25+ tipů kam jít na výlet na Šumavě
Šumava je velmi rozsáhlé pohoří, které se rozkládá na našich jižních hranicích se sousedním Rakouskem a německým Bavorskem. Co je pro Šumavu specifické? Jsou to především jezera ledovcového původu, která vznikala prohloubením zemského povrchu, jež způsobil ledovec. Mezi známá jezera tohoto původu patří například Plešné, Černé, Čertovo nebo Roklanské jezero. Vypravíte-li se na návštěvu Šumavy, můžete se těšit na nádherné lesy, mimo jiné i Boubínský prales, který je starší než samo lidstvo. Na své si přijdou také milovníci starobylých hradů a zámků, lanových parků, aquaparků i zimních radovánek. A která místa byste měli navštívit? Třeba vás inspirují tyto tipy.
Hrad Kašperk
Hrad Kašperk se rozkládá v oblasti Šumavského podhůří, nedaleko města Kašperské Hory, v klatovském okrese. Postavený byl z příkazu Karla IV. Je to nejvýše položený královský hrad, který se nachází na našem území. Jeho úkolem bylo chránit zlaté doly, Zlaté stezky a zemskou hranici, která tudy vedla s Bavorskem. K hradu se dostanete po vozové cestě, která sem směřuje z vesnice Kavrlík. Pro prohlídku jsou připravené dva okruhy pro dospělé a jeden dětský, který je interaktivní a je určený pro děti ve věkovém rozmezí 6-11 let. Během prohlídky děti plní různé úkoly a pokud se jim podaří splnit všechny, vysvobodí zakletou postavu.Černé jezero
Největší jezero ledovcového původu nejen Šumavy, ale také celého našeho území. Své jméno si vysloužilo díky své černé hladině. Jeho vznik se datuje do posledního období doby ledové a vypravit se k němu musíte severozápadním směrem od Železné Rudy. Černé jezero se rozkládá nedaleko hranice se sousedním Německem. K turistickým a dokonce i cyklistickým účelům jsou určené značené trasy. Za návštěvu stojí také vodopád, jehož výška je 14 metrů, vede k němu příkrá pěšinka od Jezerní stěny.
Pramen Vltavy
Vltava je nejdelší řeka protékající naším územím. Pramení právě na Šumavě a u Mělníka se vlévá do Labe. Na jejím toku se nachází několik vodních přehrad. Mezi známé patří třeba Lipno, Orlík nebo Slapy. Místo se nachází nedaleko obce Kvilda, ve velmi krátké vzdálenosti od hranic se sousedním Německem. Dostanete se k němu pěšky nebo na kole. Tento pramen Vltavy je však symbolický neboť skutečných pramenů je více a navíc se nacházejí v nepřístupném terénu, na svazích Černé hory.
Kamenná Hlava
Jedná se o již zaniklou osadu, která se nacházela v šumavském okrese Prachatice. Svůj název si vysloužila díky seskupení balvanů připomínajících lidskou hlavu. A čím je tedy Kamenná Hlava zajímavá? Na jejím severním okraji se nachází dřevěná vyhlídková věž, která nabízí úchvatný pohled na východní stranu pohoří, na horu Stožec, k údolí Studené Vltavy nebo třeba na hřeben Trojmezenské hornatiny. Pokud je příznivé počasí a dobrá dohlednost, dohlédnete až na vrcholky vzdálených Alp.Großer Arber (Král Bavorského lesa) – Velký Javor
Nejvyšší hora horského masivu Bavorský les. Velký Javor naleznete na pomezí Čech a Bavorska. Pod jejím vrcholem se nachází moderní chata s restaurací. Celá oblast patří mezi vyhledávaná místa jak pro turistiku, tak i pro lyžování. Pro zimní sporty nabízí totiž hned několik dokonale upravených sjezdovek. Samozřejmostí jsou i dětské sjezdovky s vleky. Sjezdové trati jsou připravené v několika různých úrovních. Součástí areálu jsou i kabinové lanovky, několik sáňkařských drah a restaurace nabízející občerstvení.
