách se zde navíc pořádají noční prohlídky.
Koupaliště Břeclav
V létě jistě oceníte nějaké příjemné osvěžení, které vám koupaliště Břeclav může nabídnout. Vyzkoušet můžete 50 metrový plavecký bazén s toboganem a skluzavkou, nebo pro děti 20 metrový bazén s malou skluzavkou či brouzdaliště se skluzavkou. Kromě plavání se zde dá zabavit také sporty jako je plážový volejbal, minigolf či streetball. Mimo letní sezónu lze využít krytý bazén.Koupaliště Riviéra v Mikulově
Venkovní koupaliště Riviéra se může kromě plaveckého, rekreačního bazénu, tobogánu, trioskluzavkou pyšnit výhledem na zámek Mikulov a Svatý kopeček. Pokud cestujete na kole, jistě využijete úschovnu kol a batohů. V červenci a sprnu se zde každý pátek od 20 do 22 hodin pořádá večerní koupání.
Lanové centrum Hájenka
Jediný lanový park Hájenka v Lednicko-valtickém areálu se nachází v blízkosti města Břeclav v nádherném prostředí přírody Valtického lesa. K dispozici jsou tři trasy: Modrá (pro děti) je ve výšce asi 2,5 metru. Lanáček je určen dětem od 3 let ve výšce 1,5 metru. A pro odvážné je tu červená trasa, která je vysoká 3-6 metrů. Kromě lanového parku jsou zde připravené i další aktivity jako je lukostřelba, chození na chůdách nebo minizoo.
Lom Janičův vrch
Dříve se zde nacházel místo lomu vápencový kopec, ale kvůli těžení vápence se snížil na dnešní úroveň 249 m n. m. Nyní se vápenec nikde na Pálavě netěží. Voda v lomu je díky vápenci průzračná a dosud se neví, jak je jezírko vlastně hluboké. Pokud byste se v lomu chtěli vykoupat, je to spíše na vlastní nebezpečí. Lom Janičův vrch je přírodní památkou od roku 2014.Muzeum vinařství
Součástí Národního zemědělského muzea vinařství jsou expozice zaměřené na historii vinařství, ovocnářství a přírodního bohatství. Zkusíte si poznat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín nebo vinařský kvíz. Dozvíte se toho spoustu z historie, ale také si něco vyzkoušíte. Jsou připravené i expozice pro děti. Provozní doba je od června do listopadu.
Městské muzeum a galerie Břeclav
Je libo trocha kultury? Zastavte se a podívejte se na muzejní sbírku téměř 30 000 sbírkových předmětů, výstavu nebo jiné vzdělávací akce, které se zde pořádají. Navštívit muzeum s galerií Břeclav můžete po celý rok.
Muzeum železné opony
Muzeum železné opony se nachází v budově bývalé celnice nedaleko hraničního přechodu Valtice/Schrattenberg. Vidět lze uniformy, zbraně a výstroje, fotografie, četnickou stanici, skutečnou celu i kousek obnovené železné opony. Jestli máte rádi historii, mohlo by to pro vás být zajímavé místo. Někdy se pořádají i noční prohlídky s lucernami či různé programy pro ozvláštnění.Naučná stezka bosou nohou
Na trase dlouhé 5 km se nachází 11 zastávek, na kterých se můžete projít bosi po kůře, šiškách, písku či kamenech. Naučná stezka bosou nohou vede od rakouské obce Schrattenberg k Valtické Kolonádě, která se nachází na nejvyšším bodě Lednicko-valtického areálu. Díky této procházce po různých přírodních materiálech si zprostředkujete zvláštní smyslové vjemy a uděláte něco pro zdraví svých chodidel.
Naučná stezka Lužní les
Projděte se po naučné stezce Lužní les Lednicko-valtickým areálem. 6,5 km dlouhá stezka je vedena komplexem zvaným Kančí obora. Fascinující je, že Lužní les je přírodním nástrojem k regulaci povodní, protože jsou v jeho celé oblasti hráze, odvodňovací a zavodňovací kanály, lužní louky a nivní tůně. Cesta vám zabere zhruba 2 hodiny a můžete ji sjet i na kole.
