18+ tipů kam jít na výlet na Lipně
Chystáte se na dovolenou strávenou v Česku? Nebo zatím vůbec netušíte, kde trávit zimní nebo letní prázdniny? Rozhodně si udělejte výlet do jižních Čech, kde najdete všechno, co byste chtěli v rámci aktivní i pasivní dovolené zažít. Na Lipně se nachází spousta atrakcí pro děti i dospělé, pro všechny věkové kategorie, rodiny i jednotlivce.
Šumavská příroda pěšky i na kole
Šumavská příroda se dá poznat pěšky i na kole. Národní park Šumava patří k těm nejkrásnějším na světě. Najdete v něm stovky kilometrů cyklotras, osm ledovcových jezer, tři desítky naučných stezek a hlavní mnoho vzácných živočichů a rostlin, které jinde hned tak nespatříte. Přírodní rezervace byla do novověku tvořena neprostupnými horskými lesy s několika obchodními stezkami. Dnes už sice Šumava vypadá jinak než před stovkami let, přesto své kouzlo neztratila.Jedním z turisticky nejaktivnějších míst je Plešné jezero. Staré pověsti říkají, že je bezedné, ale novodobé průzkum ukázaly, že to bohužel není pravda. V nejhlubším místě má osmnáct metrů. Jiná pověst se ovšem zmiňuje o tajemných vílách, divoženkách s rozcuchanými vlasy a červenou čepicí, které zde v jezeře mají žít. Pokud je ale někdo zahlédl, nechává si toto tajemství pro sebe. Nad jezerem se tyčí téměř patnáct metrů vysoký památník věnovaný slavnému šumavskému básníkovi a malíři Adalbertu Stifterovi. V Horní Plané se také můžete podívat do jeho rodného domu. Právě u něj také začíná a končí naučná stezka věnovaná tomuto místnímu rodákovi.
Poznejte kouzlo místních vod a strání
Ujít byste si neměli nechat ani Schwarzenberský plavební kanál, který vede napříč velkou částí národního parku. Dříve sloužil jako významná dopravní cesta ze šumavských lesů, odkud se vozilo dříví. Dnes se na ukázkové plavení dřeva můžete přijet podívat v předem vypsaných termínech. Tak se alespoň v myšlenkách vrátíte zpátky do osmnáctého století, kdy byl kanál vybudován a začal plnit svůj účel. Používán byl dlouhých sto let a mezitím se na něm splavilo neuvěřitelných osm milionů krychlových dříví.
Jednou z nejvýznamnějších šumavských tras se nazývá Medvědí stezka. Jde o turisticky značenou trasu, která je dlouhá čtrnáct kilometrů. Vede mezi Ovesnou a Černým Křížem. Téměř uprostřed se nachází osada Jelení. A protože stezka vznikla v roce 1967, je tou nejstarší na Šumavě, potažmo v celých jižních Čechách a druhá nejstarší v České republice. A co zajímavého vás na stezce může potkat? Medvědi to asi nebudou, ale zato se můžete podívat na Medvědí kámen, tunel Schwarzenberského kanálu, Jelení jezírko nebo nespočet skalních útvarů, mezi které patří Perníkový vrch, Dračí tlama či Soutěska lapků.Velmi zajímavou přírodní atrakci představuje Třístoličník, jeden z nejvýznamnějších a nejnádhernějších vrcholů Šumavy. Kolem něj najdete mnoho zajímavých skalních útvarů a z každého se vám naskytne přenádherný výhled do okolní krajiny. Třístoličník dostal název podle skal, jež eroze vymodelovala do podoby tří skalních věží s prohlubněmi připomínající trůny. Dávná pověst říká, že zde sedávali králové Čech, Bavor a Rakouska a diskutovali o tom, kde se budou nacházet státní hranice. Až pod Třístoličník můžete pohodlně dojet autem přes Strážný a Haimühle. Odtud až na vrchol vede kilometr dlouhá cesta. Z vrcholu následně můžete sedm kilometrů pokračovat po hřebenovce na horu Plechý.