Kubova Huť
Tato obec nacházející se v okrese Prachatice, se v minulosti proslavila výrobou skla. Díky němu byla zavedena do obce železnice a místní zastávka patří, v současné době, k nejvýše položeným železničním stanicím u nás. Kromě toho se v obci Kubova Huť nachází i celá řada budov historického významu. Také je to místo oblíbené pro zimní i letní rekreace a ideální výchozí bod na vrch Boubín.
Skiareál Lipno
Ideální volba pro rodinnou dovolenou. Jedná se o velmi moderní lyžařské centrum Skiareál Lipno, které se soustřeďuje především na rodiny s malými dětmi. Vyhledávají jej však i školní lyžařské kurzy a líbit se zde bude také lyžařům začátečníkům. Sjezdovky místního areálu jsou vždy dokonale upravené a zasněžované. Vítané jsou i čtyřsedačkové lanovky. Oblíbenou aktivitou je i večerní lyžování. Areál pamatuje i na běžkaře nebo snowboardisty.Vodní nádrž Lipno
Vodní nádrž Lipno se nachází na horním toku Vltavy. Patří do vltavské kaskády a zároveň je jejím nejvyšším stupněm. Drží však i další prvenství, neboť se jedná o největší uměle vytvořené jezero na našem území. Součástí nádrže je vodní elektrárna a několik ostrovů a také je to velmi významná rekreační oblast. Kromě koupání a upravených pláží nabízí i některé vodní sporty. Je to vyhledávané místo sportovními rybáři.
Stezka korunami stromů Lipno
Dřevěná stezka korunami stromů Lipno se nachází na vrchu Kramolín, nedaleko Lipna nad Vltavou. Její délka je necelých 700 metrů a její součástí jsou prvky didaktického i adrenalinového charakteru, vyhlídková věž a suchý tobogán. Ke stezce se dostanete čtyřsedačkovou lanovkou, která má výchozí bod na velkém parkovišti v Lipně. Další možností je pak pravidelná autobusová linka. Poslední možností je pěší výstup. Z vyhlídkové věže se vám naskytne nezapomenutelný pohled nejen na celé Lipenské jezero, ale také na šumavské hřebeny a dokonce i na vrcholky vzdálených Alp. V horní části stezky si můžete zapůjčit terénní koloběžku, na které absolvujete sjezd. Koloběžku pak vrátíte dole.
Akvárium Svět pod hladinou
Akvárium Svět pod hladinou můžete navštívit ve Wellness Hotelu Frymburk. Pyšní se hned několika zajímavými expozicemi. Samozřejmostí je život ve sladkých vodách. Další expozicí je život v moři. Děti určitě potěší kontaktní a krmící nádrž. A velmi zajímavé kousky nabízí také expozice unikátních artefaktů, kde jsou vystaveny třeba fosilní zuby Megalomana – největšího ze žraloků. Spatříte zde také čelisty největší ozubené velryby a další zajímavosti.Areál lesních her
Pokud zavítáte do Prachatic, naplánujte si návštěvu Areálu lesních her, který je umístěný nad Lázněmi sv. Markéty, na lipenském úbočí. Areál je určený především menším dětem. Jeho součástí však je i venkovní tělocvična. Pro zvědavce toužící poznat život v lese je připraveno několik stanic. Nahlédnou do mraveniště, budou překonávat překážky jako veverka, nad tůní mohou pozorovat život žab, vyzkouší si život v ptačí budce a otestují si, jaké to je pohybovat se po pavoučí síti. Na starší milovníky pohybu pak čeká již zmiňované venkovní hřiště. Na něm se nachází sestava prvků různé obtížnosti určená pro zábavné posilování.
Březník
Samota Březník se nachází nedaleko Modravy, v údolí Luzenského potoka. V minulosti tudy vedla Zlatá stezka. Je zde umístěná expozice spisovatele Karla Klostermanna, který do této krajiny zasadil děj svého nejznámějšího románu Ze světa lesních samot popisujícího život v šumavském kraji v období 19. století.Chalupská slať
Chalupská slať je největší rašelinové jezírko v Čechách. Nachází se v údolí Vydřího potoka, nedaleko Borové Lady. Vytváří plovoucí ostrůvky a dostanete se k němu přes rašeliniště, po krátké naučné stezce. Vstup na chráněné území je povolen pouze po chodníčcích, které vedou z parkoviště. V minulosti se na některých místech těžila rašelina.
