19+ tipů kam jít na výlet v Českém Švýcarsku
Rozhodli jste se strávit dovolenou v Čechách a přemýšlíte kam vyrazit? Podívejte se do Českého Švýcarska a rozhodně nebudete litovat. Jedná se o jeden z našich čtyř národních parků a leží v Ústeckém kraji v okrese Děčín. Turisté sem jezdí za opravdu krásnými pískovcovými útvary i za spoustou památek a krásnou přírodou. Podívejte se, kam všude můžete vyrazit i vy, abyste si dovolenou opravdu užili.
Hrady, hrádky i zámky
Samostatnou kapitolou jsou hrady a zámky, které na tomto území leží. Vyplatí se navštívit každý z nich, ale protože tu jistě strávíte jen omezený čas, pojďte si vybrat ty, které vás opravdu zaujmou.Hrad Tolštejn
Abyste měli z čeho vybírat, přečtěte si i o hradu Tolštejn. Dnes se jedná o jeden z méně známých hradů, ve své době byl ale jedním z nejdůležitějších v celém okolí. Vystavěn byl ve 14. století a díky své strategické pozici z něj byl hlídán jediný možný přechod z Lužice na českou stranu hor. Hrad měl hned několik vlastníků, kteří se na něm střídali až do 17. století. Pak byl hrad bohužel opuštěn a rychle a dlouho jen chátral. Zajímavostí jsou i teplomilné rostliny, které se v okolí vyskytují a pro botaniky se jedná o významnou lokalitu. Samotný hrad je přístupný po celý rok zcela volně. Placená je pouze skalní vyhlídka, ze které budete moci obdivovat jak krásu naší země, tak i část Saska.
Hrad Šaunštejn
Kdybyste si chtěli vylézt po žebřících ještě na další hrad, rozhodně jeďte na hrad Šaunštejn. Zbudován byl ve 14. století. Dnes je to již zaniklý skalní hrad, ale cesta na jeho vrchol je sama o sobě zážitkem. Díky svému postavení z něj vojska hlídala tak zvanou Českou silnici, což byla důležitá obchodní cesta. Vydat se sem můžete volně po celý rok, ale pokud napadne sníh, raději vyčkejte. Přístupová cesta a systém železných žebříků může být v zimě velmi nebezpečný.
Kamenický hrad
Například Kamenický hrad nebo také hrad Kamenice. Svůj název nese díky blízkosti města Česká Kamenice, od kterého je vzdálen necelých 5 km. Jak a kdy přesně byl hrad postaven není dodnes známo, ale z historických pramenů vyplývá, že hrad neměl zrovna lehkou minulost. Od 15. století byl několikrát vypálen a pobořen. Od devadesátých let se ale postupně pracuje na jeho opravách a pokud se tam dnes vydáte, uvidíte krásné hradby a z vyhlídkové věže se můžete kochat okolní krajinou. Hrad je volně přístupný. A ještě jedna zajímavost, hrad navštívil i Rainer Maria Rilke a na památku zde napsal báseň do pamětní knihy.Hrad Vrabinec
Neméně zajímavá je i zřícenina hradu Vrabinec nad obcí Těchlovice. Hrad byl vystavěn v 15. století, dochovaly se ale jen části obvodových zdí. Turisté sem ale jezdí za krásným výhledem a za samotným kopcem a skalami, které jsou vyhlášeny přírodní rezervací.
Hrad Falkenštejn
Dalším z hradů, kam se můžete vydat, je skalní hrad Falkenštejn. Chcete-li dojít až na úplný vrchol hradu, připravte si trochu odvahy. Cesta hradbami vede kolmo vzhůru po žebříkách a železných schodech. Věřte ale, že výhled, který se vám nahoře naskytne opravdu stojí za to. Navíc si po náročnějším výšlapu můžete nahoře dát něco dobrého, jelikož jsou tu vystavěné stoly i lavice. Je tu také několik vyhlídek, kde je sice trochu větrno, ale za ten výhled to stojí. Hrad vznikl zřejmě ve 14. století, kdy jsou o něm i první doložené zmínky. Po období husitských válek hrad velmi zpustl a pořádné opravy a znovuzpřístupnění se vlastně dočkal až v roce 2017. Podívat se sem můžete po celý rok, jelikož je hrad volně přístupný.