Dechberoucí vodopády sv. Wolfganga
Nádherné vodopády sv. Wolfganga ležící na Menší Vltavici kousek od Vyššího Brodu představují nejen vysoké kaskády, ale i horní vodopád, k němuž se dostanete po Opatské stezce, jež vede z vyšebrodského kláštera. Horní vodopád je složen ze dvou stupňů a několika ramen. Pod menším vodopádem se nachází krásná vyhlídka na dřevěné lávce. Pokud budete mít čas a trpělivost, lze u vodopádu spatřit skorce vodního, ledňáčka a čas od času tu turisté spatří i raka kamenáče.Legenda o ďáblovi
Za návštěvu dozajista stojí i takzvaná Čertova stěna, kterou tvoří mohutné skalní útvary ledovcového původu. Rozkládá se na přibližně 10 ha, pod ním se nachází hluboké údolí Vltavy. Mnoho skalních kvádrů mají vskutku pozoruhodný vzhled. Mrazovým zvětráváním v době ledové se však některé kvádry uvolnily a nakupily se dole v údolí. K Čertově stěně se také váže jedna velmi zajímavá legenda o ďáblovi. Tomu vadila stavba kláštera ve Vyšším Brodě a tak chtěl nechat vytvořit hráz, jež by zadržela vodu a klášter následně zaplavila. To vše se mělo stát poté, co kohout třikrát zakokrhá. Jenže se vůbec nic nestalo. Na věži kláštera zazvonil zvon, čert upustil poslední balvan a právě na něm dodnes zůstal otisk pekelného pařátu. Ke stěně se dostanete od parkoviště na silnici Loučovice – Vyšší Brod, odkud vede stezka až na vrchol.
Bohaté vyžití na Lipně
Kdo se na Lipno vydá v zimě, ten by neměl minout ujít Skiareál Lipno. Využít můžete třináct a půl kilometru sjezdovek, tři pohodlné čtyřsedačkové lanovky a jednu dvojsedačkovou anebo měřený slalom, na němž si můžete porovnat svůj čas s vrcholovými sportovci. Nechybí ani skicrossová a snowcrossová trať nebo animační programy pro děti. Na své si tu přijdou jak úplní začátečníci, tak i profesionální lyžaři. Navíc místní skibus jezdí po Lipensku zcela zdarma. A aby byl zážitek z lyžování úplný, můžete využít i večerní otvírací doby sjezdovek, která probíhá od osmnácté do jedenadvacátého hodiny. Děti zase mohou až do devíti večer bobovat. V létě lidé na Lipno zase jezdí za jihočeským mořem, jak se vodní nádrži Lipno přezdívá. Vodní nádrž Lipno je největším umělým jezerem v České republice. Dosahuje délky 44 km a v nejširším místě činí vzdálenost mezi dvěma břehy deset kilometrů. Lipenská přehrada je součástí takzvané vltavské kaskády. Právě zde se také nacházejí nejkrásnější pláže, které u nás máme. Přímo v Lipně nad Vltavou najdete travnatou pláž s pískem táhnoucí se po délce celé obce. Další pláž je ve Frymburku, která je z části travnatá a z části písečná. A samozřejmě nesmíme opomenout pláž v Černé v Pošumaví se známým barem Windy Point. Na všech plážích jsou dostupné také vodní sporty jako šlapadla, loďky nebo vybavení pro windsurfing. Na pláži v Černé v Pošumaví lze využít i tobogán. Zábavu Vám nabízí i aquapark Aquaworld LipnoOstrov plný zajíců už je minulostí
Kousek od loděnice v Lipně nad Vltavou z jezera vystupuje Králičí ostrov, jenž byl velmi oblíbeným turistickým cílem nejen v letních měsících. Ostrov má velikost basketbalového hřiště a největší, avšak již bývalou zajímavostí bylo, že na tomto ostrově, jak sám název napovídá, žili králíci i morčata. Každý rok od léta až do začátku podzimu si tu spokojeně pobývali bez přirozeného nepřítele, avšak od srpna roku 2020 odsud bylo veškeré zvířectvo odebráno, protože ho neukáznění turisté ohrožovali a vysazovali zde kromě králíků a morčat i jiné domácí mazlíčky.Nahoru, nebo dolů?