Hauswaldská kaple
Hauswaldská kaple stávala u ramene, kterému místní obyvatelé přisuzovali zázračné léčivé vlastnosti. Místo se nachází nedaleko vesnice Srní a stalo se cílem velkého množství poutníků. V současné době tudy vede naučná stezka Okolo Kostelního vrchu. Ukazuje návštěvníkům přirozený vývoj lesa. K odpočinku jsou připraveny lavičky a na deskách jsou zanesené některé z citátů spisovatele Karla Klostermanna, který zde pobýval část svého života.
Hora Plechý
Je to nejvyšší vrchol Šumavy na české straně pohoří. Hora Plechý se nachází nedaleko Horní Plané, na hranicích s Rakouskem. Je přístupný z několika stran. Jednou z možností je hřebenová stezka, která jej spojuje Šumavskou pěší magistrálou s dalšími vrcholy. Ta vede podél naší hranice s Rakouskem a Německem. Další možností je Nová Pec směrem k Plešnému jezeru. Nedaleko vrcholu hory se nacházejí dvě vyhlídky – Kučerova vyhlídka a Stifflerova vyhlídka.
Jezero Laka
Toto šumavské jezero Laka ledovcového původu má hned dvě nej – je nejmenší a zároveň nejmělčejší. Vypravit se k němu můžete po celý rok pěšky nebo na kole. Naleznete jej pod horou jménem Plesná. Jezero však nebylo přístupné vždy. Po 2 světové válce, po zatažení železné opony za ní spadalo. Byla zde vystavěna strážní budova, kterou obývala pohraniční stráž.Klostermannova rozhledna
Klostermannova rozhledna se nachází na Javorníku u Vacova. Dostanete se k ní z obcí Vacov nebo Javorník, po turistických značkách. Díky kruhovému rozhledu rozhledny se vám naskytne nádherný pohled na všechny šumavské vrcholy a v případě jasného počasí můžete, jihozápadní směrem, spatřit i vzdálené vrcholky Alp. Pokud vystoupáte na vrchol rozhledny, budete mít v nohách téměř 200 schodů. Pozor – během nepříznivého počasí bývá zavřená.
Klostermannova vyhlídka
Pokud se vypravíte k šumavskému Srní, rozhodně si naplánujte výlet ke Klostermannově vyhlídce. K vyhlídce se vydejte z obce Srní. Cestou minete Klostermnannovu chalupu. Ta se dochovala ve stylu klasické šumavské architektury. Místo je známé nejen pobytem spisovatele Karla Klostermanna, který zde často pobýval u svých příbuzných. Můžete jej spatřit i v oblíbených filmech Pod jezevčí skálou, Za trnkovým keřem a Na pytlácké stezce.
Koupaliště Nýrsko
Koupaliště Nýrsko je umístěno v přírodním parku Nýrsko. Vodní hrátky nabízí jak plavecký bazén, tak i skokanský můstek. Rodiny s malými dětmi uvítají dětský bazén. K odpočinku a opalování zve velké množství travnatých ploch a pokud patříte mezi vyznavače pohybových aktivit, tak právě pro vás je připraveno víceúčelové hřiště určené pro nohejbal, volejbal, tenis nebo basketbal. Dostanete-li hlad, něco na zub si můžete zakoupit v místním občerstvení. Samozřejmostí jsou převlékárny.Králičí ostrov
Králičí ostrov je součástí Lipenské přehrady, je umístěný nedaleko loděnice Lipno nad Vltavou a přístupný je pouze lodní přepravou. Proč právě králičí? Do nedávné doby zde pobývali, od jarních do podzimních měsíců, králíci, které do těchto míst stěhovali místní na letní bydlení. Bohužel díky neukázněnosti některých návštěvníků se od tohoto záměru upustilo.
Královský kámen
Královský kámen patří mezi vrcholy Javornické hornatiny, která se rozprostírá na Šumavských pláních. Někdy se také setkáte s označením Královák. K tomuto místu se váže několik legend. Jedna z nich praví, že se v těchto místech schovával český král, který prchal před cizím vojskem. V mrazovém srubu můžete spatřit velký oltář, který je vytesaný do skály. Zdobí jej obrazy svatých a německé nápisy. Jeho vznik je datován ke konci 19. století.
