10+ tipů kam jít na výlet v Karlových Varech
Krajské město západních Čech je nejnavštěvovanějším lázeňským městem v republice. Od roku 2021 je na seznamu Světového dědictví UNESCO v rámci položky Slavná lázeňská města Evropy. Turisti sem cestují za relaxací a léčebnými procedurami. Známé jsou v Karlových Varech prameny, které jsou rozmístěné po městě a vy je zdarma můžete ochutnat. Jejich chuť nebývá zrovna oblíbenou, ale účinků pramenů využíval již Karel IV., podle něhož jsou Karlovy Vary pojmenovány. Kromě lázeňství se zde dočkáte přírodních krás, architektury a historických památek.
Objevení krás přírody
Rádi se procházíte a kocháte přírodou, která se rozléhá v okolí? Máme pro vás tipy, kam se za takovými krásami vydat. Prvním místem jsou Svatošské skály, které své jméno získaly díky tvaru připomínajícím svatební procesí. Staly se Národní přírodní památkou kvůli svým ojedinělým žulovým skalním tvarům na levém břehu Ohře s fragmenty reliktních borů a s výskytem vzácných či ohrožených druhů rostlin a živočichů. Péčí o území je pověřena správa CHKO Slavkovský les. Zaujme vás krásná kopcovitá krajina, kterou prochází i naučná stezka Doubí – Svatošské skály. Ta je zaměřená na historii osídlení a archeologii, hornictví, geologii a ekologii. Délka stezky je 13,5 km, je tudíž náročnější, zabere asi 5 a půl hodiny. K lokalitě se váže pověst o Janu Svatošovi, který zaslíbil svou lásku víle, která se vynořila u břehu Ohře. Po čase se však zamiloval do jiné dívky a tu si chtěl vzít za ženu. Když při obřadu stačilo říct pouhé ,,ano“, objevila se víla a proměnila celý svatební průvod ve skály. Skály jsou dodnes pojmenované podle postav: Svatoš, Nevěsta s Ženichem, Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán, Tchyně a Zámek.Toto místo také inspirovalo řadu umělců, například Zdeňka Šmída, který připojil pověst do své sbírky ,,Strašidla a krásné panny“. Jestli máte rádi výhledy, vyšlápněte si Goethovu vyhlídku vysokou 42 metrů. Na její vrchol vede 165 kamenných schodů. V neogotické stavbě se nachází kavárna i rozhledna s výhledem na Krušné hory, Slavkovský les a Doupovské vrchy. Nově je zde v sezóně instalován Zip-Line. Původně nesla název Rozhledna korunní princezny Stefanie, později Stifterova vyhlídka a v pětačtyřicátém roce se z věže stala Stalinova rozhledna. Díky spisovateli Goethovi, který sem chodíval na procházky, se vyhlídka jmenuje Goethova. V blízkosti rozhledny byla vybudována tříkilometrová Stezka strašidel. U jednotlivých zastavení stezky jsou umístěna strašidla, jež jsou doplněna panelem s krátkou pohádkou. Do budoucna by mohla být vybudována také bobová dráha, která by začínala u Goethovy vyhlídky.
Ideální volbou pro rodiny s dětmi, ale nejen ty, je Obora svatý Linhart. Má tři části – přímo u Linhartu je možné pozorovat jelena siky Dybowského, ve střední části daňka skvrnitého a špička obory patří praseti divokému. Zvířata lze spatřit tváří v tvář nebo z visutých mostů, které jsou umístěny až 6 metrů vysoko. Stezka vás zavede také k malým rybníkům, kde se podíváte na typický vodní hmyz. Součástí cesty jsou informační tabule, které vám poskytnou zajímavé informace. Kromě stezky je zde také k dispozici lanové centrum, které nabízí několik okruhů od dětského (5+ let) po lanovkový okruh (15+ let). Parkování je zdarma. V Lázeňských lesích je možné projít i další stezky, například Stezku siluetami zvířat nebo Dendrologickou stezku.Rozhledna Diana má tu výhodu, že se na ní můžete nechat vyvézt lanovkou. Samozřejmě se ale na rozhlednu můžete vydat i po svých lázeňským lesem. Věž se nachází na Výšině přátelství nad Grandhotelem Pupp a na ochoz rozhledny Diana ve výšce 25 m vyjedete buď výtahem, nebo vystoupáte po 150 schodech. Za příznivého počasí je údajně vidět až do vzdálenosti 70 km. Vidět tak můžete město Karlovy Vary, zejména lázeňskou část a údolí řek Ohře a Teplé. Od severu k jihu lze dále spatřit Plešivec, Klínovec, Doupovské hory, Goethovu rozhlednu, Aberg (Doubská hora), Slavkovský les, Smrčiny a Krušné hory. Za první republiky nesla rozhledna jméno Hanse Kudlicha, po roce 1945 se krátce užíval název Benešova rozhledna, až se nakonec ustálil název Diana. K Dianě patří také restaurace s lesní terasou, minizoo, venkovní dětské hřiště a stánek s rychlým občerstvením a suvenýry. V okolí vede spousta lesních cest, jako například Cesta přátelství, Marxova pěšina, Russelova cesta, Fibichova stezka a další.
