17+ tipů kam jít na výlet ve Valticích
Valtice jsou sice malé, ale velmi významné vinařské městečko nacházející se u samotných hranic se sousedním Rakouskem. Městečko bylo, během středověku a na počátku novověku (do roku 1920), součástí Dolního Rakouska. Pokud jej chcete navštívit, musíte se vypravit do Jihomoravského kraje, do okresu Břeclav. Valtice jsou součástí Lednicko-valtického areálu, který je vyhlášený krajinnou památkovou zónou a jejich historické centrum je chráněno jako městská památková zóna. Valtický zámek byl poměrně dlouhou dobu knížecím sídlem rodu Lichtenštejnů.
Zámek Valtice
Zámek Valtice vytváří dominantu stejnojmenného města, které se rozkládá v Jihomoravském kraji, v okrese Břeclav. Původně se jednalo o gotický hrad, který byl později přestavěn na renesanční a následně pak barokní zámek. Do roku 1945 patřil rodu Lichtenštejnů, kteří zde měli své rodové sídlo. Nádherná a zachovalá bohatá výzdoba celého zámku je důkazem o tom, že se jednalo o velmi mocný šlechtický rod. Na výstavbě zámku má podíl celá řada věhlasných evropských stavitelů. Do současné podoby byl zámek upraven během přestaveb, které se uskutečnily v 17. a 18. století. Po roce 1945 přešel zámek do vlastnictví státu. V současné době tvoří součást Lednicko-valtického areálu, který se nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO. Správu zámku má na starosti Národní památkový ústav. Na návštěvníky zde čeká několik prohlídkových okruhů a také poskytuje prostor pro konání celé řady zajímavých akcí.Zámecký park
V současné době se jedná o velmi oblíbený cíl, který nebyl vždy přístupný. Částí parku totiž v minulosti procházela železná opona a to díky českoslovesnko- rakouské hranici, která parkem vedla. Velmi oblíbeným cílem je Valtická vinařská stezka a rodiny s malými dětmi zajisté uvítají Naučnou stezku pro děti s vyznačenými stanovišti.
Zámek Lednice
Milovníci historie by rozhodně neměli vynechat návštěvu zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu a naleznete jej v Jihomoravském kraji, na břehu řeky Dyje, nedaleko Mikulova. V současné době patří do vlastnictví státu a nachází se na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. První historická zmínka o místě, kde se nyní zámek nachází, se datuje do počátků 13. století. S největší pravděpodobností se zde nacházela gotická tvrz, jejíž součástí byl i dvorec. Současný vzhled zámku spadá do poloviny 19. století. Před rekonstrukcí zde byl renesanční zámek postavený ve stylu, jež imitoval anglickou tudorovskou gotiku. V interiéru jsou k vidění vyřezávané kazetové stropy a za zmínku stojí i původní kousky historického nábytku. Vybrat si můžete některou z nabízených prohlídkových tras.Zámecký skleník
Naleznete jej v pravé části zámku a instalován byl v polovině 19. století. K vidění je v něm velké množství rostlin z oblasti tropů a subtropů. Vyniká mezi nimi cykas, jehož stáří se odhaduje na 300-500 let.
Zámecký park
Byl vybudován počátkem 19. století. Kromě vzácných dřevin v něm naleznete i zajímavé stavby. Patří mezi ně maurský Minaret, napodobenina hradní zříceniny Janův hrad nebo nádherný Lovecký zámeček.