Lanový park Zadov
Lanový park Zadov je vytvořen výhradně na stromech a vytváří tak dokonalejší souznění s přírodou. Vybrat si můžete z několika různých programů. Především začátečníkům je určený základní okruh. Zkušený instruktor vás naučí zacházet s lezeckým materiálem a vyzkoušíte si lezení na nízkých překážkách. Dále zde na vás čekají dva další okruhy, kde jsou překážky umístěné již ve větších výškách.Medvědí stezka
Medvědí stezka patří mezi významné šumavské značené turistické trasy. Naleznete ji v katastru obcí Stožec a Nová Pec. Mezi největší zajímavosti, nacházející se na stezce, patří Medvědí kámen, Jelení jezírko, tunel Schwarzenberského plavebního kanálu nebo zajímavé sklaní útvary. Ty vznikaly postupem času z plekenštejnské žuly. Některým zajímavým útvarům dali místní obyvatelé i jména. Spatříte zde třeba Dračí tlamu, ve které se v zimě tvoří rampouchy připomínající dračí zuby.
Muzeum historických motocyklů
Muzeum historických motocyklů se nachází v Železné Rudě, v jedné z částí místního zámečku. Do muzea míří kroky všech milovníků historických motocyklů a jízdních kol. Prohlédnout si můžete i několik málo historických automobilů. Některé kousky patří opravdu mezi velmi unikátní exponáty, neboť jsou pouze jako jediný exemplář. Výstava je pravidelně doplňována a rozšiřována o další zajímavé modely. Další pobočky muzea naleznete v Bečově nad Teplou a v Kašperských Horách.
Muzeum historických motocyklů Kašperské Hory
Muzeum historických motocyklů Kašperské Hory je jedno z nejstarších soukromých muzeí tohoto typu na našem území. Prohlédnout si zde můžete jednu z největších soukromých sbírek motocyklů a jízdních kol (obsahuje více, než 170 motocyklových veteránů a kolem 80 starobylých historických kol). K vidění jsou i světové unikáty, mnohdy pouze jediné dochované kusy. Expozice zaujme nejen znalce, ale i laiky. Další pobočky naleznete v železné Rudě a v Bečově nad Teplou.
Muzeum Šumavy
Muzeum Šumavy je komplex tvořený muzeem V Kašperských Horách, Železné Rudě a v Sušici. Expozice muzea v Sušici je zaměřena na Šumavu. Mezi nejzajímavější kousky patří Sušický mechanický betlém. Mezi zajímavé a poučné patří expozice, která vám přiblíží, jak se vyrábějí světově proslulé zápalky. Také si můžete prohlédnout výstavu týkající se sklářské tradice v oblasti Šumavy. K vidění je i model sklářské hutě, zbytek sklářské pánve nebo zrcadlo benátského typu.Muzeum Šumavy Železná Ruda
Sbírky regionálního muzea se zaměřují na místní historii, především na sklářskou tradici. Muzeum Šumavy Železná Ruda se nachází v historické budově, kterou nechal postavit, koncem 19. století, Jiří Kryštof Mikuláš Abele. Základ tvoří kousky pocházející z rodinného majetku sklářského rodu Abele. Součástí muzea je místnost, která ztvárňuje interiér 19. století. Velmi zajímavé jsou unikátní obrazy na skle s pozadím, jež vytvářejí zrcadla. I tyto kousky jsou dílem mistrů abelovských skláren.
Muzeum Dr. Šimona Adlera
U Hartmanic, v Dobré Vodě můžete navštívit Muzeum Dr. Šimona Adlera, který byl židovským rabínem a historikem a na konci 2. světové války se stal jednou z obětí holocaustu. Muzeum je umístěno v rabínově rodném domě.
Naučná stezka Cestou zlatokopů
Nachází se v severní části Národního parku Šumava a je to připomínka období, kdy se v těchto místech těžilo zlato. Naučnou stezku Cestou zlatokopů můžete projít pěšky, ale také projet na kole. Během putování spatříte pozůstatky z důlní činnosti mezi něž patří šachty a doly. Stezka je značená a její začátek je v Kašperských Horách, na náměstí a směřuje do údolí Zlatého potoka, které také bývá nazýváno Amáliino údolí.