Rozhledna Bučina je dalším tipem na výlet. Jedná se o kamennou válcovou rozhlednu s jednoduchou šestibokou jehlancovou stříškou na vrcholu, která dosahuje výšky 13 m. Pod rozhlednou se nabízí výhled do údolí řeky Ohře, obce Kyselka a Radošov, pohoří Krušné hory s nejvyšší horou Klínovec (1.244 m n. m.). Jihozápadním směrem lze spatřit část Doupovských hor a skalní ostroh se zříceninami hradu Andělská Hora. Rozhledna byla postavena kolem roku 1880 Jindřichem Mattoni. Po 2. světové válce byla vyhlídková věž využívaná jako vojenská pozorovatelna a začala postupně přerůstat okolními stromy, které omezovaly výhled. Na konci 20. století se o ní mluvilo jako o nejzchátralejší rozhledně v České republice. Od roku 2016 je rozhledna nově opravena. Vedle rozhledny jsou vyřezány sochy ze dřeva a je zde vytvořeno posezení. Přístupná je celoročně bez poplatku.Kolem roku 1640 byly v lázeňském městě na vrcholu umístěny tři dřevěné kříže, symbol biblické Golgoty. Takto vznikla vyhlídka Tři kříže, u které najdete také dva altány – Camera obscura, odkud je výhled na město, protější kopce a na část Krušných hor, a U Tří křížů, ze kterého můžete zahlédnout centrum města v údolí řeky Teplé, okolní vrchy a lázeňské lesy. V roce 1912 byla na vrch zahájena výstavba lanové dráhy k zamýšlenému hotelu, plány ale překazila první světová válka. V okolí můžete dodnes vidět betonové koryto rozestavěné lanovky, základy horní stanice a torza dalších staveb.
Vyhlídka Jelení skok je nejstarší vyhlídkou Karlových Varů. Jedná se o skalku s kovovou sochou kamzíka z roku 1851, kterou zde tajně nechal nainstalovat baron August von Lützow, aby zesměšnil pověst o objevení Vřídla, jelikož podle pověsti se tomuto místu říká "Pod jelením skokem". Dle legendy právě z tohoto místa skočil jelen, kterého pronásledovala lovecká družina Karla IV., dolů do místa, kde tryskala horká voda. Karel IV. objevil, že tato voda léčí nemoci a sám ji začal využívat. Baronova teorie je taková, že z této strmé skály do propasti nemohl skočit jelen, mohl tak učinit pouze kamzík. Socha zde stála do roku 1984, kdy byla poničena, ale v roce 1986 byla nahrazena přesnou bronzovou replikou karlovarského sochaře Jana Kotka. Na vyhlídku se můžete dostat lanovkou Diana, která má mezistanici Jelení skok, od které je vyhlídka kousek. Pokud si chcete protáhnout nohy, můžete vyšlapat kopec od karlovarského Vřídla. Bude to výzva.Abychom tu neměli jen vyhlídky, výlet si můžete udělat i na Šemnickou skálu. Šemnická skála je přírodní památka v okrese Karlovy Vary, geologický útvar znělcového vrchu. Vznikl z hustší znělcové lávy, která nestihla vytéct a utuhla ještě uvnitř sopky v její tzv. přívodní dráze. Z tohoto vrchu budete mít skvělý výhled na údolí Ohře, Doupovské či Krušné hory. Památka je významná výskytem suťových lesů, jalovce obecného a hnízdištěm výra velkého. Péčí o území je pověřena správa CHKO Slavkovský les.