Hluboko v lesích leží Vítkův Hrádek, z nějž budete mít nádherný výhled do okolní přírody. Dohlédnete na Novohradské hory i na Alpy. Vítkův Hrádek je nejvýše položený hrad v Čechách a pyšní se dochovanou obytnou věží s takzvaným donjonem. Až pod Vítkův Hrad se dá navíc dojet autem. Snadno zaparkujete u restaurace a pak už vás čeká jen malý výšlap dlouhý několik set metrů. Výlet tak zvládnou nejen dospělí, ale i děti. A komu se nechce nahoru, ale spíše dolů, ten může zavítat do Grafitového dolu v Českém Krumlově. Obléknete si hornický mundůr, do ruky dostanete lampu a sfáráte do dolu. Během návštěvy se projedete důlním vlakem a vystoupíte tam, kde se před mnoha stoletími těžil grafit. Je to vskutku velmi nevšední zážitek, který si užijí všichni bez rozdílu věku.
Naučná i zábavná Stezka korunami stromů
Co by to byla návštěva Lipna bez toho, aniž byste navštívili místní vyhlášenou atrakci. Stezka korunami stromů Lipno láká děti i dospělé. Je otevřena celoročně, ale jen v červenci a v srpnu si ji můžete projít i za tmy. Stezka korunami stromů je celorepublikový unikát a první stezka tohoto druhu v Česku. Funguje už od roku 2012 a je rok od roku oblíbenější, mnoho turistů se na ni vrací dokonce každý rok. Z architektonického hlediska je do přírody zasazena velmi citlivě a tak, aby nenarušila ráz okolní krajiny. A jakmile se vyšplháte až na vrchol, dohlédnete z ní nejen na lipenskou přehradu, ale ještě mnohem dál, samozřejmě za dobré viditelnosti. Součástí stezky jsou naučné didaktické prvky, které děti i dospělé vzdělávají v tamní přírodě, její ochraně a také ve funkci lesa. Nechybí ani zážitkové stanice s lanovými prvky, které jsou umístěny ve výšce dvacet čtyři metrů. Na stezku mohou i vozíčkáři, neboť je zcela bezbariérová. A to nejlepší na závěr? Dolů se můžete sklouznout po tobogánu, ovšem jen v případě, že na to máte odvahu.Krásný výhled ovšem nenabízí jen Stezka korunami stromů, ale také Knížecí stolec s rozhlednou, jež je umístěna ve vojenském prostoru Boletice. Rozhledna Knížecí stolec se nachází ve výšce 1236 metrů nad mořem, a rozhodně není nejvyšším vrcholem Šumavy, ale jakmile se na ni vyšplháte, budete mít téměř euforický pocit. Zdolat musíte sedm kilometrů a téměř pět set metrů výškového rozdílu. Dřevěná rozhledna byla postavena v roce 2012 a vysoká je sice pouhých osm metrů, ale i tak se vám naskytne přenádherný výhled, jemuž dominuje masiv Boubín a Bobík, hřeben Třístoličník – Plechý a také skalnatý vrchol Lysé. Za jasného počasí dohlédnete na Novohradské hory.
Zábava pro děti i dospělé
Vyrazíte-li na Lipno s celou rodinou, nezapomeňte navštívit Lesní hřiště Království lesa, které se nachází jenom kousek od Stezky korunami stromů. Při jeho stavbě se architekti i projektanti inspirovali okolní přírodou. Království lesa nabízí spousty atrakcí a herních prvků, které zabaví jak děti, tak i dospělé. A co přesně v tomto hravém parku najdete? Bludiště mezi mladými stromky, mraveniště, lanovky, stromová městečka, prolézačky, trampolínu, houpačky, skluzavky a například i pískoviště. V parku se můžete i občerstvit. Veškeré jídlo a pití dostanete v ekologických obalech. Lesní hřiště je otevřeno od května do října.Pro milovníky golfu
Kdo si rád zahraje golf, ten by měl zavítat do Adventure golf Lipno. Golfové hřiště nabízí osmnáctijamkové hřiště vsazené do členitého terénu botanické zahrady. Na golfovém hřišti se nachází i vodopád a dvě jezírka s mnoha zajímavými rostlinami a živočichy. Golfové hřiště je přizpůsobeno jak pro rekreační, tak pro profesionální hráče jakékoliv věkové kategorie. Večerní golf si můžete zpestřit příjemnou hudbou nebo holografickou projekcí. Hledáte zajímavý zážitek pro dva nebo pro celou rodinu? Vyrazte do Adventure golf Lipno, kde si užije plno zábavy celá rodina.