Janův hrad
Je to uměle vytvořená zřícenina datující se na počátek 19. století. Janův hrad Je součástí Lednicko-valtického areálu v Jihomoravské oblasti, ukrytý uprostřed lesů, nedaleko zámku Lednice. Původní hrad byl projektován tak, aby se zde dalo bydlet. V době honů byl využíván jako lovecký zámeček a myslivna zároveň. Také zde měl své sídlo hajný. Shromažďovalo se zde, před honem, panstvo a také to bylo významné místo určené pro poslední leče. Hrad byl, do roku 1945, majetkem Lichtenštejnů. V současné době o něj pečuje Národní památkový ústav.Lanové centrum Hájenka
Milovníkům méně tradičních sportovních aktivit a adrenalinu je určeno Lanové centrum Hájenka, které se nachází v Břeclavi. Je určeno nejen dospělým, ale na své si zde přijdou i děti. Připraveny jsou zde tři okruhy. Jeden je určený právě dětem, další pak nabízí aktivity středně obtížného charakteru a poslední trasa je nejtěžší. Každá trasa má různý počet překážek zavěšených různě vysoko nad zemí.
Lom Janičův vrch
Jedná se o opuštěný zatopený vápencový lom Janičův vrch, který spadá do katastru moravské obce Mikulov, v chráněné krajinné oblasti Pálava. Patří mezi přírodní památky a to především díky chráněným druhům rostlin a živočichů, kteří se na jeho území vyskytují. Místní vápence ukrývají zkameněliny a díky vápenci je voda v lomu nádherně čistá.Muzeum železné opony
Nejen pro pamětníky období železné opony je určeno Muzeum železné opony, které se nachází ve Valticích. Celá expozice ukazuje dlouholetou historii, která souvisela s ochranou státní hranice. Velký důraz je kladen především na období od poloviny do konce 20. století. To se v těchto místech nacházela pohraniční stráž. V tomto období byla cílem nepropustnost státní hranice, pro kterou se využívalo ženijně technické zařízení. Expozice muzea obsahuje velké množství tehdejších uniforem. Spatřit zde můžete i zbraně a výstroj z tohoto období. Chybět nesmí ani fotografie a dokumenty pocházející z tohoto období. Zajímavostí muzea je fakt, že některé exponáty si můžete vzít i do ruky a dokonce si je, za asistence průvodce, můžete i vyzkoušet.
Městské muzeum Břeclav
Fond městského muzea Břeclav tvoří exponáty týkající se archeologie, etnografie a historie a zastoupeny jsou i kousky patřící do galerie nebo fotoarchivu. Muzeum je cíleno především na lidovou kulturu oblasti Podluží a jeho regionální historii. Kromě výstavy exponátů pravidelně muzeum pořádá různé kulturní a vzdělávací akce, výstavy a další společenské aktivity, které jsou určené pro širokou veřejnost.
Muzeum vinařství
Patříte-li mezi milovníky vína, zavítejte do muzea vinařství, které se nachází ve Valticích. Prohlédnout si zde můžete jak expozice vztahující se k historii jeho zpracování, tak i na ovocnářství a přírodní bohatství nejen Valtic, ale také celého Lednicko-valtického areálu. Čeká zde na vás celá řada interaktivních prvků, vyzkoušet si můžete poznávat různé typy vůní, které jsou charakteristické pro jednotlivé vinné odrůdy. Zajímavé jsou i kvízy zaměřené na vinařskou tematiku.Naučná stezka bosou nohou
Naučná stezka bosou nohou se nachází na pomezí mezi Českou republikou a Rakouskem, nedaleko města Valtice. Je to na našem území, velmi ojedinělá a nevšední turistická atrakce, která láká velké množství návštěvníků. Po celé stezce je umístěno několik různých stanovišť, na kterých se můžete projít bosýma nohama po různém povrchu. Vyzkoušíte si tak chůzi po kůře ze stromů, po šiškách, po kamenech nebo třeba v písku. Svoji rovnováhu otestujete na vratkém mostě, který je vyrobený ze dřevěných trámů. K odpočinku přímo vybízejí lehátka vyrobená ze dřeva a pokud vystoupáte na místní kopec Homole, naskytne se vám kouzelný pohled z nejvyššího místa do širokého okolí. Pro děti je připravena přírodní skluzavka.
Naučná stezka Lužní les
Naučná stezka Lužní les je spojnicí Janova hradu a města Břeclav a prochází Lednicko-valtickým areálem, který je zapsaný na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Celá trasa prochází lužním lesem. Podél stezky naleznete řadu informačních panelů, na kterých jsou zaznamenány přírodní hodnoty místního území. Informace jsou doprovázeny celou řadou zajímavých obrázků a fotografií.