Vydejte se za zážitky
Motýlí dům Papilonia Karlovy Vary nabízí kolem 400 motýlů z různých částí světa, jako je například Malajsie, Afrika, Filipíny, které si můžete bez omezení fotografovat. Motýly uvidíte v prostředí připomínající deštný prales, ve kterém poletují kolem vás a někdy se na vás i usadí. Zahlédnout lze i líhnutí motýla z kukly, což je nezapomenutelný zážitek. Prostor je doplněn o informační tabule, díky kterým se dozvíte o motýlech nějaké zajímavosti a na recepci zakoupíte suvenýry s motýlí tématikou. K Motýlímu domu se dostanete lanovkou nebo autem. Otevřeno je celoročně a vstupné dosahuje maximálně 100,- Kč.Pokud máte rádi Becherovku, určitě rádi odhalíte tajemství toho bylinného likéru v muzeu Jana Bechera. Věděli jste, že přesné složení tohoto nápoje znají pouze dva lidé? Dozvíte se tu nejen o výrobě a skladování známého nápoje, navštívíte expozici historických exponátů, zhlédnete film natočený pro Becherovku bratry Cabanovými, ale také na vás čeká degustace v muzejním baru. Budova od doby svého založení (1867), kdy po více než 100 let sloužila jako původní továrna, byla několikrát rekonstruována. Nová expozice návštěvníkům nabízí mimo jiné tajemného doktora Frobriga i ukázku výroby od prvotního míchání bylin až po expedici. Muzeum můžete navštívit od úterý do neděle a vybrat si prohlídku základní, základní bez degustace (vhodná pro řidiče), rozšířenou prohlídku a exkluzivní prohlídku. Po zážitku si můžete zajít na něco dobrého (třeba na další Becherovku) do restaurace Becherplatz, která se nachází ve stejné budově jako muzeum.
Jestliže vás láká historie, navštivte Muzeum Karlovy Vary, které má od dubna 2017 zcela novou podobu. Původně bylo muzeum Antona Pitroffa, jehož sbírka je základem všech následujících muzejních prezentací města až do současnosti. Stálá expozice muzea prezentující dějiny kraje se zaměřuje na rozvoj a historii lázeňství i přírodní bohatství regionu. Její součástí je několik cenných knih z jáchymovské Knihovny latinské školy. Mezi další expozice patří Muzeum Jáchymov zabývající se dějinami Jáchymova, nerostným bohatstvím Krušných hor, dolováním stříbra, jáchymovskou ražbou mincí a renesanční kulturou. Muzeum Nejdek nabízí přehled o dějinách města a představuje sbírky lidového umění. Expozice Muzeum Žlutice představuje dějiny města a památky v okolí dokumentované archeologickými nálezy, listinami a renesančním Žlutickým kancionálem. Některé exponáty jsou doplněny multimediálními prvky. Otevírací doba je po celý rok a v různých obdobích se tu konají výstavy a akce.Cesta za historií
Pokud vás zajímají dějiny a rádi navštěvujete památky, rozhodně nevynechejte hrad Loket. Byl založen v první polovině 13. století a po svém postavení sloužil jako opora králi Václavovi I. proti jeho synovi Přemyslovi. Významnou událostí, která se na hradě odehrála, bylo věznění Jiřího Popela z Lobkovic za dob Rudolfa II. Jiří Popel z Lobkovic byl tehdy obviněn ze spiknutí proti císaři a roku 1613 na hradě Loket zemřel. Město i hrad Loket se nevyhnuly ani třicetileté válce, začaly upadat a roku 1714 byl Loketský kraj připojen k Žatecku. Obnoven byl až roku 1751. Expozice, které můžete navštívit jsou:
Loketské sbírky
K vidění zde je nábytek z třech předchozích staletí, stará loketská lékárna, dřevěné sochy a plastiky. Zajímavostí, která je v této expozici uložena je pozůstatek největšího známého meteoritu zvaný Zakletý purkrabí, který dopadl na území nynější České republiky v srpnu 1422. Zajímal se o něj i Johann Wolfgang Goethe.Útrpné právo
Sklepení hradu Loket je místem, které vám představí, jak se ve středověku vykonávalo právo. Mučírna je doplněna o zvuky výkřiků a sténání, proto budete atmosféru opravdu pociťovat. Pro slabší povahy, a především pro děti, to nemusí být úplně příjemný zážitek, ale pro ostatní to bude něco, na co určitě nezapomenou.