Adrenalin pro odvážné
Trochu adrenalinu si zase užijete na bobové dráze v Lipně nad Vltavou, která se řadí ke světové špičce. Boby jsou naprosto bezpečné a do jednoho bobu se vejdou až dvě osoby. Lehce se ovládají, a tak jejich obsluhu zvládají i malé děti. Oblíbeným zpestřením jízdy na bobech je kontrola jízdy na radaru, díky které si můžete s přáteli nebo rodinou pořádně zazávodit. Bobová dráha je v provozu každý den po celý rok. Pro bruslaře a běžkaře je zase připravena upravená trať a ovály na zamrzlé hladině vodní nádrže v Horní Plané, Frymburku a v Lipně nad Vltavou. Trať ovšem z pochopitelných důvodů funguje jenom za splnění bezpečnostní podmínky a tou je, že led musí být silný minimálně osmnáct centimetrů. Tato bruslařská dráha byla také označena za nejdelší upravenou bruslařskou dráhu na světě zapsanou v Guinessově knize rekordů. Vstup na dráhu je zcela zdarma.Šumavský Everest
Chcete si dokázat, co ve vás je? Vždycky jste si přáli zažít, jaké to je vyšplhat se na vysokou horu a prozkoumat vaše hranice možností? Vyšlápněte si Šumavský Everest. Zdolat výšku nejvyšší hory světa Mount Everest, která činí 8 848 metrů nad mořem můžete i u nás v Česku. Úplně stačí, když obejdete všechny kopce kolem Lipenské přehrady. Nejprve si zakoupíte vrcholový pas a následně na každém zdolaném vrcholu najdete "ptačí budku", v níž se nachází razítko, které obtiskněte do svého sběratelského pasu. A na jaké vrcholy se budete muset vyšplhat? Čeká na vás Knížecí stolec (1236 m), Lipno-přívoz Horní Planá (725 m), Moldaublick (1022 m), Olšina (732 m), Plechý (1378), Smrčina (1338 m), Třístoličník (1311 m), Špičák – lovecká chata (1221). Na konci svého putování pak obdržíte certifikát o zdolání Šumavského Everestu podepsaný starostou města Horní Planá.
Putování za historií
Rádi poznáváte zajímavá historická místa? Udělejte si výlet na hrad Rožmberk, kolébku mocného rodu Rožmberků. Hrad pochází z poloviny třináctého století a patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, kteří byli předchůdci onoho slavného rodu. Jde o komplex původně dvou rožmberských hradů, Dolní a Horní hrad, ze kterého se dochovala pouze kamenná hláska, které se říká Jakobínka. Horní část byla později upravena na letní šlechtické sídlo. Ovšem ani Dolnímu hradu se rekonstrukce nevyhnula. Nejprve získal renesanční podobu, později byl přestavěn do anglické novogotiky. Podle místních pověstí se na hradě dodnes zjevuje Bílá paní, jejíž podobizna visí v Rožmberské síni. Na hradě můžete absolvovat hned pět prohlídkových okruhů, jeden věnovaný dětem, druhý vás zavede do věže Jakobínka, třetí do Muzea hrdelního soudnictví, další do soukromých pokojů a poslední, hlavní okruh vás provede reprezentačními místnostmi.Poutní místa
Kaple Spočinutí Panny Marie na konci křížové cesty z Vyššího Brodu neboli Maria Rast am Stein je mariánským poutním místem, jenž se nachází na severním úbočí Martínkovského vrchu. Podniknout můžete středně náročnou, dva kilometry dlouhou turistickou trasu, která vede z historického centra ve Vyšším Brodu až k poutnímu kostelu. Cestou narazíte na celkem čtrnáct zajímavých zastávek. Křížová cesta i kostel byly vybudovány na konci devatenáctého století. Pod vrcholem křížové cesty se dodnes nachází ruiny bývalého hostince, který se v minulosti často stával útočištěm procházejících poutníků. Nedaleko Vyššího Brodu se nachází i významná gotická památka Cisterciácký klášter. Je to jedna z nejvýznamnějších památek gotické církevní architektury v Čechách. Klášter byl založen roku 1259 šlechticem z rodu Vítkovců Vokem I. z Rožmberka. Právě tento šlechtic do kláštera pozval cisterciácké mnichy z kláštera ve Wilheringu, který leží nedaleko rakouského Lince. Za návštěvu stojí i samotná knihovna, která je třetí největší knihovnou u nás. V roce 1995 byl klášter vyhlášen Národní památkou. Klášter můžete navštívit od května do září každý den kromě neděle.