Prášilské jezero
Prášilské jezero je ledovcového původu a značená cesta k němu vede z Prášil. Pokud patříte mezi zdatné turisty, vydejte se na vrchol Polední, kde se nachází vysoká rozhledna. Ta nabízí nádherný pohled na okolní krajinu. Na hrázi rybníka stojí pomník studenta, který zde utonul. K jezeru se váže i pověst o tom, že se zde utopila chudá dívka se svým bohatým milencem a zjevuje se zde v podobě Jezerní panny.Rozhledna Boubín
Rozhledna Boubín se nachází na vrcholku stejnojmenné hory. Pokud se chcete dostat na její vyhlídkovou plošinu, musíte zdolat 109 schodů. Odměnou za výstup vám pak bude nádherný výhled na panorama Šumavy z jedné strany a do vnitrozemí ze strany druhé. Tady můžete spatřit elektrárnu Temelín nebo Hlubokou nad Vltavou. Pokud je dobrá viditelnost, možná se vám podaří zahlédnout i vrcholky Alp. Cesta k rozhledně vede od Kubovy Hutě.
Rozhledna Knížecí Stolec
Nachází se ve vojenském prostoru Boletice, okres Český Krumlov. Rozhlednu Knížecí Stolec však můžete navštívit pouze v sobotu, neděli nebo ve svátek. K rozhledně vede poměrně dlouhá cesta, jejíž začátek naleznete v Uhlíkově. Na konci cest na vás čeká rozhledna, která je umístěná v malé výšce. Na její vrchol vede šikmé schodiště. Z rozhledny je však nádherný výhled do okolní krajiny.
Rozhledna Libín u Prachatic
Rozhlednu Libín u Prachatic naleznete na nejvyšší hoře šumavského podhůří. Na její vrchol vede 138 schodů a pokud je zdoláte, naskytnou se vám nezapomenutelné panoramatické pohledy na okolní šumavskou krajinu. Spatřit tak můžete Plechý, Knížecí Stolec nebo Boubín. K rozhledně vede cesta z parkoviště na Sedýlku a zvládnete ji i s kočárkem.
Rozhledna Poledník
Pokud zavítáte do Prášil, naplánujte si výlet na horu Poledník, kde se nachází také stejnojmenná rozhledna Poledník. Základ pro její výstavbu byla věž vojenského zařízení. To sloužilo jako elektronická ostraha státní hranice. Rozhledna se skládá ze tří vyhlídkových pater a vede na ni 227 schodů. Kromě nádherného výhledu si v jejích prostorách také můžete prohlédnout galerii fotografií týkajících se nádherné šumavské krajiny.Rozhledna na Sedle
Vrch Sedlo se nachází nedaleko Albrechtic u Sušice. V minulosti jej obývali Keltové a nacházelo se zde i keltské hradiště. K vidění jsou zde jeho pozůstatky. Později pak zde byla vybudovaná vojenská hláska. V současné době je zde postavená rozhledna na Sedle. Její půdorysný tvar čerpal inspiraci právě z keltských vzorů. Přes vrchol vede také turistická magistrála, která je spojnicí Javorníka a Sušice a hradu Kašperk s vrchem Svatobor.
Schwarzenberský kanál
Schwarzenberský kanál je spojnicí jednoho z přítoků Studené Vltavy a řeky Große Mühl, která protéká Rakouskem a zároveň je jedním z přítoků Dunaje. Plavební kanál tak propojuje úmoří Černého a Severního moře. Poměrně dlouhou dobu se kanál využíval pro splavování dřeva. V současné době patří mezi národní kulturní památky ČR. Podél kanálu je upraveno několik turistických i cyklistických tras. Jeho součástí je krátká část Medvědí stezky, což je nejstarší šumavská turistická trasa.