Zámek Pohansko
Jedná se o empírový lovecký zámeček, který byl postaven na počátku 19. století a v současné době tvoří součást Lednicko-valtického areálu. Zámek Pohansko patří do majetku města Břeclav a kromě jiného zde naleznete také archeologickou expozici břeclavského městského muzea. Díky tomu si můžete prohlédnout nálezy pocházející z vykopávek slovanského hradiště, které se rozkládá severovýchodním směrem od zámku. K zámku se dostanete po některé z asfaltových cest, které jsou přístupné jak pro pěší, tak i cyklisty. Vydat se můžete i na místní naučnou stezku, na které je umístěno množství zajímavých informací týkajících se archeologických výzkumů a okolní lesnaté krajiny.Dianin chrám
Tento lovecký zámeček postavený v klasicistním stylu, bývá také nazýván Rendezvous, se nachází na území Lednicko-valtického areálu. Dianin chrám byl vystavěný do podoby římského vítězného oblouku a je zasvěcený patronce lovu – Dianě. V minulosti to bylo místo, kde se scházelo panstvo během svých loveckých vyjížděk. Je zasazený do nádherné přírodní krajiny a jeho exteriéry i interiéry jsou přístupné veřejnosti.
Kaple sv. Huberta
Kaple svatého Huberta patří mezi nejmladší drobné stavby, které tvoří součást Lednicko-valtického areálu. Narazit na ní můžete po značené turistické cestě, která vede z Lednice do Valtic nebo naopak. Je umístěná v Bořím lese a zasvěcená patronu lovců svatému Hubertovi. Rod Liechtensteinů zde zahajoval a ukončoval významné hony. Kaple je vystavěná v novogotickém stylu.
Kolonáda Na Rajstně
Pokud chcete mít Lednicko-valtický areál jako na dlani, vydejte se k této monumentální památce, která se rozkládá nedaleko Valtic, na jedné z vyvýšenin zvané Homole. Kolonádová terasa nabízí dokonalou vyhlídku do celého okolí. Kromě toho vytváří jednu z dominant města Valtice. Kolonáda Na Rajstně byla vystavěná v polovině 19. století a vede k ní značená turistická cesta vhodná i pro cyklisty a je součástí Národní stezky Valtice.Lanové centrum Proud
Lanové centrum Proud má své pobočky v Brně, Olomouci a Praze a své aktivity nabízí jak široké veřejnosti, tak i školám nebo firmám.
Půjčovna kol Valtice
Valtice jsou nejen městečko vinařů, ale i milovníků cykloturistiky. Díky souboru cykloturistických tras, které se nacházejí především v Lednicko-valtickém areálu, v okolí Pálavy nebo Dolního Rakouska, si na své přijdou jak zdatní, tak i sváteční cyklisté. Pokud zrovna s sebou nemáte svoje vlastní kolo, můžete využít nabídky půjčovny kol Valtice ve Valticích. Čekají zde na vás jak kola klasická – dámská, pánská i dětská, tak i elektrokola. Samozřejmostí je i potřebná výbava (přilba, dětská sedačka nebo vozítka pro ty nejmenší). Půjčovna dokonce nabízí i dopravu kol (tam i zpět) a to po předchozí domluvě.