Zbraně
Zde jsou vystaveny chladné i palné historické zbraně, stará vojenská výstroj a přilbice nebo umělecky vyvedené střelecké terče.
Gotické nástěnné malby
Malby malovány na suchou omítku technikou secco pochází z dob vlády Václava IV. a odkryty byly znovu v 90. letech 20. století. Malby vyobrazují výhled do zahrad přes hradby hradu a pokud se podíváte opravdu pozorně, můžete vidět zbytky maleb erbů nebo figurálních motivů.
Dokumenty
Nejde sice o originály (ty jsou umístěny v jindřichovickém Státním archivu), prohlédnete si ale zarámované kopie dokumentů z historie hradu i samotného města Loket, které jsou pověšeny na stěnách slavnostního sálu.
Porcelán
Loket se může pochlubit svou sbírkou porcelánu z 19. a 20. století vyrobeného v Lokti, Horním Slavkově i jinde. Vzácným exponátem jsou vídeňské lázeňské pohárky z přelomu 18. a 19. století, ručně malované porcelánové hlavičky dýmek nebo také úplně první výrobek z loketské porcelánky. Kromě porcelánu je expozice doplněna o sklo z karlovarské sklárny Moser. Prohlídnout hrad si můžete s i bez průvodce. Mimo to se ale v Lokti konají různé kulturní akce, a dokonce zde můžete pořádat i svatební obřad.Loket ovšem není jediným hradem, který v karlovarském kraji lze navštívit, dalším je Zřícenina hradu Andělská Hora. Hrad Andělská Hora byl založen na sklonku 14. století pány z Oseka a byl velice důležitý za dob husitských válek. Své vojenské výpady odtud podnikal husitský vojevůdce Jakoubek z Vřesovic, za třicetileté války byl hrad vypálen Švédy. Obnovil se a do roku 1718 byl obýván, než vyhořel i s městečkem v podhradí. Od roku 1964 je zřícenina chráněna jako kulturní památka. Na náměstí pod hradem se nachází gotický farní kostel sv. Michaela Archanděla, kde se pravidelně konají bohoslužby. Pod kostelem je k vidění barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Nezapomeňte navštívit ani unikátní trojboký barokní kostel Nejsvětější Trojice. Poblíž něj stojí památná lípa, u níž kdysi vyvěrala studánka, jejíž voda prý zázračně léčila četné nemocné poutníky.
Ubytování Karlovy Vary
Ať už vás lázeňské město Karlovy Vary zaujalo čímkoliv, rozhodně stojí za návštěvu. Prodlužte si výlet a ubytujte se v některém z nabízených forem ubytování. Karlovy Vary mají samozřejmě k dispozici klasické ubytování v hotelech, kde se nachází jednolůžkové, dvojlůžkové pokoje i apartmány. V těch, které mají hvězdičku, vás nemine snídaně v ceně nebo restaurace pro další občerstvení. Skvělou zprávou pro majitele zvířat je ta, že všechny hotely Karlovy Vary povolují ubytování s mazlíčkem. Ceny se velice liší, nachází se zde totiž i vyhlášené nejlepší hotely se čtyřmi hvězdičkami, ale za to nabízejí opravdový luxus. Jestli toužíte po wellness pobytu s bazénem a masážemi, najdete tu i takové hotely. Zní to dobře, ale hledáte spíše něco rodinného? Pár hotelů nabízí speciální pokoje pro rodiny.
Dále se na své dovolené můžete ubytovat v penzionech Karlovy Vary, kterých zde najdete mnoho. Většina z nich nabízí snídani v ceně, některé i parkování. K mání jsou jednolůžkové, dvoulůžkové pokoje či apartmány. Někde můžete najít i možnost ubytování na pokoji s vanou. Co se týče apartmánů samotných, soukromé jsou samozřejmě levnější, avšak ty, které najdete v centru jsou opravdu špičkové kvality. Vyplatí se, pokud chcete mít více soukromí, požadujete na pokoji kuchyňku nebo balkón. Pokud hledáte opravdu levné ubytování Karlovy Vary, vyzkoušejte ubytovnu Karlovy Vary.Protože se Karlovy Vary zaměřují na lázeňství, určitě se někdy ubytujte ve spa hotelu a zažijte relax nevídaných rozměrů. Protože je ale město tímto tak speciální, očekávejte i tomu odpovídající ceny. Pokud se nezdržíte na dlouho, využijte spíše levnější ubytování a užijte si dovolenou v oblasti plné architektury.