Kyjovský hrádek
Chystáte-li se podívat na Kyjovský hrádek, brzy zjistíte, že to tak docela hrad není. Až do osmdesátých let byl sice považovaný za zaniklý opevněný hrad, nové nálezy ale ukázaly, že tomu tak nebylo. Jednalo se o objekt, kde docházelo ke zpracování nerostných surovin a měl sloužit i jako sídliště. To se bohužel nepodařilo úspěšně založit, a proto se v dalších zmínkách dočtete už jen o Pustém hradu. Dnes se sem můžete podívat kdykoli během roku a za největší zajímavost považovat, že jste na hradu, který není hrad.Zámek Děčín
Aby to tu nebylo jen samý hrad, navštivte například zámek Děčín. Jedná se sice o hrad, který byl na zámek přestavěný, dnes byste to ale už nepoznali. V podstatě to ve 13. století začalo gotickým hradem, který byl postupně přebudován na renesanční zámek. Ještě později byl předělán na barokní zámek, který v roce 1932 šlechtický rod Thunů prodal Československu. Nějaký čas byly ze zámku kasárny, za druhé světové války zámek využívala německá vojska a po nich i vojska sovětská. Naštěstí ale v devadesátých letech získalo zámek město Děčín a začalo s jeho opravami. Navštívit ho můžete s průvodcem v otvírací době.
Podívejte se na svět z výšky
Samostatnou kapitolou jsou rozhledny a vyhlídky na území Českého Švýcarska. Jednak je jich tu nespočet a za druhé z každé z nich uvidíte okolní krajinu trošku jinak. Vydat se můžete na vyhlídku Belvedér, která je jednou z nejstarších v celé lokalitě. Nalézá se 130 metrů nad řekou Labe, a kromě rozhlížení se tu můžete i příjemně občerstvit v penzionu Belvedér. Krásná je i vyhlídka Ponorka, která vás i přes své zvláštní jméno uchvátí rozhledem do okolní krajiny. V podstatě nově postavená je naopak rozhledna Růženka, která svým neobvyklým tvarem láká návštěvníky z celé republiky. Otevřena byla teprve v roce 2018, takže se sice nejedná o historickou památku, ale přesto stojí za návštěvu.
O něco starší je rozhledna Studenec, kam si po strmějších železných schodech vystoupáte do nadmořské výšky 736 metrů. A věřte, že výstup za to opravdu stojí. Úplně jiná je rozhledna Tanečnice, která byla vystavěna třikrát, než konečně vydržela až do dnešních dní. Dvakrát byla totiž smetena silnou vichřicí, a tak ji do třetice všeho dobrého postavili raději z kamene namísto dřeva. Kromě pěkného výhledu se jedná o velmi zajímavou stavbu. Další zděná rozhledna nese jméno Vlčí hora.Nevynechejte ani Mariinu vyhlídku, která se nachází v blízkosti Jetřichovic. Jedná se o nejvyšší hrot z pískovcového trojzubce. Samotný hrot byl dříve nazýván Velký Ostrý. Dnes se ale používá již jen jméno samotné vyhlídky. Neméně zajímavou vyhlídkou je i Rudolfův kámen, dříve nazývaný Vysoký kámen. Svůj aktuální název dostal podle knížete Rudolfa Kinského, který tu na své náklady nechal zbudovat přístupovou cestu, a to 170 schodů.
Vodopády a zajímavé stezky
Nějaký ten vodopád jste už v životě určitě viděli, ale co takhle ledopád? A nebo vodopád, jenž je dílem člověka?
Brtnické ledopády
Krásné jsou například Brtnické ledopády, takže při zimní výpravě do Českého Švýcarska si je rozhodně nenechte ujít. Nejkrásnější útvary zde najdete na konci zimy.
Chřibské vodopády
V létě pak můžete obdivovat Chřibské vodopády, jejichž zajímavostí je pád vody přímo dolů. Netečou po skále, ale opravdu kolmo padají.Klopotský vodopád
Oproti tomu Klopotský vodopád je dílem člověka, je totiž součástí vodního mlýna a voda padá až z výšky 4 metry.