Koupaliště Břeclav
V létě oceníte osvěžení, které vám koupaliště Břeclav může nabídnout. K dispozici je 50 m plavecký bazén s tobogánem a skluzavkou. Pro děti je připraven 20 m bazén s malou skluzavkou a bazének se skluzavkou. Užít si zde můžete také plážový volejbal, minigolf či streetball. Mimo letní sezónu lze využít krytý bazén.Lednické rybníky
Tato Národní přírodní rezervace spadá do Lednicko-valtického areálu, jehož okolí je vyhledáváno jak turisty, tak i cyklisty a to díky dokonale značené síti stezek a cyklostezek vhodných pro všechny věkové kategorie. Během putování po nich můžete narazit na některou z místních historických staveb, kterých je v areálu velké množství. Rybniční soustava Lednické rybníky je tvořena pěti rybníky – Nesyt, Mlýnský, Hlohovecký, Zámecký a Prostřední. Největším z nich a nejen této rybniční soustavy, ale také Jihomoravského kraje, je Nesyt. Naleznete jej mezi Valticemi a Mikulovem. Podél jeho severního břehu vede jedna ze značených turistických stezek. Tento rybník je využívaný především pro chov ryb a zároveň slouží jako významná lokalita pro ornitology.
Novomlýnské nádrže
Novomlýnské nádrže tvoří kaskáda tří vodních nádrží. Hlavním důvodem pro jejich zbudování byla v minulosti snaha místních obyvatel o to, aby zabránili případným povodním. V současné době však slouží také k rekreačním účelům, pro chov ryb nebo k provozování některých vodních sportů. K rekreačním účelům slouží Mušovská nádrž nacházející se v horní části kaskády. Prostřední nádrž je přírodní rezervace, jejíž ostrůvky slouží jako hnízdiště pro ptactvo. Spodní nádrž je využívána jak pro závlahu, tak i k rekreačním účelům nebo k rybolovu. V okolí nádrží naleznete stezky vhodné pro pěší, cykloturistiku nebo koloběžky. Na vodní hladině se můžete povozit na lodičkách nebo si vyzkoušet windsurfing.Valtice - součást Lednicko-valtického areálu
Kromě toho, že jsou Valtice střediskem vinařské oblasti, tvoří velmi důležitou součást Lednicko-valtického areálu. Rozkládají se na jihu Moravy a přináleží do okresu Břeclav.
Valtice - město vinařů
Ve městě naleznete celou řadu vinoték a vináren, navštívit můžete jak Vinařské muzeum, tak i Salon vína, který má své sídlo ve sklepech valtického zámku. Návštěvníkům nabízí stálou degustační expozici nejlepších vín pocházejících jak z moravských, tak i českých vinic. Ochutnat můžete vystavené vzorky, nebo si zvolit některý z nabízených degustačních programů, kterým vás provede zkušený someliér. V zámku jsou k nahlédnutí také zámecké vinné sklepy. Projít se můžete po naučné vinařské stezce nebo si prohlédnout zajímavé podzemí. Ve městě je dokonce i střední odborná škola vinařská.Lednice
Město se rozkládá v Dolnomoravském úvalu, nedaleko Břeclavi. Pyšní se především nádherným zámkem, jehož součástí je i rozsáhlý park. Spolu se zámkem patří mezi velmi vyhledávané turistické destinace. Stejně jako Valtice, i Lednice patří do Mikulovské vinařské oblasti.
Lednicko-valtický areál
Lednicko-valtický areál je jeden z nejkrásnějších a také nejvíce navštěvovaných zámeckých areálů a to nejen u nás, ale dokonce v oblasti střední Evropy. Areál je součástí Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Jeho dominantu vytvářejí dva zámky, jak již vyplývá ze samotného názvu. V jeho severní části je to Lednice a na jihu se jedná o Valtice. Nejsou od sebe daleko, ale v jejich okolí se nachází ještě další zajímavé stavby, které rozhodně stojí za návštěvu. Jedná se například o minaret vystavěný v maurském stylu, několik menších zámečků – Lovecký, Rybniční, Hraniční, Apollonův chrám nebo Chrám Tří Grácií. Celý areál je přístupný jak pěším, tak i cyklistům. Mezi vyhledávané atrakce patří i jízda v kočáru taženého koňským spřežením nebo na loďkách. Celý areál je protkaný dobře značenými turistickými i cyklistickými stezkami různé obtížnosti. Některé z nich jsou vhodné i pro rodiny s malými dětmi. Součástí některých z nich jsou informační panely se zajímavými informacemi.