Ski areál Kašperské Hory
Ski areál Kašperské Hory je menší lyžařské středisko, které je ideální volbou pro rodiny s malými dětmi. Svým návštěvníkům nabízí několik různě obtížných sjezdovek. Součástí je také dětská školička a dětský vlek. Těšit se můžete na večerní lyžování. Samozřejmostí je umělé zasněžování, půjčovna a lyžařský servis. Na vrchol sjezdovek zajišťují dopravu dva vleky.Stožecká skála
Stožeckou skálu naleznete na jihozápadním úbočí stejnojmenného vrchu, okrese Prachatice. Na jejím vrcholu je umístěný 5 metrů vysoký kříž. Také se zde nacházejí zbytky strážní věže, která zde stávala již ve 13. století. Jejím úkolem byla ochrana Zlaté stezky.
Třístoličník
Tato hora dostala svůj název podle skalního uskupení tří skalních věží, jež svým vzhledem připomínají trůny. Také se k nim váže pověst, že na nich v dobách dávno minulých, při svých poradách, sedali králové Čech, Bavor a Rakouska. Vrcholové partie hory Třístoličník se nacházejí v Bavorsku, nedaleko česko-německých hranic, nedaleko českého města Stožec. Vyhlídkové místo zde vybudované nabízí nádherný rozhled po okolní krajině.
Vodopád v Bílé strži
Tento vodopád v Bílé strži je na české straně Šumavy nejvyšším vodopádem. Naleznete jej na středním toku Bílého potoka a vypravit se k němu můžete z několika různých míst. Jedna cesta vede od Černého jezera. K tomu se dostanete ze Špičáckého sedla nebo kolem Čertova jezera. Další cesta vede od železniční stanice Hamry-Hojsova Stráž. Vodopád je tvořen několika stupni a kaskádami. Nad vodopádem můžete navštívit vyhlídkovou terasu, která vám poskytne nádherný výhled do okolní krajiny.Volarské menhiry
Tyto menhiry jsou tvořeny jedenácti různě velkými kameny, které jsou umístěné do kruhu. Jejich rozmístění není pravidelné, ale rozhodně není náhodné. Kameny pocházejí z doby předkřesťanské a původně se nacházely v Krušných horách, na jedné plošině bez jména. Volarské menhiry jsou částečně brány jako svatyně a částečně jako observatoř.
Zámek Vimperk
Státní zámek Vimperk nenabízí klasické prohlídkové okruhy ve vybavených pokojích. Do správy Národního památkového ústavu se dostal teprve v nedávné době a vzhledem k tom, že nebyl udržován, je dosti zchátralý. Památkový ústav postupně zpřístupňuje části zámku, na kterém je patrná i jeho postupná obnova.
Šumava – nádherné pohoří jižních Čech s původním pralesem
Plánujete-li poznávat nádherné kouty naší vlasti, pak je ideální volbou právě Šumava. Vydat se můžete k některému z jezer ledovcového původu. Za návštěvu rozhodně stojí Boubínský prales. Na své si přijdou milovníci historie i zajímavých přírodních úkazů. Během letního období na vás čekají vodní hrátky. Na své si přijdou milovníci horské turistiky a cykloturistiky. V zimě zvou k jízdě upravené lyžařské sjezdovky nebo běžecké stopy. Můžete putovat historií do období místních sklářů. Vydejte se po Zlaté stezce nebo po Stezce korunami stromů. Vystoupejte po schodištích na některou z místních rozhleden, užijte si adrenalin v lanových centrech nebo na bobové dráze, svezte se z vrcholu hory na horské koloběžce. To vše, a ještě mnohem více, vám nabízí toto pohoří. Neváhejte tedy, vyberte si nějaké ubytování Šumava a prozkoumejte alespoň malý kousek tohoto tajemného místa.Ubytování na Šumavě – každý si přijde na své
Vzhledem k tomu, že Šumava vítá své návštěvníky celoročně a to díky nepřebernému množství aktivit, které toto pohoří skýtá, nabízí svým návštěvníkům také různé možnosti ubytování Šumava. Vybrat si můžete některý hotel Šumava nebo penzion na Šumavě. Velmi oblíbené jsou také apartmány Šumava, které nabízejí romantiku pro dva. Dokonalý komfort poskytují apartmány Železná Ruda nebo apartmány Zadov. Penziony Šumava využívají jak jednotlivci, tak i rodiny s malými dětmi. Pokud na dovolenou míříte se svými přáteli, pak je pro vás ideální volbou chalupa na Šumavě. Dovolená na Šumavě může být i ubytování Železná Ruda nebo ubytování Kašperské Hory.