Rozhledna Slunečná
Pro výhled na Pálavu, Lednicko-valtický areál a vinařské obce navštivte rozhlednu Slunečná, která svým tvarem připomíná keř vinné révy a je vysoká 18,6 metrů. Opět můžete vidět Alpy, a dokonce i Vídeň, ale pouze při dobré viditelnosti.Rozhledna Kraví hora
Kraví hora byla dříve vojenskou hláskou. Výměnou železného žebříku za točité schodiště se ale stala rozhlednou Kraví hora. Nabízí kruhový výhled na Novohradské hory, Budějovickou, Třeboňskou pánev a další. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout i Alpy.
Synagoga Mikulov
Synagoga v Mikulově je poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás. V minulosti sloužila bohoslužebným účelům, pak ale několik let chátrala. Podařilo se ji zachránit, ovšem dát ji do původního stavu se už nepovedlo. Dnes se v synagoze pořádají různé výstavy či kulturní akce.
Zřícenina Sirotčí hrádek
Zřícenina Sirotčí hrádek se nachází v nadmořské výšce 458 metrů v přírodní rezervaci Růžový vrch u Pálavských vrchů. Z hradu se dochovala zeď s oknem o výšce osmi metrů. Naproti ní se nachází pozůstatek třípatrového paláce se třemi okenními otvory. Se Sirotčím hrádkem se váže i pověst o Čičosovi.Zřícenina Dívčí hrady
Tuto zříceninu Dívčí hrady možná znáte pod názvem Děvičky. Vyšplhání na ně bude sice trochu záhul, ale výhled za to stojí. Původní hrad Dewiczky byl na konci 13.století zničen a dochovaly se jen 2m silné obvodové zdi. Podle pověsti stojí před hradem 3 zkamenělé dívky (skalní útesy). Protože je zřícenina součástí Národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska, dodržujte ochranné podmínky – choďte po vyznačených trasách, nejezděte na kolech a nelítejte padákem.
Ubytování Lednice
Jak sami vidíte, v okolí Lednicko-valtického areálu je toho hodně, co můžete navštívit, ať už jste sami, s partnerem nebo rodinou. Většina lidí jezdí na Moravu hlavně kvůli vínům, proč tedy nezůstat, ubytovat se a užít si atmosféru? V Lednici naleznete ubytování v hotelech Lednice, které se nachází i blízko centra, takže to na výlety nebudete mít daleko. Kromě restaurace můžete zajít například do vinného sklípka, sauny nebo bazénu.
Co se týče penzionů Lednice, vybrat lze z těch obyčejnějších až po luxusní, které nabízí služby wellness pobytů. Ne každý penzion nabízí televizi na pokoji, což ale můžete přijmout jako výzvu a vyzkoušet si detox od médií. Chcete se ubytovat v apartmánech Lednice? Některé z hotelů a penzionů mají apartmány přímo u nich, ale můžete se nechat ubytovat i ve speciálních apartmánech, za které si sice připlatíte, ale s kvalitou budete jistě spokojeni. Na výběr je třeba apartmán s terasou nebo s balkónem. V případě hledání levného ubytování Lednice lze najít i takové apartmány.Pokud byste se chtěli ubytovat přímo na zámku Lednice, určitě je to možné. Stačí přijet od 14 do 18 hod (pozdější příjezdy hlásit předem) a nechat se ubytovat. Tento výjimečný zážitek se rovná vyšší ceně. V případě ubytování v soukromí Lednice využijte v Lednicko-valtickém areálu chaty Lednice a chalupy Lednice. Lze tak najít ničím nerušené velice levné ubytování, které si užijete v páru i s dětmi. Ubytování v Lednici rozmýšlejte podle vzdálenosti, financí, preferencí a kvality. Na výběr máte nespočet možností a věříme, že nebudete zklamáni.