Unikátní obec Holašovice
Když už si uděláte výlet na Lipno, neměli byste minout ani obec Holašovice, která se nachází třicet sedm kilometrů od obce Lipno nad Vltavou. Vesnická rezervace nedaleko Českých Budějovic byla v roce 1998 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Právě Holašovice jsou typickou jihočeskou vesničkou s mnoha architektonickými skvosty. Najdete zde unikátní dochovaný soubor hospodářských usedlostí, jež byly stavebně a výtvarně upraveny během devatenáctého století. Jsou ukázkou takzvaného selského baroka.Ubytování Lipno
Lipno nabízí nejen spoustu přírodních a historických krás, ale také neskutečně široký výběr ubytování Lipno a ubytování Lipno nad Vltavou. Vybere si opravdu úplně každý. Luxusní horské chaty, skromné chatky, plně vybavené hotely i soukromé apartmány. Ať pojedete ve dvou na romantický výlet nebo s celou rodinou či přáteli, nemusíte se bát, že byste nenašli ubytování přesně podle vašich představ.
Apartmány Lipno
Nádherné apartmány Lipno se nacházejí přímo v Lipně nad Vltavou, kousek od turistického střediska Marina Lipno. Představují strategický bod pro výlety do blízkého i širokého okolí. Apartmány na Lipně vám poskytnou veškerý luxus a komfort, který si můžete přát. Pohodlně zaparkujete autem přímo u apartmánu, v němž na vás bude čekat moderní vybavení, postel s pohodlnými matracemi, plně vybavená kuchyň a samozřejmě nechybí ani televize a vlastní koupelna s vanou nebo sprchovým koutem. Některé apartmány jsou situovány v objektech, které nabízejí wellness aktivity, bazén, vířivku a restauraci s vynikající kuchyní. Spoustu dalších apartmánů najdete v obci Kovářov, ve Frymburku nebo například v Černé v Pošumaví.
Hotely Lipno
Krásné hotely Lipno, dražší i relativně levné najdete v Přední Výtoni, Horní Plané, Jenišově, v Lipně nad Vltavou i ve Frymburku. Některé se nacházejí v přírodě, jiné přímo v centru dění. Záleží na tom, co sami upřednostníte. Některé z hotelů byly dokonce zařazeny na seznam národních kulturních památek ministerstva kultury. Hotelový personál se vždycky snaží, aby byli klienti maximálně spokojení. Proto se můžete spolehnout na to, že o vás bude nadstandardně postaráno. Mnohé hotely na Lipně jsou zcela nové či nově zrekonstruované, pokoje disponují vlastní koupelnou a toaletou, satelitní televizí, trezorem pro úschovu cenností a co především – snídaně, obědy i večeře. Hledáte-li hotel s bezbariérovým přístupem, nemusíte si dělat žádnou starost s tím, že by nebyl k dispozici. Hotely myslí i na pohybově indisponované klienty. Připojení k Wi-Fi zdarma je samozřejmostí.Penzion Lipno
Hledáte levnější variantu ubytování? Poohlédněte se po místních penzionech. Ty nejkrásnější jsou penziony ve Frymburku, penziony v Černé v Pošumaví a v penziony v Horní Plané. Vybírat můžete z designových penzionů i těch rodinných, z penzionů obklopených přírodou i penzionů městských, odkud to máte jen pár kroků do vinárny nebo restaurace. Penziony Lipno, obdobně jako hotely a apartmány, nabízejí bezdrátové Wi-Fi připojení, pokoje pro jednotlivce i rodiny i vlastní koupelnu s toaletou. Nechybí varná konvice, hrnečky a skleničky, kdybyste si chtěli na pokoji připravit malé pohoštění. Mnohé penziony na Lipně jsou také vstřícné k domácím mazlíčkům i malým dětem, neboť nabízejí přistýlku. U penzionů také najdete parkovací místa, kde můžete pohodlně zaparkovat automobil, karavan a třeba i motorku.