Kamenické soutěsky
K vodě se můžete přiblížit i na kamenických soutěskách, a to na Edmundově a Divoké. Provezou vás po nich průvodci v loďkách. Výklad je kromě historie zaměřený i na skalní útvary, z nichž skoro každý připomíná nějaké zvíře nebo známou osobnost. Konkrétně na Edmundově soutěsce vás čeká i malé překvapení.
Naučná stezka Růžová
Na procházku můžete zvolit například naučnou stezku Růžová, která vychází ze stejnojmenné obce a jedná se o okružní trasu. Na rozmístěných tabulích se dozvíte informace o okolní přírodě i životě v ní.
Tiské stěny
Nevynechejte ani návštěvu Tiských stěn, které jsou jednou z nejvýznamnějších památek této oblasti, Jedná se o skalní město, které je velmi atraktivní po celý rok.Pustý zámek
Abychom u skal ještě zůstali, podívejte se i na Pustý zámek. Nejedná se v tomto případě o zámek jako takový, nýbrž o skalní ostroh, který byl vlivem působení řeky přetvořen ve skalní stěnu o výšce 50 metrů.
Zlatý vrch
Krásný je i Zlatý vrch, který neimponuje tolik svou výškou, jako sloupcových těles v jednotné délce až 30 metrů.
Jeskyně víl
Od skal se můžete přesunout o něco níž, a to přímo do jeskyně. Jeskyně víl vás uchvátí v zimě, kdy tu vznikají rampouchové stropy a celá jeskyně vypadá jako vyzdobený zámecký sál.
Pravčická brána
Nebylo by to ale to správné České Švýcarsko ani ta správná dovolená, kdybyste se nepodívali na Pravčickou bránu. Ano, sice ji zná úplně každý, ale právě proto, že je znakem celého území, měli byste ji vidět i vy. Je to opravdový unikát, jedná se totiž o největší, přírodní, skalní bránu na celém našem kontinentu. Vznikala přírodními vlivy miliony let a snad tu ještě tak dlouho i zůstane.Gabrielina stezka
Na Pravčickou bránu se dostanete třeba po Gabrielině stezce, která spojuje Pravčickou bránu s Mezní loukou. Je to promenádní stezka vedoucí po úpatí Křídelních stěn a je jednou z nejoblíbenějších turistických tras v okolí.
Malá Pravčická brána
Podívat se můžete i na menší sestru, Malou Pravčickou bránu, po které se na rozdíl od velké můžete i v klidu procházet. Vznikla stejným způsobem, jen její výška činí pouze 2,3 metru. Svým vzhledem ale svou velkou sestru nezapře.
Z přírody do města
Zoo Děčín
Aby to nebylo jen o přírodě, naplánujte si návštěvu například Zoo Děčín. Je to jedna z našich menších zoologických zahrad, o to ale krásnější. Otevřena byla již v roce 1949 a v té době byla jednou ze čtyř existujících zoologických zahrad v České republice. Samostatnou expozicí jsou Rajské ostrovy, kde se ve čtyřech částech dozvíte něco o živočiších žijících na korálových útesech, mangrovovém pobřeží, asijském tropickém deštném pralese a polopoušti karibských ostrovů. Pokud jedete do Českého Švýcarska s dětmi, bude to ideální výlet.Muzeum Rumburk
Další informace můžete načerpat v muzeu v Rumburku. Jedná se o pobočku oblastního muzea v Děčíně a v expozici naleznete něco z historie Rumburku, dále pak historii betlémů i výstavu Míšeňského porcelánu. Nejcennějším majetkem muzea Rumburk je původní restaurovaný klavichord po Augustu Stradalovi.
Aquapark Děčín
A ještě něco, co bude jistě bavit děti. Aquapark v Děčíně má vnitřní i vnější část, takže navštívit ho můžete po celý rok. Užít si můžete divokou řeku, vlnobití i Relax v bublinkách a masážních tryskách. Je zde i výukový bazén pro děti kde je naučí, jak mít kladný vztah k vodě a plavat.